Wyjazd służbowy w weekend. Jakie mam prawa?
Jeśli pracownik nie tylko przemieszczał się, ale również wykonywał pracę w ramach wyjazdu służbowego w dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, w niedzielę lub w święto, to przysługuje mu dzień wolny od pracy, udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie uzgodnionym z pracodawcą zgodnie z art. 1513 k.p.
28.08.2012 | aktual.: 25.10.2013 14:28
Dodatkowo, praca w dniu wolnym stanowi pracę w godzinach nadliczbowych (tzw. przekroczenie normy średniotygodniowej) i oprócz dnia wolnego, pracownikowi będzie przysługiwać normalne wynagrodzenie.
*Przeanalizujmy to na przykładzie. * Pracownik standardowo pracuje od poniedziałku do piątku po 8 godzin, od 9.00 do 17.00. W sobotę odbywa podróż służbową, podczas której wykonywał pracę od 9:00 do 19:00, czyli o 2 godziny więcej niż jego dobowa norma czasu pracy. Od godziny 9:00 do 17:00 będą to nadgodziny średniotygodniowe (rekompensowane czasem wolnym), natomiast 2 dodatkowe godziny będą stanowić tzw. przekroczenie dobowe i za nie przysługuje: normalne wynagrodzenie oraz dodatek pieniężny lub czas wolny: 2 godziny - jeśli wniosek o odbiór czasu wolnego złoży pracownik (odbiór 1:1); 3 godziny – jeśli odbiór czasu wolnego nastąpi z inicjatywy pracodawcy (1:1,5).
Warto pamiętać, o tym, że podróż służbowa definiowana jest jako wykonywanie obowiązków służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. Zgodnie z wieloma orzeczeniami SN, sama podróż służbowa nie jest czasem pracy i za nią wynagrodzenie nie przysługuje, nie przysługuje też dzień wolny. Mamy natomiast w takiej sytuacji prawo do otrzymania diety oraz zwrot wydatków, m.in. za noclegi czy przejazdy. Jeśli jednak w czasie podróży, ppracownik wykonywał zadania służbowe, to tę część delegacji zaliczamy do czasu pracy.
Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA