Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 30 marca, 20.00
...
30.03.2010 | aktual.: 30.03.2010 20:23
30.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wśród zidentyfikowanych ofiar poniedziałkowych zamachów terrorystycznych w moskiewskim metrze nie ma obywateli Polskich - poinformował we wtorek PAP Grzegorz Jopkiewicz z biura prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Iran jest już gotowy do produkcji broni nuklearnej, chociaż nie wiadomo czy podjął już decyzję w tej sprawie - to konkluzja najnowszego raportu amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew nie wykluczył we wtorek zaostrzenia ustawodawstwa w tych artykułach kodeksu karnego, które są związane z walką z terroryzmem.
- Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, na które powołuje się "Kommiersant", organy ochrony prawa mogły dysponować danymi o planowanych zamachach bombowych w metrze. Gazeta podaje, że w poniedziałek rano na różnych stacjach pod pretekstem kontroli dokumentów zatrzymywano kobiety o rysach kaukaskich.
- Moskwa opłakuje ofiary poniedziałkowych zamachów bombowych w metrze, w wyniku których śmierć poniosło 39 osób, a ponad 70 zostało rannych. Wtorek jest w stolicy Rosji oficjalnym dniem żałoby.
- Milicjantom w Moskwie rozdano we wtorek zdjęcia dwóch szahidek, tj. kobiet-samobójczyń, które poprzedniego dnia dokonały zamachów bombowych w moskiewskim metrze - poinformowało radio Echo Moskwy.
- Anonimowy telefon o rzekomo podłożonej bombie spowodował we wtorek ewakuację prawie stu ludzi z moskiewskiego soboru Chrystusa Zbawiciela. Jak podało radio Echo Moskwy, milicja przeszukała świątynię i nie znalazła w niej materiałów wybuchowych.
- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wydał we wtorek dekret zakazujący handlu bronią z Koreą Północną w ramach sankcji uchwalony przeciwko Phenianowi w czerwcu 2009 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.
- Premier Kanady Stephen Harper powiedział we wtorek w Ottawie sekretarz stanu USA Hillary Clinton, że kanadyjska misja wojskowa w Afganistanie zakończy się w 2011 roku. USA miały nadzieję, że dojdzie do jej przedłużenia.
- Generał Wojciech Jaruzelski podziękował prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi za zaproszenie do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i poinformował, że przyjął je z wielkim zadowoleniem. Oświadczenie Jaruzelskiego opublikował we wtorek rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej".
- W serbskim parlamencie rozpoczęła się we wtorek debata nad projektem deklaracji potępiającej wymordowanie ośmiu tysięcy Muzułmanów przez bośniackich Serbów w Srebrenicy w 1995 roku. Deklaracja ma być świadectwem odcięcia się Serbii od bolesnej przeszłości.
- Porażką zakończyła się podjęta w ukraińskim parlamencie próba usunięcia ze stanowiska ministra oświaty Dmytra Tabacznyka. Środowiska narodowe oskarżają go o poglądy antyukraińskie, a przeciwko jego nominacji od dwóch tygodni protestują studenci.
- Centroprawicowa koalicja rządowa wygrała wybory samorządowe we Włoszech odbierając centrolewicy władzę w czterech regionach: Lacjum, Piemoncie, Kampanii i Kalabrii - wynika z wciąż nieoficjalnych danych. Trwa liczenie głosów w prowincjach i gminach.
- Francuski sąd apelacyjny uznał we wtorek koncern naftowy Total za winnego spowodowania katastrofy ekologicznej w następstwie zatonięcia w 1999 r. tankowca Erika u wybrzeży Bretanii - podały we wtorek media. Firma ma zapłacić ok. 200 mln euro odszkodowania.
- Sofijska prokuratura wszczęła we wtorek śledztwo przeciw ministrowi zdrowia Bożidarowi Nanewowi i żąda jego usunięcia. Zarzuca mu zawarcie umów na dostawy leków i szczepionek na nową grypę, które doprowadziły do strat dla budżetu państwa.
- W opublikowanym we wtorek liście liderzy z grupy przewodzącej G20 (19 przodujących gospodarczo państw świata plus Unia Europejska) ostrzegli pozostałe kraje członkowskie, że odnowa gospodarcza pozostaje krucha i dlatego ich rządy powinny wprowadzać w życie uzgodnione już reformy.
- Ministrowie spraw zagranicznych państw G8 wezwali wspólnotę międzynarodową do podjęcia "stosownych i zdecydowanych kroków" wobec Iranu, żeby pokazać determinację w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
- Aresztowaną w poniedziałek grupę dziewięciorga prawicowych ekstremistów w Michigan oskarżono tego samego dnia wieczorem o przygotowywanie zamachów terrorystycznych przeciw rządowi USA. Grozi im kara do 20 lat więzienia.
- Zwolennicy b. premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry, którzy od ponad dwóch tygodni demonstrują na ulicach Bangkoku, żądając ustąpienia obecnych władz, poinformowali we wtorek, że fiaskiem zakończyły się rozmowy zainicjowane przez premiera Abhisita Vejjajivę.
- Prezydent Korei Południowej Li Miung Bak postawił we wtorek wojsko w stan pogotowia w związku z zatonięciem w zeszłym tygodniu południowokoreańskiego okrętu wojennego i podejrzeniami, że w sprawę może być zamieszany Phenian.
- Dwaj pracownicy kostnicy zostali zatrzymani po tym, jak rzeka we wschodnich Chinach wyrzuciła na brzeg ciała 21 niemowląt - podały we wtorek państwowe media. Zwłoki dzieci odkryto w weekend pod mostem w prowincji Shandong (Szantung). Rzecznik władz lokalnych miasta Jining powiedział, że dwaj pracownicy kostnicy - Zhu Zhenyu i Wang Zhijun - wyrzucili zwłoki niemowląt do rzeki, chociaż wzięli pieniądze od rodzin za zajęcie się ciałami.
- 5 kwietnia wchodzi w życie tzw. kodeks wizowy, który ma zagwarantować równe traktowanie osób z państw trzecich składających wnioski o wizę Schengen. Np. czas na decyzję o wydaniu wizy nie może przekroczyć 15 dni roboczych.
- Konferencja Episkopatu Włoch zapowiedziała we wtorek "lojalną współpracę" z wymiarem sprawiedliwości w wyjaśnieniu przypadków pedofilii wśród księży. Wyrażono też solidarność z Benedyktem XVI, oskarżanym przez światowe media o tuszowanie takich spraw.
- Kościół katolicki w Niemczech uruchomił we wtorek telefon zaufania dla ofiar nadużyć seksualnych. To reakcja na ujawnione w minionych tygodniach liczne przypadki molestowania dzieci w instytucjach Kościoła.
- "Początek ery nowych odkryć", "przełom w fizyce" - takimi słowami określają naukowcy wtorkowy start cyklu zderzeń protonów przy energii 7 TeV i zacierają ręce. Tym samym LHC rozpoczął zbieranie milionów megabajtów danych, w których naukowcy będą szukać odkryć. LHC to Wielki Zderzacz Hadronów w ośrodku badawczym CERN pod Genewą. Zderzeń cząstek z taką energią, jaką osiągnięto w LHC, nie wykonało jeszcze żadne laboratorium na świecie.
- Pokazem obrazu "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy rozpoczęła się we wtorek w Centralnym Domu Dziennikarzy w Moskwie retrospektywa polskiego filmu zatytułowana "Kino moralnego niepokoju". W ciągu 9 dni miłośnicy polskiego filmu zobaczą 10 filmów z lat 1975-81.
- Włamywacze okradli jeden z paryskich banków. Aby się do niego dostać przebili się w nocy przez ścianę podziemnego skarbca, zrabowali prywatne depozyty sejfowe, a zanim uciekli przez kilka godzin przetrzymywali strażnika - poinformowała we wtorek policja. (PAP)
amp/ asa/