Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 5 maja, 17.00

...

05.05.2010 | aktual.: 05.05.2010 17:23

05.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Podczas gwałtownych demonstracji w środę w Atenach w pożarze w banku zginęły trzy osoby. Policja użyła gazu łzawiącego wobec tysięcy manifestantów, którzy wyszli na ulice greckiej stolicy i rzucali w stronę sił bezpieczeństwa kamienie i koktajle Mołotowa.

- Brytyjskie władze lotnicze z powodu zagrożenia pyłem z wulkanu pod islandzkim lodowcem Eyjafjallajoekull wstrzymały w środę o godz. 8 czasu polskiego ruch na większości lotnisk w Szkocji i Irlandii Północnej. Nadal działają lotniska w Edynburgu i Belfaście.

- Eurocontrol, europejska organizacja nadzorująca ruch lotniczy, poinformowała w środę, że z powodu zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Irlandią i zachodnią częścią Szkocji odwołanych będzie tego dnia w Europie 300 z 29 tys. zaplanowanych lotów.

- Pod wpływem nacisków polskiej dyplomacji przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który zwołał na piątek szczyt przywódców strefy euro, musiał ograniczyć tematykę spotkania do Grecji - ujawniły PAP w środę źródła starego kraju UE.

- Podczas środowych wielotysięcznych demonstracji w Grecji przeciw planom oszczędnościowym rządu w Atenach podpalono budynek banku, a policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom usiłującym wejść do parlamentu. Starcia wybuchły również w Salonikach.

- Nowy rząd na Węgrzech nadal mocno popiera wejście kraju do strefy euro, wbrew problemom dla tej strefy wywołanym przez kryzys w Grecji - powiedział w środę desygnowany na ministra spraw zagranicznych Janos Martonyi.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział we wtorek, że jeśli w związku z irańskim programem atomowym ONZ nałoży na Iran nowe sankcje, stosunki między Teheranem a Waszyngtonem już nigdy się nie poprawią.

- Irański prezydent Mahmud Ahmadineżad "w zasadzie" zgodził się na mediację Brazylii w negocjacjach dotyczących dostaw paliwa nuklearnego dla Iranu - poinformowała w środę agencja prasowa Fars.

- Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie Benedykt XVI wyraził nadzieję, że na świecie rozpocznie się "prawdziwy proces rozbrojenia nuklearnego - wspólnego, bezpiecznego i ściśle powiązanego z pełnym i gorliwym wypełnieniem międzynarodowych zobowiązań".

- Propozycje premiera Rosji Władimira Putina dotyczące połączenia rosyjskiego Gazpromu i ukraińskiego Naftohazu są godne uwagi - oświadczył w środę premier Ukrainy Mykoła Azarow.

- Pod wpływem nacisków polskiej dyplomacji przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który zwołał na piątek szczyt przywódców strefy euro, musiał ograniczyć tematykę spotkania do Grecji - ujawniły PAP w środę źródła starego kraju UE.

- Minister spraw zagranicznych Mołdawii Iurie Leanca powiedział w środę w wywiadzie dla rumuńskiego dziennika "Romania Libera", że Mołdawia nie wyrzeknie się reintegracji z prorosyjską, separatystyczną Republiką Naddniestrzańską.

- Komisja Europejska (KE) postanowiła w środę pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie unijnej dyrektywy z 2007 roku w sprawie homologacji ciężarówek, samochodów dostawczych i autobusów.

- Komisja Europejska pozwała w środę Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za nieprawidłowe wdrożenie unijnego prawa, zakazującego dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne.

- Za 106,4 mln dolarów sprzedano we wtorek w Nowym Jorku obraz Pabla Picassa z 1932 roku, zatytułowany "Nu au plateau de sculpteur" ("Nagość na płycie rzeźbiarza") - poinformował dom aukcyjny Christie's. (PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)