Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 10 listopada, 20.00

...

10.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Były brytyjski premier Tony Blair jest jedynym brytyjskim kandydatem ubiegającym się o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej, potocznie nazywanego prezydentem UE - poinformował we wtorek premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.

- Parlament Mołdawii już po raz trzeci w tym roku nie zdołał wybrać we wtorek prezydenta republiki. Przedstawiciele opozycyjnej partii komunistycznej odmówili udziału w głosowaniu i opuścili salę. Pod koniec września proeuropejska większość w mołdawskim parlamencie zatwierdziła nowy prozachodni rząd z premierem Vladem Filatem na czele. Nie zakończyło to jednak impasu politycznego w kraju. Do wyboru prezydenta potrzeba 61 głosów 101-osobowym parlamencie. Prozachodnie partie dysponują jedynie 53 mandatami.

- Ministrowie finansów krajów członkowskich UE zgodzili się we wtorek na podwyższenie akcyzy na wyroby tytoniowe od 2014 r., przy czym Polska zagwarantowała sobie prawo do podwyższenia stawek do unijnego minimum dopiero cztery lata późnej.

- Bez porozumienia w sprawie redukcji emisji CO2 na świecie szybko wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat koszt i konsumpcja energii - ostrzegła we wtorek Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE). MAE w dorocznej prognozie energetycznej stwierdza, że globalny popyt na energię, o ile rządy nie wprowadzą zmian w dotychczasowych rozwiązaniach i strategiach, będzie w ciągu najbliższych pięciu lat wzrastać średnio o 2,5 procent rocznie.

- Polska zaapelowała o otwartą procedurę wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej i nowego szefa dyplomacji UE, w obawie, że to największe kraje członkowskie dokonają wyboru. Szwedzkie przewodnictwo już uspokaja: Paryż i Berlin nie zdecydują same. W rozesłanym do partnerów w UE dokumencie, który PAP uzyskała we wtorek, Warszawa domaga się, by "procedura wyboru była jak najbardziej demokratyczna i transparentna". Polska proponuje, by na planowanym w listopadzie szczycie UE, na którym przywódcy podejmą decyzję, kandydaci na oba stanowiska "zaprezentowali własną wizję, jak zamierzają realizować wyzwania".

- W wygłoszonym we wtorek rządowym expose kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowała realizację swej przedwyborczej obietnicy obniżenia podatków w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego.

- Epidemia grypy na Ukrainie dotknęła już ponad milion osób - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby liczba zmarłych wzrosła do 174.

- Władze sanitarne w Chinach poinformowały we wtorek, że zintensyfikowały kampanię szczepień przeciw grypie A/H1N1. Jednocześnie do 30 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nowej grypy w tym kraju.

- Rząd japoński obiecał we wtorek udzielić Afganistanowi pomocy w wysokości 5 mld dol. w ciągu najbliższych 5 lat - poinformowało MSZ Japonii. Pomoc ma być przeznaczona głównie na szkolenie policji afgańskiej, rozwój rolnictwa i infrastruktury.

- Hiszpańskie linie lotnicze Iberia odwołały 368 lotów z powodu rozpoczętego we wtorek dwudniowego strajku personelu pokładowego na tle płacowym.

- Co najmniej 25 osób zginęło, a 40 odniosło obrażenia na skutek wybuchu bomby w mieście Charsadda w północno-zachodnim Pakistanie - poinformowały źródła szpitalne.

- Francuski sąd administracyjny uznał we wtorek za zasadną apelację pary lesbijskiej, której sąd regionalny dwukrotnie odmówił prawa do adoptowania dziecka. Orzeczenie sądu administracyjnego w Becanson na wschodzie Francji jest zgodne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w 2008 r. skazał Francję za dyskryminację seksualną.

- Wraz z recesją wzrosła liczba kradzieży detalicznych. W Wielkiej Brytanii osiągnęła w tym roku rekordowy poziom - wynika z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Badań Handlu Detalicznego. Wartość dóbr skradzionych na Wyspach w handlu detalicznym w pierwszej połowie bieżącego roku wzrosła o 20 procent (do 4,88 mld funtów = 5,43 mld euro). To więcej o 750 mln funtów w stosunku do roku poprzedniego.(PAP)

amp/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)