Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 2 sierpnia, 20.00

...

02.08.2011 | aktual.: 02.08.2011 20:23

02.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Amerykański Senat przyjął we wtorek zgodnie z oczekiwaniami ustawę o podniesieniu limitu zadłużenia i redukcji deficytu budżetowego USA, uzgodnioną wcześniej jako kompromis między Białym Domem a Republikanami.

- Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła w nocy z poniedziałku na wtorek (czasu polskiego) kompromisowy plan podniesienia limitu zadłużenia i redukcji deficytu budżetowego USA, uzgodniony wcześniej jako kompromis między Białym Domem a Republikanami.

- Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek ws. rezolucji potępiającej akty przemocy syryjskiego reżimu nie przyniosło przełomu, choć zdaniem części dyplomatów sygnalizuje pewne zbliżenie stanowisk wśród państw Rady.

- Co najmniej 24 osoby zostały zabite w Syrii przez siły bezpieczeństwa w poniedziałek, w pierwszym dniu świętego miesiąca muzułmanów, ramadanu - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, mające siedzibę w Londynie.

- Naczelny Sąd Administracyjny Ukrainy (NSAU) uznał we wtorek, że dekret o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romanowi Szuchewyczowi był niezgodny z prawem.

- Na Filipinach liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej "Nock-ten" i tajfunu "Muifa" wzrosła we wtorek do 70 - poinformowały miejscowe władze. Tymczasem do kraju zbliża się kolejny front burzowy.

- Na sześć tygodni więzienia został skazany we wtorek przez brytyjski sąd mężczyzna, który w czasie przesłuchania medialnego magnata Ruperta Murdocha w Izbie Gmin 19 lipca próbował obrzucić go pianą do golenia. Komik Jonathan May-Bowles, znany też jako Jonnie Marbles, w ubiegłym tygodnia przyznał się do ataku na 80-letniego Murdocha.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiedział we wtorek w Kabulu, że polska prezydencja rozpocznie w ramach UE proces negocjacji mandatu na negocjacje umowy o współpracy UE-Afganistan, która ma pomóc ustabilizować kraj po wycofaniu NATO w 2014 r.

- Amerykańscy żołnierze muszą mieć zagwarantowany immunitet, jeśli na prośbę rządu w Bagdadzie mieliby pozostać w Iraku dłużej niż do końca bieżącego roku - oświadczył we worek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen.

- Kilkuset strajkujących greckich taksówkarzy demonstruje we wtorek przed siedzibą ministerstwa transportu w Atenach przeciwko planom zwiększenia konkurencji w ich zawodzie. Protestujący co jakiś czas blokują także przebiegającą w pobliżu autostradę.

- Włochy wezwały do Rzymu na konsultacje swego ambasadora w Syrii. Jak ogłosiło we wtorek włoskie MSZ, uczyniono to w związku ze "straszliwymi represjami wobec ludności cywilnej" w tym kraju.

- Liczba ataków przeprowadzanych w Iraku przez grupy szyickich bojowników, wspieranych przez Iran, zmalała w ostatnich tygodniach - ocenił we wtorek podczas wizyty w Bagdadzie przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA admirał Mike Mullen.

- Minister obrony Syrii generał Ali Habib, wuj prezydenta Baszara el-Asada, znalazł się na opublikowanej we wtorek nowej, rozszerzonej unijnej liście przedstawicieli syryjskiego reżimu objętych sankcjami zakazu podróży do krajów UE i zamrożenia aktywów.

- Utrzymująca się w lipcu susza spowodowała niedobory wody dla 4,28 mln Chińczyków - podał krajowy urząd zapobiegania katastrofom naturalnym. Wysokie temperatury oraz brak opadów w lipcu, spowodowały susze głównie w północnych i południowych rejonach kraju.

- MSZ Białorusi nie widzi konieczności komentowania słów premiera Rosji Władimira Putina o możliwości połączenia obu krajów - oświadczył we wtorek rzecznik Andrej Sawinych. Dodał, że według prezydenta Alaksandra Łukaszenki suwerenność jest "rzeczą świętą".

- Pakiet pomocowy Unii Europejskiej tylko nieznacznie obniży dług Grecji, a znaczniejsza jego redukcja zajmie całe pokolenie - oceniła we wtorek Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w raporcie na temat Grecji.

- Około 1000 pracowników rumuńskiej poczty zebrało się we wtorek w Bukareszcie przed ministerstwem łączności w proteście przeciwko sytuacji w branży. Oskarżają kierownictwo o marnotrawienie pieniędzy, złe zarządzanie i chcą ustąpienia ministra Valeriana Vreme.

- Gruzja potępiła oświadczenie premiera Rosji Władimira Putina o poparciu idei połączenia jego kraju z prorosyjską separatystyczną republiką na terytorium Gruzji - Osetią Płd. Władze w Cchinwali opowiedziały się za maksymalną integracją z Moskwą.

- Siły NATO w Kosowie (KFOR) poinformowały we wtorek, że zwróciły się o przysłanie dodatkowych żołnierzy w związku ze wzrostem napięcia i przemocy w ubiegłym tygodniu na kosowsko-serbskiej granicy.

- Policja aresztowała kolejną osobę w aferze podsłuchowej, której głównym ośrodkiem był tabloid "News of the World" ("NotW"). Scotland Yard nie podał nazwiska zatrzymanego, ale nieoficjalnie sądzi się, że jest to były redaktor naczelny "NotW" Stuart Kuttner.

- Na terenie elektrowni atomowej Fukushima I, poważnie uszkodzonej w wyniku marcowego trzęsienia ziemi i tsunami, we wtorek znowu wykryto rekordową dawkę promieniowania wynoszącą ponad 10 siwertów na godzinę - poinformowała firma TEPCO.

- Prezydent Nicolas Sarkozy zachęcał ministrów do spędzenia urlopu we Francji i nakazał stałe kontaktowanie się ze swoim resortem. Większość ministrów posłuchała jego rad, niektórzy zmienili nawet plany dotyczące wyjazdów za granicę - podał dziennik "Le Figaro".

- Syryjscy dysydenci mieszkający w USA zaapelowali we wtorek do władz w Waszyngtonie, by wywarły presję na prezydenta Syrii Baszara el-Asada i skłoniły go do natychmiastowego ustąpienia ze stanowiska. Pragną także nowych sankcji wobec jego reżimu. (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)