Trwa ładowanie...
d20s7ur
d20s7ur

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 8 sierpnia, 17.00

...
Share
d20s7ur

08.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Białoruś odwołała wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie do końca miesiąca pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku. Jak podkreśliło w środę białoruskie MSZ, nie jest to zerwanie stosunków dyplomatycznych.

- Odwołanie przez Mińsk pracowników ambasady Białorusi w Sztokholmie i prośba o odwołanie pracowników szwedzkiej ambasady w Mińsku to wypowiedzenie "zimnej wojny" Szwecji i UE - uważa szef opozycyjnej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka.

d20s7ur

- Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Ukrainy nie dopuściła w środę do udziału w zaplanowanych na jesień wyborach parlamentarnych byłej premier Julii Tymoszenko oraz byłego szefa MSW Jurija Łucenki.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał ustawę, która rozszerza wpływy języka rosyjskiego i zdaniem opozycji jest pierwszym krokiem do zrównania jego statusu z ukraińskim, który jest jedynym językiem państwowym w tym kraju.

- Turcja ostrzegła Iran w "otwarty i przyjazny sposób" przed obciążaniem jej odpowiedzialnością za akty przemocy w Syrii - oświadczył w środę turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu.

- Sąd w rosyjskim obwodzie archangielskim zgodził się w środę na skrócenie wyroku dla Płatona Lebiediewa, byłego partnera biznesowego Michaiła Chodorkowskiego, co oznacza, że wyjdzie on z więzienia w marcu 2013 r., zamiast w 2016 roku - podało radio Echo Moskwy.

d20s7ur

- Wyrok w procesie trzech członkiń rosyjskiego punkrockowego zespołu Pussy Riot, oskarżonych o chuligaństwo w prawosławnej świątyni zapadnie 17 sierpnia o godz. 13 (czasu polskiego) - ogłosił w środę sąd w Moskwie.

- Palaniappan Chidambaram, jeden z najbardziej wpływowych polityków Indii, po raz trzeci objął resort finansów, by przywrócić indyjskiej gospodarce tempo wzrostu, którym imponowała przez ostatnie lata.

- Syryjscy rebelianci poinformowali w środę, w nagraniu wideo przesłanym agencji Reutera, że zabili rosyjskiego generała o nazwisku Władimir Kodżijew, doradcę Ministerstwa Obrony Syrii podczas operacji na przedmieściach Damaszku. Moskwa dementuje te doniesienia.

- Syryjscy rebelianci walczący z reżimem prezydenta Baszara el-Asada porzucili w środę pozycje w kluczowym rejonie Aleppo, dzielnicy Salahedin. Rzecznik Wolnej Armii Syryjskiej zaprzecza jednak doniesieniom, że dzielnicę w całkowicie zajęły wojska rządowe.

- Ok. 2400 uchodźców przedostało się z Syrii do Turcji w nocy z wtorku na środę; zbiegło również dwóch syryjskich generałów - podała oficjalna turecka agencja Anatolia. Dotychczas przed konfliktem wewnętrznym w Syrii do Turcji uciekło blisko 50 tys. Syryjczyków.(PAP)

pif/ osz/

d20s7ur

Podziel się opinią

Share
d20s7ur
d20s7ur