Trwa ładowanie...

Wyraźne zwyżki na Wall Street

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyraźnymi zwyżkami głównych indeksów, które w efekcie odnotowały nowe 15-miesięczne maksima.

Wyraźne zwyżki na Wall StreetŹródło: AFP
d1gypi1

Obejmujący akcje 30 największych korporacji wskaźnik Dow Jones Industrial Average umocnił się o 1,09 proc. (115,78 pkt) i zakończył sesję na poziomie 10725,43 pkt.

Indeks szerokiego rynku Standard & Poor's 500 zwyżkował o 1,25 proc. (14,20 pkt), do 1150,23 pkt.

Wskaźnik Nasdaq Composite zyskał 1,42 proc. (32,41 pkt), aby zakończyć notowania na poziomie 2320,40 pkt.

d1gypi1

Wzrostowa tendencja na Wall Street była m.in. wynikiem oczekiwań, że w odbywających się tego dnia w stanie Massachusetts wyborach uzupełniających do Senatu zwycięży kandydat Republikanów. Zmieniłoby to układ sił w wyższej izbie Kongresu, co mogłoby zahamować forsowaną przed administrację prezydenta Baracka Obamy reformę systemu opieki zdrowotnej.

Analitycy oceniają, że byłoby to korzystne dla firm z branży farmaceutycznej i ubezpieczeniowej, gdyż proponowane zmiany uderzyłyby w ich zyski. W rezultacie skupiający spółki związane ze służbą zdrowia subindeks S&P zyskał we wtorek 2 proc.

Silnie zwyżkowały także firmy z branży wysokich technologii. Inwestorzy kupowali je w oczekiwaniu na wyniki kwartalne komputerowego giganta IBM, uważane za barometr koniunktury w całej branży. Jego walory podrożały o 1,8 proc., a opublikowany już po zamknięciu sesji raport za IV kwartał rzeczywiście okazał się lepszy od przewidywań analityków.

O 3,5 proc. podrożały akcje banku Citigroup, który tego dnia także przedstawił wyniki za IV kwartał ub.r. Choć poniósł on w tym okresie stratę w wysokości 7,6 mld dol., w dużej mierze była ona związana ze spłatą rządowych środków pomocowych. Wynik ten był również lepszy, niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Indeks małych spółek Russell 2000 zwyżkował o 1,8 proc. (11,19 pkt) i zakończył sesję na poziomie 649,15 pkt.(PAP)

gsi/

d1gypi1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gypi1