Trwa ładowanie...
d2jcw9x

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 24 sierpnia, 20.00

...
Share
d2jcw9x

24.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) zaprezentuje w środę w Moskwie dokumenty znalezione na miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem - poinformowało we wtorek PAP źródło w MAK. Wśród materiałów są m.in. dokumenty nawigacyjne, tablice i wykazy.

- 49 ludzi trafiło do szpitala w rezultacie katastrofy wiozącego ponad 90 osób samolotu pasażerskiego, który we wtorek zjechał z pasa i zapalił się podczas lądowania w mieście Yichun (Iczun) w prowincji Heilongjiang (Hejlungciang) na północnym wschodzie Chin - podała chińska telewizja państwowa. Nie podano żadnych informacji na temat ewentualnych ofiar śmiertelnych.

d2jcw9x

- Po raz pierwszy większość Amerykanów nie popiera Baracka Obamy. Negatywny stosunek do prezydenta wyraziło 52 proc. uczestników badania Reutera i instytutu sondażowego Ipsos. Pozytywnie oceniło go 45 proc. ankietowanych.

- Na 6 września francuski rząd zwołał w Paryżu spotkanie szefów MSW kilku krajów UE, które - jak wynika z zapowiedzi - ma być poświęcone m.in. kontrowersyjnej kwestii integracji i deportacji Romów. Komisja Europejska podała we wtorek, że nie otrzymała zaproszenia.

- Ekipa prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza chce przełożyć o dwa lata wybory prezydenckie oraz przesunąć o trzy lata wybory do parlamentu - oświadczyła we wtorek będąca w opozycji była premier Julia Tymoszenko.

- Zwolennicy opozycyjnej Rosyjskiej Partii Demokratycznej "Jabłoko" manifestowali we wtorek przed niemiecką ambasadą w Moskwie przeciwko planom przywozu do Rosji odpadów nuklearnych z Niemiec - poinformował lider tego ugrupowania Siergiej Mitrochin.

d2jcw9x

- Część ugrupowań białoruskiej opozycji podpisała porozumienie o koordynacji działań w czasie kampanii przed planowanymi na przyszły rok wyborami prezydenckimi - podała we wtorek telewizja Biełsat.

- Czeskie związki zawodowe grożą protestami, jeśli rząd Petra Neczasa w ramach swego planu oszczędnościowego radykalnie obniży pensje pracowników sektora budżetowego. Związkowcy sprzeciwiają się 10-procentowym cięciom wynagrodzeń i zmianom przedziałów płacowych.

- Bułgarskie władze weterynaryjne potwierdziły we wtorek przypadki zachorowania na wąglika wśród owiec w północno-wschodniej części kraju - poinformowało publiczne radio.

- Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew spotkał się we wtorek przy herbacie z liderem irlandzkiego zespołu U2 Bono. Media odnotowują, że spotkanie w rezydencji w czarnomorskim Soczi przebiegło w niezobowiązującej i przyjaznej atmosferze.

d2jcw9x

- Trzydziestu trzech górników zasypanych od 18 dni w kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama w Chile otrzymało w poniedziałek pierwszą partię pokarmu, wody i tlenu.

- Czternaście osób, w tym sześciu cudzoziemców, zginęło we wtorek w katastrofie niewielkiego samolotu w pobliżu stolicy Nepalu, Katmandu - poinformowali przedstawiciele miejscowego lotniska. Do wypadku doszło podczas ulewnego deszczu.

- Trzecie niemowlę zmarło w nocy z poniedziałku na wtorek w klinice uniwersyteckiej w Moguncji (Nadrenia-Palatynat), prawdopodobnie na skutek zakażenia bakteryjnego - poinformował we wtorek rzecznik kliniki.

- Liczba żołnierzy amerykańskich w Iraku spadła poniżej 50 tys., czyli pułapu, określonego przez prezydenta Baracka Obamę - poinformowały we wtorek siły USA.

d2jcw9x

- Sekretarz stanu ds. europejskich we francuskim MSZ Pierre Lellouche wyraził we wtorek "zdziwienie" uwagami tych, którzy oskarżają Francję o "deportację" Romów, i zaapelował do Bukaresztu i Sofii, by "wzięły odpowiedzialność" za swych obywateli.

- Wskutek kryzysu gospodarczego i finansowego deficyt budżetowy Niemiec sięgnął w pierwszej połowie bieżącego roku 3,5 proc. PKB - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny.

- Rząd szwajcarski zezwolił na zbieranie podpisów na rzecz rozpisania referendum w sprawie przywrócenia kary śmierci - poinformowano we wtorek w biuletynie rządowym.

- W ataku na hotel w Mogadiszu zginęło we wtorek 31 osób, w tym sześciu somalijskich deputowanych - poinformował rząd Somalii. Do zamachu przyznało się islamistyczne ugrupowanie Al-Szabab, powiązane z Al-Kaidą.

d2jcw9x

- Haszysz wart na czarnym rynku około 40 milionów euro holenderska policja znalazła w niepozornej szopie we wsi Nieuw-Vennep koło Amsterdamu. 700 kilogramów haszyszu było zapakowane w puszki i skrzynki - poinformował we wtorek rzecznik policji.

- Filipińska policja przyznała we wtorek, że ekipa, która usiłowała uratować turystów w Manili była źle przygotowana. Hongkong jest w szoku w dzień po tragedii w filipińskiej metropolii, gdzie porywacz autobusu zastrzeli w poniedziałek ośmiu hongkońskich turystów.

- W wiedeńskim zoo urodziła się w poniedziałek druga panda, poczęta w naturalny sposób. Przyszła na świat w trzy lata po narodzinach swego braciszka Fu Longa - podała we wtorek dyrekcja ogrodu zoologicznego w Schoenbrunn.

- Epidemia dengi szerzy się na Gwadelupie i Martynice - zamorskich departamentach Francji w Małych Antylach na Karaibach. W minionych sześciu miesiącach odnotowano tam ponad 60 tys. zarażeń. Siedemnaście osób zmarło - informuje we wtorek "Le Parisien".

d2jcw9x

- W wyniku wybuchu zachorowań na tropikalną gorączkę Zachodniego Nilu zmarło pięć osób w obwodzie wołgogradzkim, gdzie na chorobę tę zapadło co najmniej 116 osób - podały we wtorek służby sanitarne w tym regionie na południu europejskiej części Rosji.

- W zakładach lotniczych Awiakor w Samarze dobiegł końca kapitalny remont jednego z dwóch rządowych Tu-154M - poinformowała we wtorek korporacja Russkije Maszyny, do której należy samarska fabryka. Drugi z polskich tupolewów rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz opowiedział się za rozszerzeniem kompetencji swego urzędu, co - jego zdaniem - pozwoliłoby na szybsze reformy w kraju.

- Jeden z najbardziej poszukiwanych handlarzy bronią na świecie, Rosjanin Wiktor But, zwany "handlarzem śmiercią", zostanie w środę wydalony do Stanów Zjednoczonych na podstawie piątkowej decyzji sądu apelacyjnego - poinformowała we wtorek tajlandzka policja.

- Rosja po raz pierwszy od siedmiu lat zacznie importować kaszę gryczaną, której brakuje w związku z upałami i suszą - pisze rosyjska strona internetowa newsru.com, zaznaczając, że kasza będzie z Chin.

- Muzyka Chopina będzie rozbrzmiewać do piątku w położonym w centrum Chicago Parku Millenium. Imprezę pod nazwą "Chopin w parku" (Chopin in the Park) zorganizowano w ramach odbywającego się tam 5. Międzynarodowego Festiwalu Miast Siostrzanych Chicago. (PAP)

zdz/ asa/

d2jcw9x

Podziel się opinią

Share
d2jcw9x
d2jcw9x