ycipk-4181zv

Wysoki VAT zostaje na stałe. Dla przeciętnej rodziny to 800 zł rocznie mniej

Wbrew obietnicom wyborczym Prawa i Sprawiedliwości rząd postanowił na stałe utrzymać wyższe stawki VAT, które miały obowiązywać tylko tymczasowo. Powrót do wcześniejszych stawek byłby dla rodzin bardzo odczuwalny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyższy VAT to wyższe ceny w sklepach czy też np. na stacjach paliw.
Wyższy VAT to wyższe ceny w sklepach czy też np. na stacjach paliw. (Pixabay.com)
ycipk-4181zv

Podwyższone stawki VAT, które zostały "tymczasowo" podwyższone przez rząd Donalda Tuska jeszcze w 2011 roku i miały obowiązywać tylko do końca 2013 roku, zostają z nami na stałe.

Głosami rządzącej partii Sejm przyjął ustawę, która kończy z tymczasowością podwyższonych stawek 8 i 23 proc. Jeśli dawne stawki 3, 7 i 22 proc. w ogóle zostaną przywrócone, to nie wcześniej niż w 2023 roku.

Wideo: PiS nie zamierza obniżyć VAT. "Czy można zrobić większe głupstwo?"

ycipk-4181zv

Partia rządząca, która wprowadziła kilka bardzo kosztownych programów socjalnych z 500+ na czele, panicznie boi się spadku wpływów do budżetu. resort finansów szacował, że obniżenie VAT oznaczałoby ubytek 7 mld zł rocznie w budżecie.

- Realizujemy gigantyczny program społeczny i socjalny. 70 mld zł na ten cel w budżecie nie bierze się przecież tylko z uszczelnienia VAT - przyznaje poseł PiS Jan Szewczak, wiceszef sejmowej komisji finansów.

Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed wyborami krytykowało rząd PO-PSL za podwyższenie stawek VAT do 23, 8 i 5 proc. i nawet zapisało w swoim programie gospodarczym obniżenie ich do 22, 7 i 3 proc.

ycipk-4181zv

Po sformowaniu rządu PiS szybko zapomniał o swojej obietnicy i zaczął przekonywać, że obniżka VAT-u nie ma sensu.

Prof. Witold Modzelewski, członek rady programowej PiS już w listopadzie 2015 roku przygotował grunt pod utrzymanie stawek VAT po poprzednikach, wygłaszając karkołomną, jeśli nie absurdalną tezę.

Przekonywał, że obniżka podstawowej stawki VAT z 23 do 22 proc. "nic nie da, bo cały efekt ekonomiczny przejmą sprzedawcy, a nie nabywcy".

Izabela Leszczyna, posłanka PO i była wiceminister finansów wylicza, że z powodu utrzymania wyższych stawek VAT każdy z Polaków straci ok. 200 zł rocznie. W przypadku typowej czteroosobowej rodziny to aż 800 zł rocznie.

ycipk-4181zv

Resort finansów przekonuje, że obniżki stawek VAT konsumenci nie odczuliby, bo przechwyciłyby ją sieci handlowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-4181zv
ycipk-4181zv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4181zv