Trwa ładowanie...
d3x8c2g

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, wtorek 9 marca, 20.00

...

d3x8c2g
d3x8c2g

09.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Europosłowie przyjęli we wtorek raport Róży Thun (PO), opowiadając się za organizowaniem co roku w UE Forum Rynku Wewnętrznego. Sprawozdawczyni liczy, że pierwsza taka konferencja odbędzie się jesienią 2011 roku, za polskiej prezydencji w UE, w Polsce.

- Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zmieniła we wtorek zasady powoływania koalicji parlamentarnej, co ma ułatwić powstanie nowej większości, budowanej przez Partię Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza. Zgodnie ze zmianami, które poparło w głosowaniu 235 deputowanych w 450-osobowej izbie, koalicja nie musi być już powoływana wyłącznie przez kluby parlamentarne, lecz zarówno przez kluby, jak i oddzielnych deputowanych.

- Język ukraiński pozostanie jedynym państwowym językiem na Ukrainie - oświadczył we wtorek prezydent Wiktor Janukowycz, uznawany przez przeciwników za polityka prorosyjskiego.

d3x8c2g

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko została ogłoszona we wtorek przywódczynią zjednoczonej opozycji, która będzie walczyła z antyukraińską - zdaniem opozycjonistów - polityką nowego prezydenta kraju, Wiktora Janukowycza.

- Czeska historyk Kristina Kaiserova zrezygnowała z udziału w radzie naukowej fundacji, która ma stworzyć w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne poświęcone przesiedleniom Niemców - informuje we wtorek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

- Pierwsze posiedzenie dwustronnej, polsko-białoruskiej komisji w sprawie uregulowania konfliktu wokół Związku Polaków na Białorusi, które miało odbyć się we wtorek w Mińsku, zostało przełożone na drugą połowę miesiąca.

- Rosyjski koncern paliwowy Gazprom, który jest właścicielem elektrociepłowni w Kownie na Litwie, oskarżył władze tego kraju o zaniżanie taryf na energię cieplną. Zażądał też od nich wypłacenia odszkodowania w wysokości 191 mln dolarów.

d3x8c2g

- Niemcy i Francja pracują nad wspólną inicjatywą, prowadzącą do ograniczenia spekulacji na rynku finansowym, które zagrażają stabilności całych państw. Przedstawienie takiej inicjatywy zasygnalizowała niemiecka kanclerz Angela Merkel.

- W Pentagonie toczy się spór o nowy, kosztowny system obrony rakietowej. Ma zastąpić starzejący się system rakiet Patriot, jednak zdaniem dowództwa wojsk lądowych USA, na których wyposażeniu ma się znaleźć, nie jest w istocie potrzebny.

- Amerykański koncern tytoniowy Philip Morris zamierza na drodze sądowej obalić rygorystyczny zakaz reklamy wyrobów tytoniowych w Norwegii - informuje we wtorek norweski dziennik gospodarczy "Dagens Naeringsliv".

d3x8c2g

- Premier Donald Tusk rozpoczął we wtorek czterodniową oficjalną wizytę na Kaukazie Południowym - w Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii. Główne tematy rozmów szefa polskiego rządu to: Partnerstwo Wschodnie, sytuacja polityczna na Kaukazie oraz polityka energetyczna.

- Strajk lekarzy rodzinnych w Bułgarii rozszerza się, we wtorek objął też stolicę kraju, Sofię. Medycy, którzy domagają się wypłaty zaległych należności, nie przerwali protestu, choć odblokowano część przysługujących im pieniędzy.

- Pracownicy zakładów oczyszczania miasta, którzy wraz z innymi zatrudnionymi w sferze budżetowej protestują przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu Grecji, zapowiedzieli we wtorek rozszerzenie strajku.

d3x8c2g

- Grecka policja znalazła w poniedziałek zwłoki byłego prezydenta Tassosa Papadopulosa - potwierdziła policja. Jego ciało zostało wykradzione z cmentarza na przedmieściach Nikozji trzy miesiące temu, w przeddzień pierwszej rocznicy jego śmierci.

- Byłemu irańskiemu prezydentowi Mohammadowi Chatamiemu, wiodącemu reformatorowi, zabroniono wyjeżdżania za granicę - poinformowała we wtorek agencja Fars. Wiadomość tę zdementował jednak od razu jeden z bliskich współpracowników Chatamiego.

- Dubajska policja oskarżyła we wtorek Izrael o "fałszowanie na dużą skalę" paszportów zachodnich obywateli, praktycznie codziennie natrafiając na podrobione dokumenty.

d3x8c2g

- Minister ds. infrastruktury narodowej Izraela Uzi Landau powiedział we wtorek, że jego kraj chce zbudować elektrownię atomową we współpracy z arabskimi sąsiadami. Zaznaczył, że działania te byłyby poddane najściślejszej kontroli międzynarodowej.

- Pierwszy zbudowany w Iranie niszczyciel "Dżamaran" dokonał we wtorek w Zatoce Perskiej próbnego odpalenia pocisku kierowanego woda-woda - poinformowała irańska półoficjalna agencja prasowa Fars.

- Władze Izraela zgodziły się we wtorek na budowę 1600 nowych domów dla żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie. Decyzję ogłoszono w trakcie wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena, podczas której poruszano m.in. kwestię bliskowschodnich rozmów pokojowych.

d3x8c2g

- Chiny oskarżyły we wtorek tybetańskiego przywódcę duchowego dalajlamę o próbę szerzenia "chaosu" w Tybecie. W środę przypada druga rocznica antychińskich zamieszek w tym regionie.

- Chiny formalnie potwierdziły we wtorek swoje poparcie dla niewiążącego porozumienia osiągniętego na zeszłorocznym szczycie klimatycznym w Kopenhadze. Również we wtorek zgodę na podpisanie porozumienia wyraziły Indie.

- Korea Północna zapowiedziała we wtorek, że zwiększy swój potencjał nuklearny, bo prezydent USA Barack Obama ignoruje jej apele o pokój. Dzień wcześniej USA i Korea Południowa rozpoczęły krytykowane przez Phenian wspólne manewry.

- Korea Północna utworzyła niedawno dywizję wojskową odpowiedzialną za nowe rakiety średniego zasięgu, mogące dosięgnąć wojsk amerykańskich w Japonii i na wyspie Guam - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

- Problemy z wojskowym samolotem transportowym Airbus A400M sprawiły, że europejski koncern aerokosmiczny EADS zanotował w 2009 roku stratę wysokości 763 miliony euro. Rok wcześniej zyski koncernu wyniosły 1,6 miliarda euro.

- Działacze mniejszości latynoskiej mają pretensje do prezydenta Baracka Obamy, że nie realizuje swej wyborczej obietnicy zreformowania imigracji i stopniowej legalizacji nielegalnych imigrantów w USA. Grożą, że nie poprą jego reelekcji.

- Indonezyjski bojownik podejrzany o zaplanowanie krwawych zamachów bombowych na Bali w 2002 r. został we wtorek zabity przez policję w strzelaninie pod Dżakartą - poinformowało źródło zbliżone do jednostek antyterrorystycznych. Dulmatin, jeden z domniemanych przywódców radykalnej organizacji Dżimah Islamija, był poszukiwany od czasu zamachów na Bali, w których zginęły 202 osoby, w tym polska dziennikarka Beata Pawlak.

- Zmarł Dawid Kimche, izraelski szpieg, a później także dyplomata. Był kluczową izraelską postacią w aferze Iran-Contras z połowy lat 80., która położyła się cieniem na rządach prezydenta USA Ronalda Reagana pod koniec jego drugiej kadencji. Miał 82 lata.

- Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard przyznała we wtorek, że do nowego światowego porozumienia ws. zmian klimatycznych może dojść dopiero w 2011 r. Ale zapewniła, że zrobi wszystko, by przezwyciężyć impas negocjacji po fiasku konferencji w Kopenhadze.

- Biskupi katoliccy w Holandii ogłosili we wtorek niezależne dochodzenie w sprawie domniemanych przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych w szkołach katolickich. Będzie ono prowadzone przez byłego ministra edukacji Wima Deetmana.

- Mężczyźni mają o pół godziny więcej wolnego czasu dziennie niż kobiety - wynika z raportu OECD z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, o którym informuje we wtorek dziennik "Daily Telegraph". Autorzy raportu apelują w związku z tym o większą równość obu płci. Z przeprowadzonego badania wynika, że mężczyźni więcej czasu poświęcają na oglądanie telewizji, spotkania ze znajomymi, uprawianie sportu czy swoje hobby.

- Specjalny sprawozdawca ONZ Martin Scheinin skrytykował we wtorek, ze względu na prawo ludzi do prywatności, używanie na lotniskach skanerów ciała w celu wykrywania materiałów wybuchowych przemycanych przez potencjalnych terrorystów.

- Komisja Europejska zaproponowała we wtorek rozszerzenie inicjatywy znaku dziedzictwa europejskiego, nadanego m.in. Stoczni Gdańskiej jako kolebce Solidarności, na wszystkie kraje UE. Dotychczas projekt obejmuje zaledwie 17 krajów członkowskich.

- Francuzi - naród szczycący się talentami kulinarnymi - w rzeczywistości spędzają w kuchni mniej czasu niż Brytyjczycy i gotują mniej egzotyczne dania - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu.

- Po 50 latach palenia prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zdecydował się rzucić nałóg. W decyzji wytrwał już 40 dni i - jak informuje we wtorek agencja Associated Press - od czasu, gdy nie pali, czuje się lepiej. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

d3x8c2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x8c2g