Trwa ładowanie...
d3gsf06

Wyższe wyniki akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym w II kwartale 2016 r.

W II kwartale tego roku banki udzieliły ponad 49 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości na ponad 10,6 mld zł, czyli odpowiednio o 9,8% i 12,45% więcej niż w I kwartale - poinformował w poniedziałek Związek Banków Polskich.

Share
d3gsf06

ZBP zaprezentował w poniedziałek na konferencji prasowej najnowszy raport AMRON-SARFiN o kredytach mieszkaniowych po II kwartale tego roku. Według niego, zapowiedź zakończenia programu "Mieszkanie dla Młodych" oraz efekt sezonowości - to główne czynniki, które wpłynęły na istotnie wyższe wyniki akcji kredytowej w segmencie mieszkaniowym w II kwartale 2016 r.

W tym okresie banki udzieliły ponad 49 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości przekraczającej 10,6 mld zł, czyli odpowiednio o 9,8 proc. i 12,45 proc. więcej niż w I kwartale br. Rynek mieszkaniowy w największych aglomeracjach pozostaje w stanie równowagi, jednak obserwacja cen transakcyjnych mieszkań w długim okresie wskazuje na niewielki trend wzrostowy - komentował na konferencji Jacek Furga z ZBP, prezes Centrum AMRON.

Z raportu wynika, że w II kwartale tego roku portfel kredytów mieszkaniowych powiększył się o 13,7 tys. sztuk w porównaniu do stanu na koniec poprzedniego kwartału. Na koniec czerwca liczba umów kredytowych wyniosła 2 027 972 sztuk. A łączna wartość zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniosła 382 mld 858 mln zł. Oznacza to przyrost rzędu 2,35 proc., a nominalnie o 8 mld 776 mln zł.

Raport odnotowuje wzrost liczby nowo udzielonych kredytów w całym I półroczu 2016 w stosunku do I półrocza ub. roku o 5,84 proc i analogicznie wzrost ich wartości o 5,27 proc.

d3gsf06

"Można mówić o stosunkowo istotnych zmianach, za którymi z jednej strony stoi typowy dla naszego rynku efekt sezonowości, z drugiej natomiast - zapowiedzi dotyczące zakończenia programu +Mieszkanie dla Młodych+ i możliwe dalsze zaostrzenia wymogów kredytowych" - mówi Furga.

ZBP przypomniał, że 15 marca br. Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków o dofinansowanie zakupu mieszkań z puli przewidzianej na 2016 rok, która do tego czasu została wyczerpana w 95 proc.

Autorzy wskazali, że przeciętna wartość nowo udzielonego kredytu hipotecznego ogółem wyniosła 215 931 zł, czyli więcej o 3,43 proc. (7 152 zł) w stosunku do wartości zanotowanej w I kwartale 2016 roku. Natomiast średnia wartość kredytu w złotych wyniosła 214 558 zł, to o 6 735 zł (3,24 proc.) więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Średnia wartość kredytu denominowanego w walutach obcych również wzrosła - o 15 208 zł (czyli 5,16 proc.) osiągając poziom 309 778 zł. Kredyty mieszkaniowe w złotych stanowiły 98,56 proc. wartości nowego portfela, a kredyty denominowane w euro blisko 1 proc. W II kwartale 2016 roku zanotowano jedynie symboliczne wzrosty marży i oprocentowania kredytów.

Zdaniem dr Jacka Furgi banki będą w tym roku podchodzić ostrożnie do nowej akcji kredytowej "Możliwe są dalsze zaostrzenia dotyczące wymogów kredytowych, gdyż nadal nieznana jest skala ewentualnych obciążeń kosztami realizacji tzw. ustawy spreadowej, złożonej przez Prezydenta RP do Sejmu, jak również innymi potencjalnymi kosztami powstałymi wskutek niesłabnących roszczeń niektórych grup +frankowiczów+. Dlatego też trudno oczekiwać, aby całkowity wynik akcji kredytowej w 2016 r. przekroczył poziom z roku 2015" - ocenił.

d3gsf06

Związek Banków Polskich oraz TNS Polska zaprezentowali także na konferencji wskaźnik koniunktury bankowej Pengab, który wzrósł w sierpniu 2016 r. w stosunku do lipcowego pomiaru o 2,8 pkt. do 21,1 pkt.

"Zmiana jest spowodowana nieznacznym spadkiem indeksu ocen oraz zdecydowanym wzrostem indeksu wyprzedzającego, który miesiąc do miesiąca wzrósł o 6,8 punktów. W IV kwartale przewiduje się wzrost aktywności klientów na rynku bankowym. Jednak wśród głównych czynników kształtujących te przewidywania są czynniki o oddziaływaniu krótkookresowym, głównie sezonowym" - powiedział na konferencji Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wyniósł w sierpniu 15,9 pkt., czyli w porównaniu do ostatniego odczytu spadł o 1,3 pkt., a wskaźnik prognoz był wyższy o 6,8 pkt. i wyniósł 26,2 pkt.

Jak przekazał Idzik, pozytywne sygnały płyną także z prognoz sześciomiesięcznych zmian sytuacji na rynku bankowym. "Brak zmian zapowiadają jednak prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Ten scenariusz wskazuje na dalsze utrzymanie trendu horyzontalnego w koniunkturze na rynku bankowym" - dodał.

d3gsf06

Wskaźnik prognoz w przypadku kredytów dla gospodarstw domowych zanotował w sierpniu 50 pkt., o 9 pkt. więcej niż w lipcu, a wskaźnik oceny dla tego segmentu wyniósł 21 pkt., czyli mniej o 7 pkt. niż przed miesiącem.

Jeśli chodzi o kredyty konsumpcyjne, to wskaźnik prognoz wyniósł 59 pkt. (o 7 pkt. wyżej niż w ubiegłym miesiącu), a w przypadku kredytów mieszkaniowych wskaźnik wyniósł 40 pkt. (wzrost o 14 pkt.).

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw pozostała na tym samym poziomie i wyniosła 4 pkt., a prognoza ekonomiczna gospodarstw domowych wzrosła o 6 pkt. do 31 pkt.

d3gsf06

Podziel się opinią

Share
d3gsf06
d3gsf06