Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 19 czerwca, 20.00

...

19.06.2012 | aktual.: 19.06.2012 20:23

19.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rzecznik kampanii Ahmeda Szafika, premiera w końcowym okresie reżimu Hosniego Mubaraka, oświadczył we wtorek, że to właśnie Szafik wygrał egipskie wybory prezydenckie. Przedtem swe zwycięstwo ogłaszał kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi.

- Kraje UE będą musiały dostarczać do wglądu KE tylko ratyfikowane międzyrządowe umowy z krajami trzecimi na dostawy ropy i gazu. Negocjowane umowy mogą pokazywać jeśli zechcą, ale nie muszą - taki kompromis przegłosowała we wtorek komisja PE ds. energii.

- Litewski parlament odrzucił we wtorek przygotowany przez rządzących konserwatystów projekt poprawki do konstytucji, który miał wprowadzić zapis, że "rodzina tworzy się w momencie zawarcia małżeństwa".

- Kraje UE w 2011 r. pozytywnie rozpatrzyły ponad 84 tys. wniosków o azyl, głównie złożonych przez obywateli Afganistanu - ogłosił Eurostat we wtorek, z okazji przypadającego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy. Polska rozpatrzyła pozytywnie tylko 575 wniosków.

- Grupa aktywistek z Arabii Saudyjskiej nie rezygnuje z walki o prawo do prowadzenia samochodu i przygotowuje drugą odsłonę zeszłorocznej kampanii, podczas której Saudyjki mają siąść za kierownicami aut i domagać się zniesienia prawa, które im tego zakazuje.

- Wyrok śmierci na mężczyźnie skazanym za czary i cudzołóstwo wykonano w Arabii Saudyjskiej - poinformował we wtorek tamtejszy resort spraw wewnętrznych. Karę śmierci zwykle wykonuje się w Arabii Saudyjskiej przez ścięcie.

- Stany Zjednoczone planują wesprzeć w ciągu najbliższych trzech lat kwotą miliona dolarów białoruski Europejski Uniwersytet Humanistyczny (EHU) w Wilnie - poinformowało we wtorek litewskie MSZ.

- Ponad 2 miliony sfałszowanych w Chinach biletów kolejowych na pociąg kursujący między lotniskiem i dworcem w Rzymie skonfiskowała we wtorek włoska Gwardia Finansowa we współpracy z celnikami w porcie Livorno. Bilety znajdowały się w kontenerze statku.

- W gmachu watykańskiej żandarmerii zwiększyła się liczba cel, w których przetrzymywane są osoby aresztowane - podała agencja Ansa. Koło celi, w której przetrzymywany jest papieski kamerdyner, urządzono właśnie następny pokój dla aresztantów.

- Mimo wciąż niezażegnanego kryzysu zadłużenia w Unii Europejskiej i katastrof naturalnych liczba bogaczy w 2011 roku wzrosła o blisko jeden procent - wynika z opublikowanego we wtorek raportu. Tak wielu milionerów na świecie jeszcze nie było.

- Rosyjski statek "Alaed" przewożący uzbrojenie dla Syrii, w tym śmigłowce, który nie może kontynuować rejsu z powodu utraty ubezpieczenia, jest w drodze powrotnej ze Szkocji do Kaliningradu - poinformował we wtorek szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

- W skład nowej koalicji rządowej w Grecji wejdzie prawdopodobnie - poza zwycięską Nową Demokracją - Socjalistyczny PASOK i Demokratyczna Lewica (DIMAR). Źródła w Atenach twierdzą, że rząd powstanie już we wtorek. Kluczowym testem będą nowe negocjacje z "trojką" kredytodawców.

- Przywódcy G20 opracowali plan tworzenia nowych miejsc pracy o zasięgu światowym, który traktowany będzie priorytetowo w zwalczaniu skutków europejskiego kryzysu zadłużeniowego - głosi projekt komunikatu końcowego szczytu G20 w Meksyku, cytowany przez agencje.

- Największy producent oprogramowania komputerowego Microsoft Corporation zaprezentował w poniedziałek w Los Angeles prototyp długo oczekiwanego tabletu nazwanego "Surface" (Powierzchnia). Ma on rzucić wyzwanie cieszącemu sie olbrzymią popularnością iPadowi firmy Apple.

- Po pierwszym dniu szczytu G20 w meksykańskim kurorcie Los Cabos obiecane Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu środki na walkę z kryzysem wzrosły do 456 mld dolarów - ogłosiła w nocy z poniedziałku na wtorek dyrektor generalna MFW Christine Lagarde.

- Pełna kibiców oglądających poniedziałkowe mecze Euro 2012 lodziarnia w Toronto stała się widownią gangsterskich porachunków. Zastrzelony został jeden z kibiców, drugiego zabrano do szpitala - podały kanadyjskie media.

- Duża część pracy doktorskiej premiera Rumunii Victora Ponty została skopiowana z wcześniejszych publikacji - twierdzi brytyjskie czasopismo naukowe "Nature". Szef rządu oskarża prezydenta o próbę wywołania skandalu, ale jest gotów zrezygnować z tytułu doktora.

- Separatyści z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zaatakowali we wtorek rano posterunki wojskowe na południowym wschodzie Turcji. W starciach zginęło co najmniej ośmiu żołnierzy i 10 rebeliantów. Obrażenia odniosło 16 wojskowych - poinformowały władze.

- Wybory w Grecji utorowały drogę do uzyskania przez Cypr pilnie potrzebnych funduszy na dokapitalizowanie jego banków, zarówno w formie środków z funduszu ratunkowego UE, jak i kredytów dwustronnych - oświadczył we wtorek cypryjski minister finansów Wasos Sziarlis.

- Po zawieszeniu przez ONZ misji obserwatorów w Syrii doszło w tym kraju do dalszej eskalacji przemocy - pisze we wtorek agencja dpa. Jak twierdzą działacze opozycji, siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi zabiły w poniedziałek 83 osoby.

- Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł we wtorek, że rząd w Berlinie naruszył prawa parlamentu dotyczące polityki europejskiej, bo nie udzielił posłom wystarczających informacji m.in. o pracach nad stałym funduszem ratunkowym dla strefy euro.

- Władze graniczącej z Polską Brandenburgii zdelegalizowały prawicowo-radykalne ugrupowanie "Ruch oporu w Południowej Brandenburgii". 260 policjantów przeszukało we wtorek 27 pomieszczeń organizacji, zabezpieczając liczne materiały dowodowe - podała dpa.

- Sąd Najwyższy Pakistanu orzekł we wtorek, że premier Yousuf Raza Gilani "jest niezdolny do sprawowania swych funkcji". W kwietniu SN uznał go za winnego obrazy wymiaru sprawiedliwości, gdy ten odmówił wznowienia postępowania korupcyjnego przeciwko prezydentowi.

- Ministerstwo obrony Bułgarii poinformowało we wtorek, że do końca czerwca z sił zbrojnych zostanie zwolnionych 2,4 tys. żołnierzy oraz 300 pracowników cywilnych.

- Pogłębienie integracji gospodarczej i finansowej w UE, Europejski Fundusz Walutowy, wspólny minister finansów czy bezpośrednie wybory szefa KE - to niektóre pomysły szefów dyplomacji kilku państw UE, w tym Polski, na zreformowanie i wzmocnienie Wspólnoty.

- Czeski prezydent Vaclav Klaus zawetował we wtorek nowelizację kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, która umożliwiłaby nakładanie na sprawców określonych wykroczeń w razie recydywy kary zakazu pobytu w danej miejscowości przez okres do trzech miesięcy.

- Gdy powstanie nowy rząd Grecji, eksperci KE, MFW i EBC ocenią stan reform w kraju i najpewniej przyjęte zostanie nowe memorandum, czyli dokument określający cele fiskalne i reformy, jakie ten kraj musi spełnić, by otrzymywać pomoc - powiedziały źródła UE.

- Pracownicy firm ochroniarskich kontrolujący pasażerów i ich bagaż przed lotem przeprowadzili we wtorek rano dwugodzinny strajk ostrzegawczy na pięciu niemieckich lotniskach. W porcie lotniczym w Hamburgu zapanował chaos.

- Brytyjskie towarzystwo ubezpieczeń morskich Standard Club zniosło ochronę ubezpieczeniową dla wszystkich statków rosyjskiego armatora Femco w przekonaniu, że firma zamierza naruszyć sankcje UE wobec Syrii - donosi we wtorek dziennik "Daily Telegraph". (PAP)

zdz/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)