Dwa znaki, że złodziej interesuje się twoim mieszkaniem. Warto uważać

Mł. insp. Małgorzata Sokołowska pokazała, jak złodzieje oznaczają mieszkania, które planują okraść. Nasza uwaga powinna być zwrócona na dwie rzeczy. Złodzieje stosują coraz sprytniejsze metody, aby dostać się do naszych domów.

Jak złodzieje oznaczają mieszkania?
Jak złodzieje oznaczają mieszkania?
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Mateusz Kotowicz/REPORTER
oprac. KARN

Sezon letni to okres, na który z niecierpliwością czekamy przez cały rok. Planujemy wakacyjne wyjazdy, rezerwujemy hotele, pakujemy walizki i marzymy o chwilach spędzonych z dala od codziennych obowiązków. Niestety, to również czas, który złodzieje wykorzystują na włamania do naszych domów, korzystając z naszej nieobecności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Para ukradła seniorowi rower. Wszystko nagrały kamery pod szpitalem

Złodzieje okradają mieszkania

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że liczba kradzieży z włamaniem utrzymuje się na poziomie około 70 tysięcy rocznie, a wykrywalność tych przestępstw wynosi jedynie 33,1 procent. Na przykład, w Małopolsce w 2023 roku wykryto 4488 takich przestępstw. W Gdańsku natomiast, tylko w kwietniu 2024 roku, miało miejsce 568 kradzieży z włamaniem.

- Złodzieje prowadzą obserwację, sprawdzają, jak wygląda mieszkanie. A my wszędzie krzyczymy, w jakim terminie wyjeżdżamy - mówiła mł. insp. Małgorzata Sokołowska w rozmowie z Wirtualną Polską. Policjantka odnosiła się w tych słowach do publikowania postów w mediach społecznościowych, w których niezamierzenie informujemy złodziei o tym, że nie ma nas w mieszkaniu czy domu.

Jak dodaje podkom. Rafał Rutkowski z Komendy Stołecznej Policji, przestępcy lubią mieć gwarancję, że w lokalu, do którego próbują się włamać, nikogo nie będzie. Przy tym nie ma reguły, czy to dzień czy noc.

Tak złodzieje oznaczają mieszkania

Jak podkreślali funkcjonariusze w rozmowie z WP, złodzieje chcą mieć pewność, że mieszkanie jest puste. W tym celu często oznaczają mieszkania. Popularną praktyką jest umieszczanie ulotki w futrynie. Jeśli nikt jej nie wyjmie, to jest to dla nich sygnał, że mieszkanie jest puste i nikt do niego nie wchodzi.

- Znaną metodą jest też moneta zostawiona na wycieraczce. Jeśli leży długo, to znaczy, że do mieszkania pewnie nikt nie wchodził. Złodzieje zazwyczaj znakują mieszkania w subtelny sposób. Chociażby odsuwając trochę wycieraczkę. Zaglądają do skrzynki pocztowej, czy jest przepełniona - tłumaczyła mł. insp. Małgorzata Sokołowska.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (7)