Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 22 maja, 20.00

...

22.05.2012 | aktual.: 22.05.2012 20:23

22.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Minister finansów Francji Pierre Moscovici oświadczył, że wyjście Grecji ze strefy euro spowodowałoby niemożliwą do przewidzenia reakcję i dlatego trzeba tego uniknąć. Dodał, że jest usatysfakcjonowany "bardzo pozytywnym" komunikatem Niemiec w sprawie Grecji.

- Przywódca greckiej radykalnie lewicowej koalicji SYRIZA Aleksis Cipras zaapelował we wtorek do Niemców o solidarność w walce z recesją w jego kraju, przekonując jednocześnie, że wymagane przez UE i MFW oszczędności prowadzą Grecję ku katastrofie.

- Rządy państw strefy euro powinny bardziej poczuwać się do wzajemnej odpowiedzialności za swoje długi i zrobić więcej dla wsparcia wzrostu m.in. poprzez wprowadzanie reform strukturalnych - uważa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

- Główny ekonomista niemieckiego Deutsche Banku Thomas Mayer ocenił we wtorek w rozmowie z telewizją ARD, że w pogrążonej w kryzysie Grecji pojawi się druga równoległa do euro waluta, którą eksperci banku nazwali "geuro".

- Szczyt NATO w Chicago był sukcesem - ogłosił w poniedziałek amerykański prezydent Barack Obama. Podkreślił zatwierdzenie planu zakończenia misji Sojuszu w Afganistanie i inaugurację pierwszej fazy systemu obrony rakietowej w Europie.

- Parlament bułgarski ratyfikował we wtorek porozumienie w sprawie popieranego przez UE gazociągu Nabucco, dzięki któremu Europa chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu. Nabucco ma omijać Rosję i transportować gaz z Azerbejdżanu.

- Rząd Włoch ogłosił we wtorek stan kryzysowy na terenach dotkniętych niedzielnym trzęsieniem ziemi w regionie Emilia-Romania, w którym zginęło 7 osób, a ponad 5 tysięcy zostało bez dachu nad głową. Największe zniszczenia nastąpiły koło Ferrary i Modeny.

- Irańscy eksperci atomowi z powodzeniem wyprodukowali w kraju paliwo jądrowe - poinformowała we wtorek państwowa telewizja. Według zachodnich analityków mogą to być przesadzone doniesienia, obliczone na wzmocnienie pozycji Iranu w negocjacjach z Zachodem.

- Iran zamierza zbudować duży terminal naftowy w porcie Jask nad Zatoką Omańską, na południe od Zatoki Perskiej - poinformowała we wtorek irańska agencja naftowa Shana.

- Trzęsienie ziemi o sile 5,8 stopni w skali Richtera miało miejsce w zachodniej Bułgarii w nocy z poniedziałku na wtorek. Do pierwszych silnych wstrząsów doszło o godz. trzeciej nad ranem, potem było kilka wtórnych, słabszych. Władze podały, że nie ma ofiar.

- Były potężny wicepremier Igor Sieczin, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników Władimira Putina, zostanie prezesem Rosnieftu, największego koncernu naftowego w Rosji - poinformował we wtorek premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew.

- Zrzeszający światowe banki Instytut Finansów Międzynarodowych (IIF) z siedzibą w Waszyngtonie oszacował w poniedziałek, że kryzysowe straty hiszpańskich banków mogą sięgnąć 218-260 mld euro zaś cały sektor może potrzebować pomocy w wysokości 60 mld euro.

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Chicago z przedstawicielami Polonii. Wręczył odznaczenia za zasługi dla niepodległości Polski i polskiej kultury w USA i zaapelował o wsparcie w staraniach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków.

- W stolicy Japonii otwarto we wtorek najwyższą wieżę telekomunikacyjną na świecie - Tokyo Skytree. Największą atrakcją mierzącej 634 metry budowli są dwie platformy widokowe umieszczone na wysokości 350 i 400 metrów - podała agencja dpa.

- Prezydent Rosji Władimir Putin powołał we wtorek kilkoro swoich bliskich współpracowników z rządu, którym kierował w latach 2008-2012, na wysokie stanowiska w prezydenckiej administracji (kancelarii).

- Autokar wycieczkowy z Polski przewrócił się we wtorek rano w pobliżu miasta Szumperk, na północy Moraw. Według informacji czeskiej policji rannych zostało siedem osób, ale obrażenia nie zagrażają ich życiu. Wszyscy ranni trafili do szpitali.

- Należąca do prywatnej korporacji Space Exploration Technologies rakieta nośna Falcon 9 z kapsułą transportową Dragon wystartowała we wtorek do próbnego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

- Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) poinformował we wtorek, że mimo pozostających pewnych różnic spodziewa się "dość szybkiego" podpisania umowy o współpracy z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju.

- Litewscy politycy i komentatorzy krytykują prezydent Litwy Dalię Grybauskaite, która zarzuciła polskim władzom faworyzowanie Rosji kosztem Litwy. W ocenie litewskich ekspertów Grybauskaite nie powinna była atakować Polski.

- Rzecznik ambasady RP w Pekinie Piotr Gillert powiedział PAP, że turniej Euro 2012 cieszy się dużym zainteresowaniem mediów chińskich i ponad 150 dziennikarzy z ChRL wystąpiło z wnioskiem o akredytację w Polsce.

- Hiszpańscy nauczyciele wszystkich szczebli edukacji strajkują we wtorek w proteście przeciwko redukcji wydatków na oświatę w ramach programu oszczędnościowego rządu. W akcji uczestniczą również uczniowie i studenci, a także rodzice.

- W Nadrenii Północnej-Westfalii wykryto jaja skażone dioksynami. Kurza ferma, z której pochodziły, została zamknięta - podał we wtorek Reuters, powołując się na ministerstwo rolnictwa tego niemieckiego landu. Zatrute jaja wycofano ze sklepów.

- Odsetek gotowych głosować na opozycyjną Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) wzrósł w ciągu tygodnia o trzy punkty procentowe, do 32 proc., co stawia ją tuż za rządzącą chadecją - głoszą opublikowane we wtorek wyniki sondażu.

- Premier Włoch Mario Monti pojedzie na środowy szczyt UE w Brukseli świadom rosnących napięć, czy wręcz kłótni między europejskimi przywódcami wokół metod rozwiązania kryzysu w strefie euro - podkreślają włoscy komentatorzy. Monti forsuje jedno hasło: wzrost.

- Przywódcy państw UE spotkają się w środę w Brukseli na kolacji, by rozmawiać o wsparciu wzrostu i zatrudnienia. Oczekuje się jednak, że szczyt znowu zdominuje kryzys euro, a zwłaszcza sytuacja w Grecji i Hiszpanii. Pod presją Francji wraca temat euroobligacji.

- Premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew wstąpił we wtorek do Jednej Rosji, nazywanej przez jej przeciwników "partią oszustów i złodziei". W końcu kwietnia Miedwiediew zgodził się stanąć na czele tej rządzącej formacji.

- Rok 2013 będzie na Litwie Rokiem Powstania Styczniowego. Uchwałę w tej sprawie przyjął we wtorek litewski Sejm. W przyszłym roku przypada 150. rocznica wybuchu powstania przeciwko Rosji.

- Podczas debaty w sprawie Ukrainy w Parlamencie Europejskim deputowani we wtorek bronili byłej premier Julii Tymoszenko, zarzucając władzom w Kijowie upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości. Ale wskazywali też, że nie należy "bojkotować społeczeństwa" Ukrainy.

- MSZ w Kijowie z zaniepokojeniem oczekuje na rezolucję Parlamentu Europejskiego (PE) w sprawie Ukrainy i obawia się, że może być ona elementem nacisku w rozprawie kasacyjnej od wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier Julii Tymoszenko.

- W kilka dni po śmierci czterech osób, które schodziły z najwyższej góry świata, przedstawiciele Nepalu poinformowali we wtorek, że na Mount Evereście spodziewany jest w najbliższy weekend równie duży tłok. Zwiększa to niebezpieczeństwo dla zdobywców szczytu.

- Około czterech tysięcy osób, głównie związkowców, protestowało we wtorek w Pradze przeciw liberalnym reformom i oszczędnościom wprowadzanym przez centroprawicowy rząd Petra Neczasa. (PAP)

zdz/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)