Trwa ładowanie...
ofe
06-11-2015 08:09

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie OFE to początek końca funduszy

To orzeczenie budzi emocje nawet wśród ekspertów.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie OFE to początek końca funduszyŹródło: Eastnews, fot: Wojtek Laski
dyvzb7k
dyvzb7k

Orzeczenie TK w sprawie OFE budzi emocje nawet wśród ekspertów. Wszyscy są zgodni co do jednego: ten wyrok to zachęta do dalszego zabierania składek emerytów z OFE i kolejny krok do wyeliminowania funduszy z systemu emerytalnego - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Najdobitniej wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przejęcie przez państwo 150 mld zł z OFE za zgodne z konstytucją, skomentował Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Jak stwierdził, źle świadczy on o konstytucji. - W świetle złej konstytucji wszystko jest możliwe, łącznie z nacjonalizacją - mówił.

Podobnie uważa Paweł Dobrowolski z Instytutu Sobieskiego. Jak ocenił, TK przyklepał skok na pieniądze obywateli, a wyrok to sygnał dla nowego rządu, że może w przyszłości skorzystać z pozostałych środków OFE, gdyby miał problem z dopięciem budżetu - relacjonuje "Codzienna".

Jak przypomina "GPC", także Witold Orłowski, główny ekonomista PwC, zwrócił uwagę, że sędziowie nie zabronili rządzącym sięgać po kolejne składki emerytów zgromadzone w OFE, a to może stanowić zachętę do dalszego demontażu funduszy, jeśli państwo znajdzie się w potrzebie.

Zobacz też: * *Jak powiększyć emeryturę? Wystarczy konsekwencja, by mieć milion złotych

dyvzb7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyvzb7k