Trwa ładowanie...
d2vfo49

Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

A jednak opłaca się skończyć studia. Mediana płac osób z wyższym wykształceniem była najwyższa w ubiegłym roku i wyniosła 4 950 zł. Ile zarabiali pracownicy o różnym poziomie wykształcenia?
Share
Wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem
Źródło: © Magdziak Marcin - Fotolia.com
d2vfo49

A jednak opłaca się skończyć studia. Mediana płac osób z wyższym wykształceniem była najwyższa w ubiegłym roku i wyniosła 4 950 zł. Ile zarabiali pracownicy o różnym poziomie wykształcenia?

Najniżej opłacani byli pracownicy posiadający wykształcenie podstawowe i gimnazjalne – 2 417 zł. Warto zwrócić uwagę, iż osoby posiadające wykształcenie niepełne wyższe otrzymywały o 5 proc. wyższe wynagrodzenie, od osób które ukończyły studia I stopnia.

*Pensje osób z wykształceniem wyższym magisterskim *

d2vfo49

Pensje ankietowanych różniły się w zależności od rodzaju ukończonych studiów. Osoby, które zdobyły tytuł „magistra inżyniera” zarabiały o 1 000 zł więcej od osób z tytułem „magistra”.

Z danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, iż najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby, które ukończyły dodatkowe studia MBA (Master of Business and Administration). Ich wynagrodzenie było 2,6 razy wyższe od pensji osób, które ukończyły studia doktoranckie. Płace osób, które ukończyły studia podyplomowe wyniosły 5 200 zł i były o 8 proc. wyższe od wynagrodzeń osób z tytułem „doktora” i o 59 proc. niższe od pensji osób, które ukończyły studia MBA.

Zarobki tych, którzy ukończyli różny typ studiów

Wynagrodzenia studentów i absolwentów studiów stacjonarnych były wyższe o 26 proc. od pensji osób, które wybrały niestacjonarny tryb studiów. Co czwarta osoba, która ukończyła studia stacjonarne otrzymywała wynagrodzenie powyżej 8 500 zł. W przypadku studiów niestacjonarnych 25 proc. osób zarabiało powyżej 6 500 zł.

Stawki na różnych szczeblach zatrudnienia

W 2013 roku wynagrodzenia osób na poszczególnych stanowiskach rosły wraz z poziomem posiadanego wykształcenia. Najwyższe wynagrodzenia w 2013 roku otrzymywali dyrektorzy. Osoby na tych stanowiskach z wykształceniem wyższym magisterskim zarabiały 13 000 zł. O 2 000 zł mniej otrzymywali dyrektorzy, którzy ukończyli jedynie pierwszy stopień studiów. Najniżej opłacani byli pracownicy szeregowi z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (2 200 zł).

Wynagrodzenia w województwach

Niezależnie od poziomu wynagrodzenia najwyższe zarobki w 2013 roku odnotowano w województwie mazowieckim. Osoby posiadające wykształcenie wyższe magisterskie otrzymywały tam pensje w wysokości 6 400 zł, natomiast osoby z wykształceniem średnim zarabiały 3 500 zł. Najniższe zarobki dla osób posiadających wykształcenie wyższe zawodowe, niepełne niższe i średnie oferowano w województwie podkarpackim. Wyniosły one odpowiednio: 2 800 zł, 2 947 zł, 2 500 zł.

Płace w firmach zagranicznych i polskich

W 2013 wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmach z przewagą kapitału zagranicznego były wyższe od wynagrodzeń osób pracujących w przedsiębiorstwach polskich. Największe dysproporcje odnotowano wśród pracowników posiadających wykształcenie wyższe magisterskie. W firmach zagranicznych zarabiali oni 6 600 zł, a w polskich o 2 500 zł mniej. Ponadto w firmach zagranicznych poziom wykształcenia miał większy wpływ na wartość wynagrodzeń pracowników. Wraz ze zdobyciem wyższego poziomu wykształcenia pensja pracowników wzrastała o 35 proc. - 38 proc.

Struktura osób posiadających różne wykształcenie

Największą grupę respondentów w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2013 roku stanowiły osoby, które posiadały wykształcenie wyższe magisterskie – 58 proc. Natomiast 24 proc. ankietowanych zadeklarowało wykształcenie średnie.

d2vfo49

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Iwona Wabik
Sedlak & Sedlak

<a href="http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76" target="_blank"

Atrakcyjne oferty pracy z całej Polski. Kliknij i wybierz interesującą Cię branżę!

d2vfo49

Podziel się opinią

Share
d2vfo49
d2vfo49