Trwa ładowanie...
d2eghcu

Wyniki PGE w '14 pod presją, w segmentach obrotu i detalu "widocznie" słabsze rdr (opis)

13.03. Warszawa (PAP) - EBITDA grupy PGE w tym roku będzie pod presją. Wyniki w segmentach obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej będą "widocznie" słabsze rok do roku -...

Share
d2eghcu

13.03. Warszawa (PAP) - EBITDA grupy PGE (Zobacz notowania spółki ») w tym roku będzie pod presją. Wyniki w segmentach obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej będą "widocznie" słabsze rok do roku - poinformowała Magdalena Bartoś, dyrektor zarządzająca ds. ekonomiczno-finansowych spółki.

"Otoczenie rynkowe pozostaje trudne. Zakładamy, że EBITDA grupy będzie w tym roku pod presją" - powiedziała Bartoś podczas telekonferencji.

EBITDA grupy w 2013 roku wzrosła o 10 proc. do 8,025 mld zł. Po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych EBITDA spadła o 4 proc. rdr do 8,315 mld zł.

d2eghcu

PGE podała w prezentacji, że w 2014 roku EBITDA grupy w segmencie wytwarzania konwencjonalnego spadnie rok do roku z powodu spadku cen hurtowych energii o ok. 15-20 zł/MWh i wzrostu kosztów CO2. Negatywne czynniki częściowo mogą być skompensowane przez program poprawy efektywności, lepsze wykorzystanie aktywów na węglu brunatnym i niższe ceny węgla kamiennego.

Spółka spodziewa się też spadku EBITDA w segmentach obrotu hurtowego i sprzedaży detalicznej.

Pytana o skalę pogorszenia wyników w segmentach obrotu i sprzedaży detalicznej, Bartoś odpowiedziała: "Wyniki w segmencie obrotu i detalu będą niższe, spodziewamy się, że będą widocznie słabsze".

Wyjaśniła, że z powodu konkurencji na rynku będzie presja na marże, a dodatkowo może dojść koszt wsparcia kogeneracji.

d2eghcu

"W segmencie dystrybucji spodziewamy się płaskich wyników albo lekko wyższych" - powiedziała Bartoś.

Spółka spodziewa się poprawy EBITDA w segmencie OZE.

W 2013 roku EBITDA w segmencie wytwarzania konwencjonalnego spadła o 10 proc. rdr do 3,82 mld zł, a w segmencie OZE wzrosła o 54 proc. rdr do 386 mln zł.

W segmencie obrotu hurtowego grupa zanotowała wzrost wyniku EBITDA o 71 proc. do 982,8 mln zł, a w sprzedaży detalicznej wzrost o 26 proc. do 287,7 mln zł. EBITDA w segmencie dystrybucji wzrosła o 12 proc. rdr do 2,209 mld zł.

d2eghcu

Bartoś pytana o spodziewane przychody z tytułu rekompensat KDT w tym roku, odpowiedziała: "Spodziewałabym się średnich poziomów z ubiegłych lat, ale trudno o prostą kalkulację".

Poinformowała, że ceny węgla powinny być stabilne.

Marek Woszczyk, prezes PGE, powtórzył, że spółka może przedstawić w kwietniu, maju tego roku aktualizację strategii grupy.

"Zakładamy, że aktualizacja strategii nastąpi do końca drugiego kwartału tego roku. Myślę, że przedstawimy ją rynkowi w kwietniu, maju" - powiedział prezes.(PAP)

pel/ jtt/

d2eghcu

Podziel się opinią

Share
d2eghcu
d2eghcu