Trwa ładowanie...
d2wcn1r

Wyprawka szkolna. Przygotowanie dziecka do szkoły to spory wydatek

Żeby z czystym sumieniem wysłać dziecko do szkoły, musimy wysupłać z portfela kilkaset złotych. Dopiero przy takich wydatkach możemy być pewni, że niczego mu nie zabraknie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyprawka szkolna to nie lada wydatek.
Wyprawka szkolna to nie lada wydatek. (East News, Fot: Adam Staskiewicz/East News)
d2wcn1r

Koszt wyprawki szkolnej to nawet 600 zł - szacuje czwartkowy "Fakt". To duże obciążenie domowego budżetu zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych.

- Nie wiem, ile dokładnie wydamy, ale rachunek wyniesie nawet kilkaset złotych na jedno dziecko - mówi gazecie matka dwójki dzieci.

Jakie są ceny? Za zeszyty trzeba wysupłać od 2 do 20 zł za sztukę (a potrzeba ich wiele), za długopisy i pióra - około 5 zł, za kolorowe kredki 20-30 zł, przybory geometryczne, nożyczki i klej to wydatek ponad 50 zł.

d2wcn1r

Obejrzyj też: Szkoła wprowadza na korytarzach ruch jednokierunkowy. To efekt reformy edukacji

Do tego trzeba kupić plecak, piórnik i strój na w-f. Plecak kosztuje od kilkudziesięciu do nawet 300 zł, piórnik z przyborami około 20 zł, a strój sportowy około 100 zł.

W sumie, jeśli rodzic nie wybierze najtańszych produktów, musi się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 600 zł. W wariancie ekonomicznym natomiast powinien zmieścić się w okolicach 300 zł.

d2wcn1r

Czytaj też: Minister edukacji zapewnia: w szkołach czeka 100 tys. miejsc więcej niż uczniów

To suma do przełknięcia zwłaszcza z uwagi na fakt, że rząd daje rodzicom 300 zł na wyprawkę na każde dziecko.

Ale do tego trzeba jeszcze doliczyć ceny podręczników, a te do tanich nie należą. Kosztowne są zwłaszcza książki do pierwszej klasy liceum.

Podręczniki do pierwszej klasy ogólniaka są sporo droższe od tych do innych klas. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - ceny są wyższe nawet o 20 proc. Księgarze tłumaczą to tym, że uczniowie po ósmej klasie będą się uczyć według nowej podstawy programowej. To z kolei wymusiło na wydawnictwach opracowanie zupełnie nowych podręczników.

d2wcn1r

Czytaj też: Reforma edukacji to problemy z wakatami. Brakuje tysięcy nauczycieli

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Podziel się opinią

Share

d2wcn1r

d2wcn1r
d2wcn1r