Trwa ładowanie...
d2rlze2
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 15 listopada, 17.00

...

Share
d2rlze2

15.11. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy ograniczające tzw. krótką sprzedaż oraz handel instrumentami finansowymi zabezpieczającymi przed niewypłacalnością rządów (CDS). Ograniczenia mają utrudnić zarabianie na kłopotach finansowych państw.

- KE zaproponuje, by w przyszłym roku wynagrodzenia eurokratów w Belgii i Luksemburgu wzrosły o około 1,7 proc. - dowiedziała się nieoficjalnie PAP we wtorek. Wzrost ma zrekompensować 3,6-proc. inflację w Belgii. Funkcjonariusze i tak szykują się do strajków.

d2rlze2

- W 2010 r. wykryto 41 nowych narkotyków, w 2011 r. zgłoszono już 39; szybkie pojawianie się nowych syntetycznych substancji psychoaktywnych (często sprzedawanych jako dopalacze)
to rosnące wyzwanie dla Europy - wynika ze sprawozdania EMCDDA, agencji UE ds. narkotyków.

- Dwa największe ugrupowania włoskiego parlamentu, rządząca dotychczas centroprawica Silvio Berlusconiego i centrolewicowa opozycyjna Partia Demokratyczna udzieliły we wtorek poparcia desygnowanemu na premiera Mario Montiemu.

- Rada Najwyższa Ukrainy odrzuciła we wtorek poprawki opozycji do projektu ustawy o zniesieniu karalności za niektóre przestępstwa gospodarcze; poprawki te mogłyby doprowadzić do uwolnienia skazanej na 7 lat więzienia b. premier Julii Tymoszenko.

- Na 30 listopada wyznaczył we wtorek sąd w Mińsku ogłoszenie wyroku w procesie ws. zamachu w metrze z 11 kwietnia, w którym zginęło 15 osób. Prokurator zażądał dla dwóch oskarżonych: Dźmitryja Kanawałaua i Uładzisłaua Kawalioua kary śmierci.

d2rlze2

- Rządząca w Niemczech chadecka CDU jednogłośnie opowiedziała się we wtorek na zjeździe w Lipsku za ponownym zbadaniem możliwości delegalizacji skrajnie prawicowej Narodowodemokratycznej Partii Niemiec (NPD). Tego samego żąda niemiecka opozycja. Uchwała CDU, zgłoszona m.in. przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, jest reakcją na wykrycie w zeszłym tygodniu neonazistowskiej komórki terrorystycznej, która między 2000 i 2007 rokiem zamordowała dziewięciu imigrantów i niemiecką policjantkę.

- Władze miasta Wiesbaden uhonorowały Marcela Gleffe Nagrodą im. Ludwika Becka za odwagę cywilną, którą wykazał się, ratując 20 osób podczas zamachu na norweskiej wyspie Utoya 22 lipca 2011 roku - poinformowała agencja dpa.

- Gabinet Pedra Passosa Coelho przekazał w poniedziałek dodatkowych 6,8 mln euro na fundusz emerytalny i socjalny portugalskiej armii, by zapewnić sprawną realizację wypłat - poinformował we wtorek minister obrony Jose Aguiar-Branco.

- Rząd Filipin polecił we wtorek funkcjonariuszom kontroli paszportowej uniemożliwienie opuszczenia kraju przez byłą prezydent Glorię Macapagal Arroyo i jej męża, mimo że Sąd Najwyższy zezwolił im na udanie się za granicę na leczenie.

- Ponad 70 osób zginęło w poniedziałkowych starciach w Syrii - wynika z nowych danych podanych przez syryjską organizację obrony praw człowieka. 27 cywilów zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, zaś w starciach zbrojnych zginęło 34 żołnierzy i dezerterów - podało we wtorek w komunikacie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

amp/ ana/

d2rlze2

Podziel się opinią

Share
d2rlze2
d2rlze2