Wyjście Grecji ze strefy euro skutkowałoby m.in. czasową deprecjacją złotego - Rostowski
16.05. Warszawa (PAP) - Wyjście Grecji ze strefy euro prawdopodobnie skutkowałoby "pewna znaczącą" deprecjacją złotego na skutek obaw, że wyjście to mogłoby być niekontrolowane -...
16.05.2012 | aktual.: 16.05.2012 08:23
16.05. Warszawa (PAP) - Wyjście Grecji ze strefy euro prawdopodobnie skutkowałoby "pewna znaczącą" deprecjacją złotego na skutek obaw, że wyjście to mogłoby być niekontrolowane - uważa minister finansów Jacek Rostowski. Jego zdaniem należy spodziewać się, że po uspokojeniu sytuacji polska waluta powobnie by aprecjonowała.
Minister Rostowski zapytanyw TVN24 o możliwe skutki kontrolowanego wyjścia Grecji ze strefy euro, powiedział:
"Efekty nie będą takie groźne dla Polski, jeżeli ten proces będzie kontrolowany, bo główne skutki dla Polski wynikałyby z obawy, że ten ten proces nie będzie kontrolowany. Czyli pewna deprecjacja złotego (...). Ogólne scenariusze są dość łatwe do wyobrażenia. To byłaby pewna znacząca deprecjacja złotego na skutek obaw, że to wyjście byłoby niekontrolowane, ale po tym jak rynki zrozumiałyby, że to się dzieje w kontrolowany sposób, to będzie ponowna aprecjacja i wzmocnienie złotego" - powiedział.
Rostowski podkreślił, że nie jest jeszcze przesądzone czy Grecja wyjdzie ze strefy euro.
"Takiej pewności jeszcze nie mamy i daleko nam jeszcze do takiej pewności. Pierwszy raz poważnie się mówi o takim zagrożeniu" - powiedział.
Zdaniem ministra finansów zasadniczą kwestia jest to czy wyjście Grecji ze strefy euro odbędzie się w sposób kontrolowany.
"Zasadnicza kwestia jest taka czy to wyjście będzie kontrolowane, czy niekontrolowane. Czy uda nam się w Europie stworzyć takie mechanizmy, aby zabezpieczyć resztę strefy euro przed ryzykiem zarażenia wirusem paniki rynkowej" - powiedział.
Dodał, że "efekt domina" dla Polski byłby "niezmiernie niebezpieczny". (PAP)
mak/