Trwa ładowanie...

Wyprawka szkolna tańsza niż rok temu. Pomoże 500+

We wrześniu portfel rodziców może uszczuplić się średnio o 580 zł. Właśnie tyle zamierzamy przeznaczyć na wyprawkę szkolną dla swoich pociech. To o ponad sto złotych mniej, niż w ubiegłym roku.

Wyprawka szkolna tańsza niż rok temu. Pomoże 500+Fot: jarmoluk/pixabay/domena publiczna
d2u5ga3
d2u5ga3

Pod koniec wakacji rodzice realizują już wydatki związane z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. Jak wynika z najnowszego badania Barometr Providenta, na powrót dziecka do szkoły zamierzamy wydać 580 zł, co stanowi ok. 43 proc. płacy minimalnej netto w Polsce w 2016 roku. W tym roku rodzice deklarują kwoty o blisko 100 zł niższe, niż rok temu, gdy planowali wydatki na poziomie średnio 683 zł.

Co czwarty rodzic zamierza wydać na jedno dziecko poniżej 500 zł. W ubiegłym roku taką kwotę przeznaczał jedynie co piąty dorosły. Wciąż są rodzice, którzy na wyposażenie szkolne swoich pociech wydadzą 700 zł lub więcej – stanowią oni 20 proc. respondentów, którzy wzięli udział w badaniu.

- W ubiegłym roku obserwowaliśmy, że rodziny o mniejszych dochodach, planowały wydać na wyprawkę szkolną sumy wyraźnie większe niż średniozamożni, a ci z kolei więcej niż zamożni. W tym roku nie widzimy tej zależności – wskazuje Przemysław Kasza, jeden z autorów badania. – Rok temu, mniej zamożni rodzice, przy okazji rozpoczęcia roku, nadrabiali braki w wyposażeniu szkolnym swoich dzieci. Przypuszczam, że w tym roku braki były uzupełniane z bieżących wpływów, stąd teraz mniejsze wydatki na dodatkowe przybory szkolne.

Wydatki sfinansujemy z bieżących wpływów

Raport wskazuje, że najwięcej rodziców (prawie 70 proc.) sfinansuje szkolną wyprawkę z bieżących dochodów. 36 proc. badanych zadeklarowało, że wydatki pokryje ze środków otrzymywanych w ramach programu 500 plus.

d2u5ga3

- Dla wielu rodziców wciąż znaczącym źródłem finansowania są oszczędności. Zamierza po nie sięgnąć 32 proc. badanych. Mniej osób niż w ubiegłym roku skorzysta z pomocy finansowej rodziny – łącznie 6 proc. Rok wcześniej na takie wsparcie liczyło 8 proc. rodziców. Z kolei pożyczkę na wyprawkę szkolną deklaruje jeden procent badanych – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. Komunikacji w Provident Polska.

W sumie wydatki szkolne w tym roku deklaruje 19 proc. Polaków. To właśnie oni muszą wygospodarować w swoim budżecie środki na wyposażenie szkolne swoich pociech. 63 proc. z nich stanowią osoby, które mają jedno dziecko w wieku szkolnym. Dwoje dzieci ma 31 proc. rodziców biorących udział w badaniu. Największe koszty, ponoszone przez rodziny wielodzietne, dotyczą blisko 6 proc. respondentów.

d2u5ga3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u5ga3