Wyższa płaca w Polsce może zapewnić złodziejowi lżejszy wyrok. Jak to możliwe?

Wszystko za sprawą zmieniającej się co roku wartości skradzionego przedmiotu, od której sąd traktuje przywłaszczenie jak przestępstwo, a nie jak pospolite wykroczenie.

Wyższa płaca w Polsce może zapewnić złodziejowi lżejszy wyrok. Jak to możliwe?
Źródło zdjęć: © WP.PL | Pixabay/Domena publiczna

Dzięki zmianom w przepisach niektórzy złodzieje mogą liczyć na łagodniejszą karę - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Wszystko za sprawą zmieniającej się co roku wartości skradzionego przedmiotu, od której sąd traktuje przywłaszczenie jak przestępstwo, a nie jak pospolite wykroczenie.

Od listopada 2013 roku kwota ta nie jest stała (czyli na przykład niezmiennie 200 złotych), a co roku ustala się ją na nowo. Zgodnie z tym przepisem, o przestępstwie można mówić dopiero wtedy, gdy wartość skradzionego przedmiotu jest wyższa niż wysokość 1/4 minimalnej pensji w danym roku.

Jako że od stycznia taka minimalna pensja wynosi 1750 złotych, a w zeszłym roku było to 1680 złotych, kwota, od której kradzież liczona jest jako przestępstwo, wzrosła o 17,5 złotego. Wynosi teraz dokładnie 437,5 złotego.

To rodzi spore problemy w toczących się już postępowaniach - pisze "DGP". Zdarza się bowiem, że sprawy, które toczą się o przestępstwo, trzeba zamienić na sprawę o wykroczenie. Również w sprawach już zakończonych trzeba zmieniać kwalifikację czynu - ale tylko w tych, w których wyroki nie zostały jeszcze wykonane.

Problem pojawia się w przypadku kar w zawieszeniu, bo aby zmienić wyrok, trzeba karę odwiesić. - Jeśli zatem dwóch złodziei dostało kary w zawieszeniu za kradzież np. 300 zł, to temu, który popełnił później jeszcze inny czyn zabroniony, trzeba było odwiesić poprzednią karę i niejako przy okazji zamienić ją na karę za wykroczenie. Temu zaś, który prawa po raz drugi nie złamał, wyroku się nie łagodzi - mówi cytowany przez "DGP" sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

wyrokprzestępstwokradzież

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)