Trwa ładowanie...

"Wyprawka +": Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek, by dostać 300 zł na wydatki szkolne

Już od 1 lipca rodzice uczniów, którzy nie ukończyli 18. roku życia, mogą składać wnioski o wypłatę pieniędzy w ramach programu "Dobry start". Popularnie jest określany mianem "Wyprawka +" lub po prostu "300 +", bo na takie właśnie pieniądze można liczyć.

Share
"Wyprawka +": Wyjaśniamy, jak wypełnić wniosek, by dostać 300 zł na wydatki szkolne
Źródło: East News, Fot: Piotr Hukalo/Eastnews
dfxk2on

300 zł na wyprawkę szkolną uczniowie dostaną jeszcze przed pierwszym dzwonkiem we wrześniu tego roku. Te pieniądze w zamyśle rządu mają być przeznaczone na zakup książek i przyborów szkolnych, ale równie dobrze rodzice mogą zadecydować o spożytkowaniu ich na inny dowolny cel.

Program obejmie dzieci uczące się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych do chwili ukończenia przez nie 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, czas pobierania świadczenia można przedłużyć do dwudziestych urodzin. Niepełnosprawni uczniowie będą mogli pobierać pieniądze aż do 24. roku życia.

dfxk2on

Pieniądze będą wypłacane raz w roku.

Zobacz też: Rząd da 300 zł na wyprawkę szkolną, a co z darmowymi podręcznikami? Wiceminister Marczuk wyjaśnia

Od 1 lipca wnioski można składać na platformie Emp@tia

Wniosek o świadczenie będzie można złożyć od 1 lipca drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – w urzędzie. Już za kilka dni będzie on dostępny na portalu Emp@tia.

dfxk2on

Kto nie ma konta, powinien jak najszybciej je założyć. Aby móc składać wnioski, konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub bezpłatnego profilu zaufanego. Bezpłatny profil zaufany można założyć on-line za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej banku PKO BP, Inteligo, ING Banku Śląskiego, Millennium, Pekao S.A., Envelo, mBANK.

Szczegółowe wskazówki, jak to zrobić, znajdziemypod tym linkiem.

Od 1 sierpnia złożymy wniosek w urzędzie

Elektroniczny wniosek nie jest jeszcze dostępny, ale ministerstwo przedstawiło już formularz wniosku, który można złożyć w urzędzie. Jest dostępny pod tym adresem

dfxk2on

Ma aż 9 stron, ale to nie powinno nikogo zrażać, bo przewidziano w nim miejsce na pięcioro dzieci.

Internet
Źródło: Internet, Fot: oprac. własne

W pierwszej kolejności określamy organ właściwy dla prowadzenia sprawy – jest nim wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

W kolejnej części wnioskodawca podaje swój pesel i adres zamieszkania. Można podać też numer telefonu i adres mailowy. Nie są to dane obowiązkowe, ale w razie problemów usprawnią kontakt.

dfxk2on

Na kolejnych stronach rodzice wpisują dane dotyczące dzieci: numer pesel, datę urodzenia, a w przypadku dzieci w wieku 6-9 lat także sprecyzować, czy będzie uczęszczało do przedszkola lub zerówki. W pouczeniu czytamy, że to dlatego, że świadczenie "Dobry start" nie przysługuje na dziecko uczęszczające do przedszkola.

Internet
Źródło: Internet, Fot: oprac. własne

Następnie wpisujemy rodzaj szkoły (podstawowa, ponadpodstawowa), do której będzie uczęszczało dziecko – oraz jej dane adresowe.

Na stronie siódmej znajdują się pouczenia i oświadczenia. Po zapoznaniu się z nimi możemy złożyć podpis i dokument nadaje się do złożenia w urzędzie.

dfxk2on

Gdzie złożyć wniosek o "Wyprawkę +"?

Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje, które obsługują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach programu "Rodzina 500+". Aby dowiedzieć się, która instytucja jest właściwa, warto zadzwonić do urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania rodziny.

Kto złoży wniosek w lipcu lub sierpniu, wyprawkę otrzyma nie później niż 30 września.

Świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione od podatku, więc rodzic otrzyma je w pełnej wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dfxk2on

Podziel się opinią

Share
dfxk2on
dfxk2on