Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 grudnia, 20.00

...

15.12.2009 | aktual.: 15.12.2009 20:30

15.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Państwa arabskie nad Zatoką Perską porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnych sił zbrojnych, których zadaniem będzie szybkie reagowanie w razie zagrożenia bezpieczeństwa. Poinformował o tym we wtorek sekretarz generalny Rady Współpracy Zatoki Perskiej Abdul-Rahman al-Attija, wyjaśniając, że siły te będą interweniować w sytuacjach podobnych do wtargnięcia w tym roku szyickich rebeliantów z Jemenu do Arabii Saudyjskiej.

- Rosja postanowiła zamrozić program budowy atomowych okrętów podwodnych nowej generacji, znanych jako klasa Boriej (Boreasz), z powodu wielokrotnych nieudanych prób strategicznej rakiety balistycznej Buława, w którą okręty te miały być uzbrojone - poinformował we wtorek dziennik "Izwiestija".

- Nowy projekt światowego porozumienia klimatycznego, niezawierający żadnych celów liczbowych ani w sferze redukcji emisji gazów cieplarnianych, ani w sferze finansowania posunięć prowadzących do tego celu, został we wtorek upubliczniony na szczycie w Kopenhadze przez negocjatorów. Według jednego z europejskich negocjatorów, tekst ma zostać skorygowany w nocy z wtorku na środę, kiedy to swoje postulaty przedstawią grupy robocze odpowiedzialne za poszczególne punkty sporne, zwłaszcza jeśli chodzi o średnio- i długoterminowe cele w sferze redukcji emisji gazów cieplarnianych.

- Premier Albanii Sali Berisha został ponownie wybrany na przewodniczącego Albańskiej Partii Demokratycznej (PDSh). Głosowanie odbyło się w nocy z poniedziałku na wtorek na kongresie PDSh.

- Nowym koordynatorem niemieckiego MSZ ds. współpracy z Polską została wiceminister spraw zagranicznych Cornelia Pieper (FDP), zastępując Gesine Schwan (SDP) - informuje we wtorek agencja dpa.

- Prezydent palestyński Mahmud Abbas powiedział we wtorek, że Palestyńczycy wznowią zawieszone rozmowy z Izraelem, jeśli ten wstrzyma osadnictwo i uzna granice sprzed roku 1967 jako ramy państwa palestyńskiego.

- Co najmniej 22 osoby zginęły we wtorek w wybuchu samochodu-pułapki na targowisku w mieście Dera Ghazi Khan w środkowym Pakistanie. Około 70 ludzi jest rannych - poinformowały służby ratownicze i policja. Wybuch nastąpił w pobliżu domu ministra prowincjonalnego rządu Zulfiqara Khosy, którego jednak nie było w środku. Syn ministra Dost Khosa powiedział, że wśród rannych jest dwóch jego kuzynów.

- Bomby, które we wtorek wybuchły przed dwoma chrześcijańskimi kościołami w Mosulu na północy Iraku, zabiły 11 osób - informują irackie media. Ponad 80 ludzi zostało rannych. Tego samego dnia w Bagdadzie cztery osoby zginęły, a 15 zostało rannych w serii wybuchów samochodów-pułapek w centrum miasta.

- Jeden z przywódców radykalnego palestyńskiego ugrupowania Hamas Chaled Meszal ostrzegł we wtorek, że wesprze ono Iran, jeśli ten zostanie zaatakowany przez Izrael - poinformowała telewizja.

- Chiny rozpoczęły we wtorek oficjalnie budowę gigantycznego mostu, który połączy prowincję Kanton z Hongkongiem i Makau. Prace budowlane zainaugurowano w obecności wicepremiera Chin Li Keqianga w mieście Zhuhai, które będzie jednym z trzech punktów krańcowych 35-kilometrowego mostu w kształcie litery Y.

- Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) prognozuje, że straty linii lotniczych w 2010 r. wyniosą 5,6 mld dol. - oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalny IATA Giovanni Bisignani. IATA, która skupia około 230 linii lotniczych, co odpowiada 93 proc. międzynarodowego ruchu lotniczego, uważa, że w 2009 r. straty wyniosą 11 mld dol.

- Najnowszy film Romana Polańskiego "The Ghost Writer", którego ukończeniem reżyser kierował już ze szwajcarskiego aresztu, będzie miał premierę na festiwalu filmowym Berlinale w lutym - podano we wtorek na stronie internetowej festiwalu. Film Polańskiego znajdzie się wśród filmów pokazanych w konkursie, obok obrazu Martina Scorsese "Shutter Island", a także filmów "ekscytujących debiutantów", jak powiedział dyrektor festiwalu Dieter Kosslick.

- Dzieci nie mają dokąd uciec przed ukierunkowaną na nie agresywną reklamą i domagają się kupowania im rzeczy, reprezentujących ostatni krzyk mody i technologii, a rodzice tracą nad dziećmi kontrolę - wynika z raportu Instytutu Edukacji Uniwersytetu Londyńskiego, omawianego przez wtorkowe media brytyjskie.

- Najwięcej nominacji do nagród Złotego Globu otrzymał we wtorek film "W chmurach" w reżyserii Jasona Reitmana, ukazujący przemiany w społeczeństwie, związane z kryzysem gospodarczym i strukturą zatrudnienia w korporacjach. Dostał sześć nominacji, m.in. w kategorii najlepszego dramatu filmowego i dla aktorów: George'a Clooneya, Very Farmigi i Anny Kendrick

amp/ gor/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)