Trwa ładowanie...
d1awwrk
d1awwrk

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 28 sierpnia, 17.00

...
Share
d1awwrk

28.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- KE zaleciła we wtorek ostrożność w interpretacji poniedziałkowej wypowiedzi prezydenta Francji Francois Hollande'a o ewentualnej interwencji zbrojnej w Syrii. Prezydent zaznaczył, że nie będzie żadnej interwencji bez rezolucji ONZ - powiedział rzecznik KE.

- Po serii tajnych spotkań w Berlinie syryjscy opozycjoniści porozumieli się w sprawie planu na okres po upadku reżimu prezydenta Baszara el-Asada - informuje agencja dpa. Nie określono, kiedy i w jakich okolicznościach Asad mógłby stracić władzę.

d1awwrk

- Podwoiła się liczba Syryjczyków w obozie dla uchodźców w północnej Jordanii, dokąd w ostatnim tygodniu przybyło ponad 10 tysięcy ludzi, niemal tyle samo czeka przy granicy z Turcją na przystosowanie obiektów dla nowych uciekinierów - podały we wtorek agencje.

- Premier Norwegii Jens Stoltenberg przeprosił we wtorek w parlamencie za błędy i niedociągnięcia w reakcji policji na zamachy dokonane rok temu przez Andersa Behringa Breivika w Oslo i na wyspie Utoya. Zapowiedział utworzenie nowego centrum kryzysowego.

- W przyszłym roku Rosja ma przekazać Japonii dokumenty dotyczące japońskich jeńców wojennych zmarłych w sowieckich obozach pracy po 1945 roku - dowiedziała się we wtorek AFP ze źródeł oficjalnych w Tokio. Według japońskiego Ministerstwa Zdrowia, które zajmuje się sprawą, dokumenty te powinny pozwolić na ustalenie okoliczności czy miejsca śmierci ok. 53 tys. obywateli Japonii.

- Białoruski więzień polityczny, lider opozycyjnej organizacji Młody Front Źmicier Daszkiewicz, został we wtorek skazany na dodatkowy rok pobytu w kolonii karnej, co oznacza, że może wyjść na wolność najwcześniej w sierpniu przyszłego roku. Daszkiewicz został skazany na dwa lata kolonii karnej w marcu 2011 roku z zaliczeniem okresu aresztu od grudnia poprzedniego roku. Sąd uznał, że dzień przed wyborami prezydenckimi z 19 grudnia 2010 roku wraz z innym działaczem Młodego Frontu pobił on dwóch przygodnie napotkanych mężczyzn. Oskarżeni twierdzili, że to oni padli ofiarą napaści, a całe zajście było zainscenizowane.

d1awwrk

- Ponad 96 kg substancji wybuchowych znaleziono w kryjówce przy białorusko-polskiej granicy - poinformowała we wtorek służba prasowa białoruskiego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) obwodu grodzieńskiego.

- Na osiem lat łagru Sąd Rejonowy w Smoleńsku skazał we wtorek aktywistkę niezarejestrowanej, opozycyjnej partii Inna Rosja Taisę Osipową oskarżoną o produkcję i sprzedaż narkotyków. Osipowa nie przyznała się do winy. Twierdziła, że narkotyki jej podrzucono. Prokurator żądał dla niej czterech lat pozbawienia wolności.

- Załamały się negocjacje taryfowe personelu kabinowego Lufthansy, reprezentowanego przez związek zawodowy UFO - poinformował we wtorek rzecznik tych linii lotniczych. Przybliża to perspektywę strajku.

- Rząd Kolumbii zawarł w poniedziałek w Hawanie porozumienie z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) o rozpoczęciu procesu pokojowego - poinformowała telewizja Telesur.

d1awwrk

- 404 przypadki pedofilii wśród księży zgłoszono w 2011 roku do rozpatrującej takie sprawy Kongregacji Nauki Wiary - podał Watykan.

- Burza tropikalna Isaac, której towarzyszą porywy wiatru sięgające 110 km/h, we wtorek rano kierowała się przez Zatokę Meksykańską w kierunku Luizjany, w której prezydent Barack Obama ogłosił stan wyjątkowy.

- Pożar w rafinerii Amuay w Wenezueli, który trwał ponad trzy dni i spowodował śmierć 48 osób, został ugaszony - poinformowała we wtorek wenezuelska telewizja państwowa. (PAP)

amp/ ana/

d1awwrk

Podziel się opinią

Share
d1awwrk
d1awwrk