Wyjazd służbowy w weekend. Jakie mam prawa?

Jeśli pracownik nie tylko przemieszczał się, ale również wykonywał pracę w ramach wyjazdu służbowego w dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, w niedzielę lub w święto, to przysługuje mu dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracodawcą zgodnie z art. 1513 k.p.

Wyjazd służbowy w weekend. Jakie mam prawa?
Źródło zdjęć: © Thinkstock

28.08.2012 | aktual.: 25.10.2013 14:28

Dodatkowo, praca w dniu wolnym stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (tzw. przekroczenie normy średniotygodniowej) i oprócz dnia wolnego, pracownikowi będzie przysługiwać normalne wynagrodzenie.

*Przeanalizujmy to na przykładzie. * Pracownik standardowo pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin, od 9.00 do 17.00. W sobotę odbywa podróż służbową, podczas której wykonywał pracę od 9:00 do 19:00, czyli o 2 godziny więcej niż jego dobowa norma czasu pracy. Od godziny 9:00 do 17:00 będą to nadgodziny średniotygodniowe (rekompensowane czasem wolnym), natomiast 2 dodatkowe godziny będą stanowić tzw. przekroczenie dobowe i za nie przysługuje: normalne wynagrodzenie oraz dodatek pieniężny lub czas wolny: 2 godziny - jeśli wniosek o odbiór czasu wolnego złoży pracownik (odbiór 1:1); 3 godziny – jeśli odbiór czasu wolnego nastąpi z inicjatywy pracodawcy (1:1,5).

Warto pamiętać, o tym, że podróż służbowa definiowana jest jako wykonywanie obowiązków służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Zgodnie z wieloma orzeczeniami SN, sama podróż służbowa nie jest czasem pracy i za nią wynagrodzenie nie przysługuje, nie przysługuje też dzień wolny. Mamy natomiast w takiej sytuacji prawo do otrzymania diety oraz zwrot wydatków, m.in. za noclegi czy przejazdy. Jeśli jednak w czasie podróży, ppracownik wykonywał zadania służbowe, to tę część delegacji zaliczamy do czasu pracy.

Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA

wyjazd integracyjnyprawo pracyintegracja
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (43)
Zobacz także