Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 27 kwietnia, 17.00
...
27.04.2011 | aktual.: 27.04.2011 17:23
27.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Polska autonomia Wileńszczyzny to nie jest już jedynie marzenie niektórych Polaków mieszkających na Litwie, za jej powołaniem są już zbierane podpisy - napisał w środę dziennik "Vilniaus Diena". Polskie organizacje na Litwie dementują te doniesienia.
- Rząd USA zgodził na prowadzenie przez amerykańskie firmy interesów naftowych z libijskimi powstańcami - poinformowało we wtorek amerykańskie ministerstwo finansów.
- Córka przywódcy Libii Muammara Kadafiego, Aisza, powiedziała w wywiadzie dla środowego "New York Timesa", że niektórzy dawni współpracownicy jej ojca, którzy teraz wchodzą w skład opozycyjnej Narodowej Rady Libijskiej, wciąż utrzymują kontakt z władzami.
- Naloty, prowadzone przez NATO w nocy z wtorku na środę, zmusiły libijskie wojska reżimowe do wycofania się z jednej z pozycji w Misracie, ale w środę rano siły te wznowiły ostrzał w rejonie tamtejszego portu - poinformował rzecznik powstańców.
- Unia Afrykańska (UA) zaapelowała w środę o zaprzestanie operacji militarnej wobec wysokich urzędników libijskich po tym, jak NATO zbombardowało w poniedziałek biuro Muammara Kadafiego w Trypolisie.
- Do gwałtownych starć między Romami a zwolennikami skrajnej prawicy doszło we wtorek wieczorem w miejscowości Gyoengyoespata na północy Węgier - poinformowała węgierska agencja MTI, powołując się na policję.
- Sekretarz generalny ONZ ostro potępił władze Syrii za użycie siły wobec demonstrantów, a zwłaszcza skierowanie przeciwko nim czołgów i snajperów. "To kosztowało życie setek ludzi, wielu zostało rannych" - oświadczył we wtorek Ban Ki Mun w Nowym Jorku.
- Rządy państw UE rozpatrzą w piątek możliwość wprowadzenia sankcji wobec Syrii - poinformował w środę rzecznik Komisji Europejskiej Michael Mann na briefingu w Brukseli.
- Biały Dom przedstawił w środę pełny akt urodzenia prezydenta Baracka Obamy, co ma uciszyć spekulacje m.in. kręgów republikańskich, jakoby szef państwa nie był urodzony w Stanach Zjednoczonych.
- Lobsang Sangay, absolwent Uniwersytetu Harvarda specjalizujący się w prawie międzynarodowym, został w środę wybrany na nowego premiera tybetańskiego rządu na uchodźstwie.
- Co najmniej 1 milion ludzi przybędzie na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja - takie szacunki podał prefekt, czyli szef władz prowincji Rzymu Giuseppe Pecoraro. Jego zdaniem do tej liczby należy dodać rzymian, którzy wezmą udział w uroczystościach beatyfikacyjnych.
- Turcja ma zamiar zbudować nową drogę wodną łączącą Morze Czarne i Morze Marmara, aby tym sposobem odciążyć zatłoczoną cieśninę Bosfor - poinformował w środę turecki premier Recep Tayyip Erdogan.
- Dyrektor CIA Leon Panetta obejmie stanowisko ministra obrony USA, natomiast dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie generał David Petraeus zostanie nominowany na szefa CIA - poinformowała w środę telewizja ABC.
- Interpol zganił w środę w komunikacie afgańskie siły bezpieczeństwa za dopuszczenie do ucieczki w weekend ok. 500 więźniów z więzienia w Kandaharze. Poziom wyszkolenia lokalnej policji okreslił jako "szokującą" porażkę. (PAP)
pif/