Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 6 marca, 20.00

...

06.03.2012 | aktual.: 06.03.2012 20:38

06.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama uważa, że wciąż jest możliwość powstrzymania Iranu środkami dyplomatycznymi przed zbudowaniem bomby nuklearnej. Powiedział też, że jednostronna akcja wobec Syrii byłaby błędem, a sprawy tam są bardziej skomplikowane niż w Libii.

- Minister obrony USA Leon Panetta zapowiedział we wtorek, że jeśli dyplomacja zawiedzie, Stany Zjednoczone podejmą działania militarne, żeby uniemożliwić Iranowi wejście w posiadanie broni nuklearnej.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu kontynuował we wtorek wizytę w USA, spotykając się z politykami w Kongresie. Republikańscy kandydaci na prezydenta poparli jego twardy kurs wobec Iranu i zarzucili prezydentowi Obamie, że zaniedbuje bezpieczeństwo Izraela.

- Iran zezwoli na wizytę inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w bazie wojskowej Parchin, gdzie - według ekspertów - Teheran prowadzi badania nad bronią jądrową - podała we wtorek irańska agencja prasowa ISNA.

- Wspólnota międzynarodowa chce "tak szybko, jak to możliwe" wznowić rozmowy z Iranem nt. jego programu atomowego - napisała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton w wysłanym we wtorek liście do irańskiego negocjatora ds. nuklearnych Saida Dżalilego.

- Irański adwokat i obrońca praw człowieka Abdolfatah Soltani został skazany na 18 lat więzienia i 20-letni zakaz wykonywania zawodu - poinformowały we wtorek opozycyjne strony internetowe. Amnesty International (AI) apeluje o jego uwolnienie. Soltani jest jednym z założycieli Centrum Obrońców Praw Człowieka, organizacji pozarządowej kierowanej przez znaną irańską prawniczkę i noblistkę Szirin Ebadi.

- Około pięciu krajów, w tym Polska, zgłosiło swych ekspertów narodowych do unijnej grupy zadaniowej, która ma pomagać w reformach w Grecji, w tym w usprawnieniu systemu ściągania podatków - dowiedziała się PAP ze źródeł w KE.

- Bank Lehman Brothers, którego upadek 15 września 2008 roku stał się katalizatorem światowego kryzysu finansowego, poinformował we wtorek, że wyszedł z bankructwa (ochrony przed wierzycielami) i 17 kwietnia zacznie spłacać swych wierzycieli.

- Chiny w ramach starań o pobudzenie konsumpcji krajowej i zmniejszenie zależności od eksportu i inwestycji zredukują podatki dochodowe od firm i cła na import energii i surowców - oświadczył we wtorek chiński minister finansów Xie Xuren.

- Portugalia wykorzystała zaledwie 57,7 proc. środków z funduszy unijnych przyznanych na lata 2007-2011. Tym samym Lizbona zaprzepaściła możliwość odbioru ponad 6 mld euro - podał we wtorek dziennik "Correio da Manha".

- Rozmowy z władzami Afganistanu i dowództwem międzynarodowych sił ISAF oraz spotkania z polskimi żołnierzami są w programie wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, który przybył we wtorek do Kabulu.

- Prokuratura w Stuttgarcie poinformowała we wtorek, że przedstawiła zarzuty wyłudzenia kredytu trzem menedżerom finansowym niemieckiego holdingu motoryzacyjnego Porsche. Według niej, sprawa ta ma związek z zakończoną fiaskiem próbą przejęcia przez Porsche spółki Volkswagen.

- Ukraina ma zamiar nadal ograniczać zakupy rosyjskiego gazu, gdyż jej gospodarka nie jest w stanie udźwignąć stawek za błękitne paliwo, których żąda Gazprom - oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Wiktor Janukowycz.

- Rosyjska policja zwolniła we wtorek przeciwników Władimira Putina, zatrzymanych poprzedniego dnia wieczorem podczas protestów w Moskwie. Część z nich zostanie postawiona przed sądem, opozycjonistom grożą kary do 15 dni aresztu. W poniedziałek siły specjalne policji OMON zatrzymały w stolicy Rosji około 250 uczestników manifestacji, zorganizowanych przez oponentów Putina, którzy uznali wygrane przez niego niedzielne wybory prezydenckie za nieuczciwe. Policjanci byli wyjątkowo brutalni. Co najmniej sześć osób wymagało pomocy lekarskiej.

- Słowacja nie złamała prawa UE do swobodnego przemieszczania się obywateli, kiedy odmówiła w 2009 roku ówczesnemu prezydentowi Węgier Laszlo Solyomowi prawa wjazdu na swe terytorium - oświadczył we wtorek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Yves Bot. Dodał, że Solyom zamierzał udać się na Słowację, jako szef państwa węgierskiego, a nie jedynie jako obywatel UE. Chodzi o niedoszłą do skutku wizytę prezydenta Węgier z 21 sierpnia 2009 roku, której celem był udział w miejscowości Komarno na Słowacji w organizowanej przez węgierską mniejszość uroczystości odsłonięcia pomnika św. Stefana, założyciela państwa i pierwszego króla Węgier.

- 23 proc. Czechów ocenia jako dobry system polityczny w kraju przed upadkiem komunizmu, a tylko 15 proc. - obecny - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Publicznej (CVVM) w Pradze. Najliczniejsza (38 proc.) jest grupa zwolenników systemu z lat 90. Ponad połowa ankietowanych wyraża też niezadowolenie z funkcjonowania demokracji w Czechach i coraz mniej osób uznaje tę formę ustroju politycznego w państwie za najlepszą.

- Przywódcy plemienni i dowódcy lokalnych milicji we wschodniej Libii ogłosili we wtorek półautonomię tego bogatego w ropę naftową regionu. Deklarację ogłoszono w Bengazi - kolebce rewolty przeciwko Muammarowi Kadafiemu, który zginął w ub. r. z rąk rebeliantów.

- Ponad 1 500 Syryjczyków, głównie kobiet i dzieci, uciekło w ciągu ostatnich dwóch dni do sąsiedniego Libanu przed aktami przemocy w regionie Hims w zachodniej Syrii - poinformowała we wtorek przedstawicielka ONZ.

- Co najmniej 37 osób zginęło, a setki są uwięzione pod śniegiem, gdy w niedzielę wieczorem na górską wioskę w prowincji Badachszan w północno-wschodnim Afganistanie zeszła lawina - podały we wtorek władze prowincji.

- Około 9 tys. osób zostało ewakuowanych w nocy z poniedziałku na wtorek z australijskiego miasta Wagga Wagga w stanie Nowa Południowa Walia w związku z powodzią. Oczekuje się, że we wtorek rzeka Murrumbidgee osiągnie najwyższy poziom od ponad 150 lat. Łącznie w Nowej Południowej Walii w związku z kataklizmem swoje domy w ostatnich dniach musiało opuścić 13 tys. osób.

- Polski konsulat w Mińsku na 1,5 godziny przerwał we wtorek pracę z powodu znalezienia przy wejściu podejrzanej teczki. Służby pirotechniczne stwierdziły jednak, że nie ma zagrożenia - powiedział PAP konsul Tomasz Janik.(PAP)

amp/ ana/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)