Trwa ładowanie...
d2fnto3

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 20 września, 17.00

...

d2fnto3
d2fnto3

20.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Agencja ratingowa Standard and Poor's oświadczyła we wtorek, że jej oceny są apolityczne. Tak odpowiedziała na krytykę ze strony rządu Silvio Berlusconiego, który uznał obniżenie przez agencję wiarygodności kredytowej Włoch za politycznie umotywowane.

- Rząd Silvio Berlusconiego wyraził we wtorek opinię, że decyzja agencji ratingowej Standard&Poor's o obniżeniu wiarygodności kredytowej Włoch podyktowana jest bardziej ocenami politycznymi niż rzeczywistością.

- News International - wydawca brytyjskich tytułów prasowych wchodzących w skład imperium medialnego Ruperta Murdocha - wypłaci 3 mln funtów odszkodowania rodzicom podsłuchiwanej Milly Dowler, tragicznej postaci afery podsłuchowej - donoszą media.

d2fnto3

- Rząd Arabii Saudyjskiej obiecał przekazać Autonomii Palestyńskiej 200 mln dolarów, które pomogą w łagodzeniu kryzysu finansowego, z jakim się boryka - podała oficjalna palestyńska agencja informacyjna Wafa.

- Mimo napięcia między Palestyńczykami i Izraelczykami, obie strony gotowe są do rozmów. Zarówno premier Izraela Banjamin Netanjahu, jak i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas wyrazili gotowość do spotkania się przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

- Co najmniej dwie rakiety trafiły we wtorek nad ranem w obóz zwolenników opozycji w Sanie, stolicy Jemenu, zabijając dwie osoby i raniąc kolejnych pięć - mówią świadkowie. To trzeci dzień krwawych starć sił rządowych z przeciwnikami prezydenta Alego Abd Allaha Salaha.

- Szef Wysokiej Rady Pokoju w Afganistanie, organu odpowiedzialnego za kontakty z talibami, Burhanuddin Rabbani został zabity - poinformował we wtorek wysoki rangą przedstawiciel policji.

d2fnto3

- Sąd w Grodnie odrzucił we wtorek apelację korespondenta "Gazety Wyborczej" i działacza polonijnego Andrzeja Poczobuta, który odwoływał się od wyroku za zniesławienie prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki.

- Seminarzyści w Belgii będą poddawani testom psychologicznym zanim wstąpią do stanu kapłańskiego, by sprawdzić czy wśród nich nie ma nikogo ze skłonnością do pedofilii - poinformował arcybiskup Andre Joseph Leonard, głowa Kościoła katolickiego w tym kraju.

- Sekretarz izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Cwi Hauser powiedział we wtorek, że w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nie ma większości opowiadającej się za uznaniem państwa palestyńskiego i przyjęciem go do ONZ.

d2fnto3

- Komisja Europejska uważa, że Niemcy powinny uzgadniać ze swymi sąsiadami, Francją i Polską, decyzje o wyłączeniu kolejnych elektrowni jądrowych - pisze we wtorek niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland", powołując się na dokument KE.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł we wtorek, że Rosja naruszyła prawa koncernu naftowego Jukos, ale wstrzymał się z orzeczeniem w sprawie 98 mld dolarów odszkodowania, którego domaga się były zarząd firmy.

- Polska zamierza zaproponować otwarcie granic morskich i powietrznych państw strefy Schengen dla obywateli Rumunii i Bułgarii od 31 października - poinformowały we wtorek źródła zbliżone do prezydencji. Granice lądowe mają zostać otwarte w przyszłym roku.

d2fnto3

- Zawarcie umowy o małym ruchu granicznym, obejmującym cały Obwód Kaliningradzki i porównywalny teren po stronie polskiej jest ważne m.in. ze względu na zdynamizowanie współpracy społecznej i politycznej między Rosją i UE - taka ocena padła na posiedzeniu Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja.

- Proces wyborczy w Rosji organizowany jest na zasadach demokratycznych - zapewniali we wtorek przedstawiciele rosyjskiej Dumy w drugim dniu posiedzenia komisji UE-Rosja. Rosjanie nie chcą jednak, by wybory w ich kraju były obserwowane przez długoterminową misję ODHIR.

- Kilka tysięcy osób szturmowało we wtorek siedzibę ukraińskiego parlamentu, domagając się, by wstrzymano zniesienie ulg przysługujących uczestnikom prac przy likwidacji następstw katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu oraz weteranom wojny w Afganistanie.

d2fnto3

- Parlament węgierski przyjął w poniedziałek wieczorem kontrowersyjną ustawę umożliwiającą jednorazową spłatę po korzystnym, stałym kursie kredytów zaciągniętych przez osoby prywatne w dewizach - poinformowała we wtorek prasa węgierska.

- Ukraina zrezygnowała ze zmian czasu na letni i zimowy. Uchwałę w tej sprawie przyjął we wtorek parlament w Kijowie, w którym większość posłów zgodziła się, że zmiany czasu wywołują niepotrzebny stres i inne problemy zdrowotne. (PAP)

zdz/ ana/

d2fnto3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fnto3