Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 11 stycznia, 17.00

...

11.01.2011 | aktual.: 11.01.2011 17:23

11.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier rządu hiszpańskiego Jose Luis Rodriguez Zapatero zobowiązał się we wtorek obniżyć w 2011 r. deficyt budżetowy do wyznaczonego poziomu 6 proc. PKB.

- Minister Jerzy Miller, który przewodniczy polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej, został poinformowany przez stronę rosyjską o zakończeniu prac nad raportem końcowym MAK - powiedziała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) przedstawi w środę o godz. 12 (godz. 10 czasu polskiego) ostateczną wersję raportu końcowego w sprawie katastrofy smoleńskiej - dowiedziała się we wtorek PAP ze źródeł zbliżonych do MAK.

- Ukraińska prokuratura generalna wszczęła śledztwo w sprawie zakupu szczepionek przeciw grypie, dokonanego w 2009 r., kiedy na czele rządu stała Julia Tymoszenko, znajdująca się obecnie w opozycji wobec prezydenta Wiktora Janukowycza. W opublikowanym we wtorek komunikacie ukraińskiego MSW podano, iż śledztwo to dotyczy sprzedaży preparatów medycznych na zamówienie ówczesnego rządu po zawyżonych cenach.

- Alarm bombowy w siedzibie Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy w Kijowie okazał się fałszywy. Ewakuowanym wcześniej deputowanym, dziennikarzom i pracownikom parlamentu pozwolono wrócić do budynku. Ewakuację zarządzono po anonimowej informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego, która nadeszła na milicyjny telefoniczny numer alarmowy ok. godz. 13 czasu polskiego we wtorek.

- Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił wniosek byłego kandydata w wyborach prezydenckich Ryhora Kastusioua o zrewidowanie decyzji Centralnej Komisji Wyborczej w sprawie wyborów z 19 grudnia. Według sądu nie ma podstaw, by wszczynać sprawę przeciw CKW. Kastusiou, wiceszef opozycyjnego Białoruskiego Frontu Narodowego, zwrócił się do Sądu Najwyższego, gdy CKW odrzuciła jego skargę na wyniki wyborów. We wniosku przesłanym do sądu powoływał się na szereg naruszeń zarejestrowanych przez obserwatorów, członków komisji wyborczych i mężów zaufania kandydatów.

- Ambasadorzy państw UE w Mińsku przygotowali 14 rekomendacji ws. polityki Unii wobec Białorusi: od wznowienia sankcji wizowych po ewentualny sprzeciw na nową pożyczkę MFW, a nawet powrót do stanu sprzed 2008 r., gdy dialog z Mińskiem praktycznie nie istniał. Te rekomendacje, do których PAP dotarła we wtorek, zostały przygotowane dla unijnych dyplomatów w Brukseli i ministrów spraw zagranicznych, którzy mają zdecydować, jakie środki UE podejmie w odpowiedzi na prześladowania opozycji po wyborach prezydenckich w grudniu.

- Portugalia nie przewiduje zwrócenie się o zewnętrzną pomoc finansową i "zrobi wszystko, by uniknąć takiej ewentualności" - oświadczył we wtorek minister finansów tego kraju Fernando Teixeira dos Santos.

- Kwestia ekstradycji do Szwecji założyciela portalu internetowego Wikileaks Juliana Assange'a zostanie rozpatrzona 7-8 lutego - poinformował we wtorek brytyjski sąd. Assange jest ścigany przez szwedzki wymiar sprawiedliwości w sprawie przestępstw seksualnych.

- Wobec coraz większych kłopotów finansowych demaskatorski portal internetowy Wikileaks może być zmuszony do zaprzestania działalności - powiedział we wtorek jego założyciel Julian Assange w wywiadzie dla radia Europe 1.

- W 2010 roku doszło do 49 cywilnych katastrof lotniczych, w których zginęło 829 osób. W roku poprzednim liczba ofiar wyniosła 766 - takie dane podał we wtorek specjalistyczny ośrodek JACDEC w Hamburgu, zajmujący się badaniem katastrof samolotów.

- Trzej gruzińscy żołnierze zginęli, a 13 zostało rannych we wtorek, gdy podczas ćwiczeń w bazie wojskowej na obrzeżach Tbilisi doszło do wybuchu pocisku moździerzowego - poinformowało Ministerstwo Obrony Gruzji. Ministerstwo podało, że wybuch był wynikiem "błędu technicznego" podczas szkolenia 1. brygady artylerii.

- W zamieszkach w środkowo-zachodniej części Tunezji zginęło podczas weekendu co najmniej 35 osób - poinformowała we wtorek w Paryżu przewodnicząca Międzynarodowej Federacji Praw Człowieka (FIDH) Souhayr Belhassen. Bilans ofiar społecznej rewolty, która wybuchła 17 grudnia po samospaleniu się młodego Tunezyjczyka "wzrósł tragicznie" po manifestacjach, do jakich doszło weekend w Regebie, Tali i Al-Kasrajnie - dodała Belhassen. 26-letni Mohamed Bouazizi podpalił się przed budynkiem rządowym w Sidi Bouzid na znak protestu przeciwko bezrobociu.

- Cztery osoby zginęły w poniedziałek na zachodzie Tunezji w zamieszkach przeciwko wysokiemu bezrobociu - poinformowały we wtorek władze. Oficjalny bilans ofiar gwałtownych protestów, które wybuchły w weekend, wzrósł z 14 do 18.

- W wyniku fali chłodów, która od trzech tygodni panuje na północy Indii w nocy z poniedziałku na wtorek zmarło co najmniej dziewięciu bezdomnych. Ogółem liczba ofiar śmiertelnych zimna wzrosła do 166 - pisze we wtorek agencja Associated Press.

- Prototyp niewykrywalnego dla radarów chińskiego myśliwca zbudowanego w technologii stealth miał pierwszy lot próbny - pisze we wtorek agencja Associated Press powołując się na eksperta w dziedzinie chińskich sił zbrojnych.

amp/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)