Trwa ładowanie...

Wydobycie gazu łupkowego na szelfie bałtyckim - nieopłacalne

Obecnie wydobycie gazu łupkowego i ropy łupkowej na szelfie bałtyckim jest nieopłacalne - uważa Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego.

Share
Wydobycie gazu łupkowego na szelfie bałtyckim - nieopłacalne
Źródło: AFP
d2ire0x

- Konwencjonalny otwór poszukiwawczy na lądzie jest około czterokrotnie tańszy, niż na szelfie bałtyckim. Jeśli zastanawiamy się, czy wydobycie gazu łupkowego na lądzie będzie komercyjne, to nie trudno sobie wyobrazić, że wydobycie na szelfie komercyjne nie jest. W najbliższych latach nie ma żadnych możliwości, żeby eksploatacja na szelfie bałtyckim była opłacalna. To zupełnie wykluczone - zaznaczył.

Przypomniał jednak, że jeszcze 20 lat temu nikt nie przypuszczał, że będzie można komercyjne wydobywać gaz z łupków, a 5 lat temu nikt jeszcze nie przypuszczał, że będzie można komercyjnie wydobywać ropę z łupków. - Za 20-30 lat. Kto wie? Postęp technologiczny zmniejsza koszty wydobycia i minimalizuje skutki środowiskowe. Może te rezerwy za 20 lat będą w zasięgu ekonomii - zaznaczył.

d2ire0x

Dodał, że na polskim szelfie bałtyckim występują bardzo dobre warunku geologiczne dla występowania gazu łupkowego i ropy łupkowej. - Oczywiście ilość danych geologicznych jest znacznie mniejsza, niż na lądzie. Jest tu trochę więcej gdybania - dodał.

Koncesje na poszukiwania węglowodorów na szelfie bałtyckim posiada w Polsce Lotos.

W sierpniu ub.r. prezes Lotosu Paweł Olechnowicz poinformował, że jego firmy nie stać na samodzielne poszukiwania gazu niekonwencjonalnego na swoich koncesjach, dlatego zamierza szukać partnerów. - Żeby rozpocząć jakiekolwiek działania w zakresie konkretnych odwiertów, poszukiwań, testów, są potrzebne ogromne pieniądze. (...) Nie stać nas na to. Będziemy poszukiwać rozwiązań, kiedy się zdefiniuje sytuacja z procesem prywatyzacji (Lotosu - PAP). (...) Sami nie jesteśmy wstanie finansowo udźwignąć tej działalności. Poszukujemy partnerów - powiedział wtedy.

W styczniu Olechnowicz poinformował, że Lotos zamierza rozpocząć poszukiwanie gazu łupkowego na Litwie.Polski koncern jest największą firmą wydobywczą w tym kraju. Grupa Lotos zarządza Geonaftą, która ma m.in. 100 proc. udziałów w przedsiębiorstwie Gencziu Nafta.

d2ire0x

Lotos Petrobaltic, spółka zależna Grupy Lotos, posiada 7 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów: Gaz Północ, Gaz Południe, Łeba, Sambia Wschód, Sambia Zachód, Rozewie, Gotlandia. Ma wyłączną koncesję na poszukiwania i eksploatację złóż węglowodorów na polskim obszarze morskim obejmującym około 29 tysięcy km kw.

Łukasz Osiński, Wojciech Krzyczkowski

d2ire0x

Podziel się opinią

Share
d2ire0x
d2ire0x