Wznowiono śledztwo ws. likwidacji fabryki fortepianów

Prokuratura w Kaliszu podjęła zawieszone w 2008 r. śledztwo w sprawie nieprawidłowości, które doprowadziły do likwidacji miejscowej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia" sp. z o. o.

20.10.2009 | aktual.: 20.10.2009 16:14

- Prowadzone od grudnia 2007 r. śledztwo zostało zawieszone ponad rok temu ze względu na długie oczekiwanie na opinię biegłego z zakresu księgowości i rachunkowości. Po jej dostarczeniu postępowanie zostało wznowione - poinformował we wtorek PAP zastępca Prokuratora Okręgowego w Ostrowie Wlkp., Janusz Walczak.

W sierpniu 2007 r. wspólnicy Calisii, posiadając nieprawdziwe dane finansowe, zdecydowali o likwidacji tej zasłużonej dla polskiej kultury firmy. Dostarczenie śledczym opinii biegłego zbiegło się z doniesieniem jednej z warszawskich spółek zależnej od głównego udziałowca "Calisii", która podała szereg zachowań związanych z funkcjonowaniem kaliskiej spółki, a które mogą posiadać znamiona przestępstwa. - W doniesieniu wskazano przede wszystkim na zwłokę w złożeniu wniosku o upadłość "Calisii" - wyjaśnił Walczak.

Według niego, opinia biegłego będzie pomocna dla oceny działań kierownictwa Calisii i podjęcia dalszych decyzji merytorycznych w śledztwie.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarząd złożyły w 2007 r. władze miasta, które są jednym z udziałowców spółki.

Calisia była jedynym w kraju, całkowicie polskim producentem fortepianów i pianin. W dobrych czasach spółka sprzedawała rocznie około 400 fortepianów, współpracowała z kontrahentami w całej Europie oraz w USA.

Firmę stworzył w 1878 r. Arnold Fibiger, pod nazwą "Arnold Fibiger Fabryka Fortepianów i Pianin w Kaliszu spółka jawna". Z krótką przerwą w okresie okupacji, Calisia produkowała przez cały czas swojego istnienia pianina i fortepiany.

Spółka należała do elitarnego, nielicznego już na świecie grona producentów budujących instrumenty wyłącznie tradycyjną metodą ręczną. Słynęła także z renowacji zabytkowych pianin i fortepianów, przysyłanych tutaj ze wszystkich kontynentów.

Za swoje wyroby "Calisia" była nagradzana na międzynarodowych wystawach, m.in. w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie. Wielkie uznanie dla produkowanych w Kaliszu instrumentów wyrażali m.in. Artur Rubinstein, Witold Małcużyński, Krystian Zimermann i Halina Czerny-Stefańska.

Źródło artykułu:PAP
fabrykaśledztwolikwidacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)