Trwa ładowanie...

Wydobycie gazu na Morzu Barentsa może się rozpocząć w 2030 roku

Gazprom poinformował, że wydobycie gazu ze złoża szelfowego Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku - podała rosyjska agencja informacji gospodarczej Prime.

Wydobycie gazu na Morzu Barentsa może się rozpocząć w 2030 rokuŹródło: AFP
d1n5auf
d1n5auf

Gazprom przygotował długoterminowy plan wydobywczy, z którego wynika, że wydobycie gazu ze złoża Sztokman może się rozpocząć w 2030 roku. Plan zakłada dwa warianty dotyczące ogólnej wielkości wydobycia w 2030 roku. Ma to być ok. 600 mld metrów sześć. albo 700 mld metrów sześć. gazu. Przyjęty plan uwzględnia wydobycie surowca w ramach projektu Sztokman.

Złoże Sztokman znajduje się w centrum szelfu rosyjskiej strefy Morza Barentsa i jest jednym z największych na świecie podmorskich pól gazowych. Jego potwierdzone zasoby wynoszą 3,9 bilionów metrów sześć. gazu i około 56,1 mln ton kondensatu gazowego.

Początkowo zagospodarowaniem tego złoża zajmowała się spółka Sztokman Development AG z francuskim Total (25 proc.) i norweskim StatoilHydro (24 proc.). Jednak w lipcu ub.r. z udziału w projekcie wycofał się Statoil, zwracając Gazpromowi swoje akcje Sztokman Development AG i spisując na straty 340 mln dolarów, które początkowo zainwestował.

d1n5auf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n5auf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj