Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 4 listopada, 17.00
...
04.11.2009 | aktual.: 04.11.2009 17:30
04.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przedstawiciele polskich regionów, minister ds. rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska i europosłowie gorąco bronili w środę tradycyjnej, zaadresowanej do wszystkich regionów w UE polityki spójności, podczas zorganizowanej w Komisji Europejskiej wielkiej konferencji na temat przyszłości tej polityki po 2013 roku.
- Parlament Europejski apeluje, by kraje członkowskie wybrały 18 dodatkowych posłów, którzy wejdą do PE w traktacie obecnej kadencji po wejściu w życie Traktatu z Lizbony. Polsce przysługuje jeden dodatkowy mandat.
- Premierzy czterech niemieckich krajów związkowych, w których znajdują się zakłady produkcyjne Opla, przeprowadzą w piątek rozmowy z rządem federalnym na temat ratowania tej firmy - poinformował w środę chadecki premier krajowy Nadrenii Północnej-Westfalii Juergen Ruettgers.
- Decyzja General Motors o rezygnacji ze sprzedaży spółki Opel jest dotkliwą porażką dla kanclerz Angeli Merkel, która zabiegała o przejęcie Opla przez konsorcjum Magna i rosyjski Sbierbank - oceniają we wtorek niemieccy komentatorzy i politycy opozycji.
- Premierzy Słowenii i Chorwacji, Borut Pahor i Jadranka Kosor, w środę na uroczystości w Sztokholmie podpisali porozumienie o przekazaniu do arbitrażu sprawy sporu granicznego, które odblokowuje starania Zagrzebia o członkostwo w Unii Europejskiej. Umowa ta musi być ratyfikowana przez parlamenty obu krajów.
- Centroprawicowy rząd premiera Bułgarii Bojko Borysowa zaaprobował w środę program do końca kadencji - poinformowała rządowa służba prasowa. Za priorytetu uznał: podniesienie dochodów, reformę systemu sądowniczego, walkę z przestępczością i korupcją, odzyskanie zaufania europejskich partnerów, udoskonalenie pracy administracji państwowej.
- Rumuński parlament odrzucił w środę skład rządu zaproponowany przez desygnowanego na premiera Luciana Croitoru. Przedłuża to okres niepewności w Rumunii, przeżywającej poważny kryzys gospodarczy.
- Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski i jego szwedzki odpowiednik Carl Bildt uczcili we wtorek 20 rocznicę obalenia Muru Berlińskiego podczas krótkiej uroczystości pod Szkołą (Wydziałem)Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Waszyngtonie.
- Prezydent USA Barack Obama oświadczył we wtorek dziennikarzom, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska uzgodniły "podwojenie wysiłków" mających na celu osiągnięcie porozumienia na grudniowym szczycie klimatycznym w Kopenhadze.
- Iran powinien wybrać, czy chce nadal koncentrować się na przeszłości, czy też otworzyć się na "więcej możliwości, dobrobyt i sprawiedliwość" dla swego narodu - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama w 30. rocznicę wzięcia zakładników w amerykańskiej ambasadzie w Teheranie.
- Watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone oświadczył w środę, że wiadomości o możliwej beatyfikacji Jana Pawła II na wiosnę przyszłego roku "nie są oparte na żadnej podjętej konkretnej decyzji".
- Większość zachorowań na grypę na Ukrainie wywołana jest najprawdopodobniej przez wirus A/H1N1 - przypuszcza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w opublikowanym w środę komunikacie.(PAP)
mln/