Trwa ładowanie...

Wyrzucili przez okno pieniądze i kosztowności warte 70 tys. złotych

75-letni wrocławianin dał się oszukać mężczyźnie, który podał się za policjanta, i wyrzucił przez okno 40 tys. zł. Podobnie zachowała się 93-letnia mieszkanka Wrocławia. Ta wyrzuciła pieniądze i biżuterię. W jej przypadku wartość strat oszacowano na 31 tys. zł.

 Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy  wartościowych przedmiotów (zdjęcie ilustracyjne) Policjanci przypominają, że nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy wartościowych przedmiotów (zdjęcie ilustracyjne) Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d1zoify
d1zoify

Komenda Miejska Policji we Wrocławiu przyznaje szczerze, że pomimo licznych apeli o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi nadal zdarzają się przypadki, kiedy seniorzy stają się ofiarami oszustów. Funkcjonariusze dodają, że metoda "na policjanta" ciągle ewoluuje, a oszuści stają się coraz bardziej pomysłowi, aby potencjalna ofiara im uwierzyła i oddała swoje oszczędności.

Podszywają się pod policjantów

Jednym z przykładów jest 75-letni senior zamieszkujący na wrocławskim Śródmieściu. Zadzwonił do niego mężczyzna, który skłamał, że jest policjantem. Twierdził, że oszuści podający się za pracowników ZUS zagrażają jego oszczędnościom.

"Namówił 75-latka, aby ten wyrzucił przez okno gotówkę oraz wartościowe przedmioty, które miały rzekomo zostać w ten sposób zabezpieczone. Łączna wartość strat szacowana jest na około 40 tysięcy złotych" - informuje w komunikacie Aleksandra Rodecka z KMP we Wrocławiu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rekordowo wysokie ceny nad morzem? Ekspert o "specyficznym roku"

Kolejnym przykładem jest 93-letnia mieszkanka również Wrocławia. Oszuści zadziałali podobnie – zadzwoniła kobieta podająca się za policjantkę, również strasząca seniorkę, że jej pieniądze mogą być zagrożone. 93-latka niestety uwierzyła w jej kłamstwa i wyrzuciła przez okno zgodnie z instrukcją gotówkę, biżuterię i inne cenne przedmioty. W tym przypadku straty sięgają około 31 tysięcy złotych.

Nie ufaj ludziom po drugiej stronie słuchawki

Policja przypomina, że: policjanci nigdy nie proszą o przekazanie gotówki czy wartościowych przedmiotów, nigdy nie wolno ufać osobom po drugiej stronie słuchawki, przez telefon nie wolno podawać danych osobowych, adresu, danych do konta i innych ważnych informacji. - W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z oszustem należy bezwzględnie odłożyć słuchawkę i zgłosić się do najbliższej jednostki policji — dodaje Aleksandra Rodecka.

d1zoify
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zoify
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zoify