Trwa ładowanie...
dw9jhsn

Wydatki inwestycyjne Tauronu w 2013 roku wyniosą około 4,5 mld zł

15.03. Warszawa (PAP) - Wydatki inwestycyjne Tauronu w 2013 roku wyniosą około 4,5 mld zł wobec 3,5 mld zł zainwestowanych w 2012 roku - poinformował dziennikarzy wiceprezes...

Share
dw9jhsn

15.03. Warszawa (PAP) - Wydatki inwestycyjne Tauronu w 2013 roku wyniosą około 4,5 mld zł wobec 3,5 mld zł zainwestowanych w 2012 roku - poinformował dziennikarzy wiceprezes Tauronu Krzysztof Zawadzki.

"W zeszłym roku nasze wydatki inwestycyjne wyniosły 3,5 mld zł. W 2013 roku będą one wyższe o 1 mld zł i sięgną około 4,5 mld zł" - powiedział Zawadzki.

W 2012 roku wydatki inwestycyjne Tauronu były wyższe rok do roku o blisko 39 proc. Wzrost wynikał ze znacznego zwiększenia nakładów w obszarach dystrybucji, OZE, wytwarzania i ciepła.W 2013 roku wzrost inwestycji będzie wynikał w szczególności z inwestycji w obszarze wytwarzania, chociaż spółka zapowiada też duże nakłady na dystrybucję.

Wśród kluczowych inwestycji Tauronu jest budowa bloku węglowego o mocy 910 MWe w Jaworznie.

dw9jhsn

Prezes Tauronu Dariusz Lubera zapowiada, że z tej inwestycji Tauron się nie wycofa.

"Bez względu na to, jaką decyzję podejmie PGE w sprawie budowy bloków w Opolu, my z inwestycji w Jaworznie się nie wycofamy, to jest wpisane w naszej strategii" - powiedział dziennikarzom Lubera.

Prezes pytany, czy spadek cen energii może mieć wpływ na rentowność tego projektu odpowiedział, że nie powinien.

"Ceny zaczęły spadać od czerwca 2012 roku, wiedza dotycząca 2013 roku jest znana, są pierwsze wolumeny na 2014 rok. W perspektywie, na której nam zależy (2018 rok oddania bloku, a pełne wejście bloku to 2019 rok) skorygowaliśmy nasze projekcje, ale nie na tyle, by ten blok przestał być efektywny z punktu widzenia inwestycji" - powiedział Lubera. Prezes Tauronu poinformował, że wkrótce spółka przedstawi aktualizację swojej strategii. "Ze względu na niepewność co do przepisów dotyczących OZE zastanawiamy się, czy teraz nie przedstawić pierwszej części aktualizacji w oparciu o wiedzę, którą mamy już teraz, a w późniejszym okresie, zapewne w drugiej części roku, zaprezentowalibyśmy drugą część aktualizacji" - powiedział prezes Tauronu.

dw9jhsn

Na koniec 2012 roku zadłużenie netto grupy Tauron sięga 4,535 mld zł, a wskaźnik zadłużenie netto/EBITDA sięga 1,18x.

Wśród możliwych źródeł sfinansowania nowych inwestycji spółka wymienia pozyskanie preferencyjnych środków z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, fundusze unijne i środowiskowe, emisję obligacji na rynku krajowym (w tym roku możliwe 1,5 mld zł) i euroobligacji (w 2014 roku około 2 mld zł). Dodatkowym źródłem mogą być umowy z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi.

"Bardzo liczymy na PIR i BGK. Spodziewamy się, że już w tym roku podpiszemy kilka projektów w oparciu o ten program" - powiedział Lubera. (PAP)

pr/ ana/

dw9jhsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw9jhsn
dw9jhsn