Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 18 października, 17.00
...
18.10.2011 | aktual.: 18.10.2011 17:23
18.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Dziesiątki tysięcy greckich pracowników kontynuują we wtorek wielkie strajki w proteście przeciwko radykalnym posunięciom oszczędnościowym rządu, zwłaszcza redukcjom płac i zatrudnienia. W związku ze strajkiem dziennikarzy nie działają m.in. greckie media.
- KE zaproponuje w środę nowy fundusz, z którego będą współfinansowane kluczowe inwestycje drogowe, energetyczne i telekomunikacyjne w UE w latach 2014-20. Nowością będą innowacyjne instrumenty finansowe: obligacje emitowane np. przez Europejski Bank Inwestycyjny.
- Szefowie Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej odwołali czwartkowe spotkanie w Brukseli z prezydentem Ukrainy. Chcą czekać na postęp w sprawie byłej premier Julii Tymoszenko, ale celem UE wciąż jest szczyt z Ukrainą w grudniu - zapewnili dyplomaci unijni.
- MSZ Ukrainy zapewniło we wtorek, że Kijów nadal prowadzi rozmowy o umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Informację tę przekazano po wiadomości o odwołaniu zaplanowanej na czwartek wizyty prezydenta Wiktora Janukowycza w Brukseli.
- Wzrost gospodarczy Chin spadł w trzecim kwartale tego roku do 9,1 proc. PKB rok do roku - poinformowało we wtorek Krajowe Biuro Statystyczne.
- Chiny mogą doświadczyć pierwszego od prawie 20 lat deficytu handlowego w przyszłym roku - poinformował wiceminister handlu Wei Jianguo.
- Minister obrony Afganistanu Abdul Rahim Wardak powiedział we wtorek, że aż 5 mld dolarów rocznie będzie potrzeba na zapewnienie bezpieczeństwa w kraju, gdy międzynarodowe wojska ISAF wycofają się z Afganistanu z końcem 2014 roku.
- Rzeczniczka NATO Carmen Romero oświadczyła we wtorek, że Sojusz jest "bardzo bliski" zakończenia trwającej już 7 miesięcy kampanii powietrznej w Libii.
- Nadużywanie alkoholu w USA kosztuje gospodarkę ponad 200 mld dolarów rocznie; chodzi głównie o straty w wydajności pracy - wynika z danych amerykańskiej służby sanitarno-epidemiologicznej (CDC - Ośrodki Zwalczania Chorób i Prewencji).
- Sędzia z Mediolanu oczyścił we wtorek premiera Włoch Silvio Berlusconiego z zarzutu popełnienia oszustw finansowych w należącej do niego telewizji Mediaset. Postanowiono, że w tej sprawie sądzony będzie między innymi syn szefa rządu Pier Silvio Berlusconi.
- Brytyjskie ministerstwo skarbu (finansów) poinformowało we wtorek, że poleciło zamrozić aktywa pięciu Irańczyków w związku z wykryciem przez władze USA spisku, którego celem było zabicie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie. Decyzję podjęto na podstawie ustawodawstwa antyterrorystycznego, choć nie jest jasne, czy Irańczycy mają jakieś aktywa w Wielkiej Brytanii.
- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton przybyła we wtorek do Trypolisu z niezapowiadaną wizytą, której celem jest scementowanie amerykański-libijskiego partnerstwa po obaleniu Muammara Kadafiego. Jest to pierwsza wizyta w Trypolisie tej rangi przedstawiciela władz USA od czasu, gdy w lutym wybuchło w Libii powstanie przeciwko reżimowi Kadafiego.
- Izraelski sierżant Gilad Szalit, przetrzymywany przez ponad 5 latach przez palestyńskie ugrupowanie islamskie Hamas, został we wtorek uwolniony w zamian za setki więźniów palestyńskich i przybył do Izraela - podała armia izraelska.
- Francuski minister spraw wewnętrznych Claude Gueant odrzucił we wtorek żądania opozycji, która domaga się dymisji szefa kontrwywiadu Bernarda Squarciniego. Ten ostatni został oskarżony przez organy śledcze o szpiegowanie dziennikarzy "Le Monde".
- Podejrzewana w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo Rosjanka Jekatierina (Katia) Zatuliwietier - była asystentka posła Mike'a Hancocka, zasiadającego w komisji obrony Izby Gmin - zwróciła się we wtorek do sędziów o wstrzymanie procedury ekstradycji do Rosji.
- O 38 proc. spadła w ostatniej dekadzie liczba ofiar malarii, a za kolejne 10 lat choroba ta może zostać całkowicie wyeliminowana w co trzecim dotkniętym nią kraju - poinformowali eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podczas konferencji w Seattle.
- Japonia wyprzedziła Francję pod względem liczby najlepszych restauracji; przewodnik gastronomiczny Michelina na rok 2012 dla regionu Kansai trzema gwiazdkami wyróżnił 15 japońskich lokali. W Japonii trzy gwiazdki Michelina ma 29 lokali, we Francji - tylko 25.
(PAP)
amp/ asa/