Trwa ładowanie...
d4m7p4v

Wzrósł zysk netto PGNiG za I kw. 2015 r. w układzie rok do roku (aktl.)

#
dochodzą dalsze informacje z prezentacji wyników PGNiG
#

Share
d4m7p4v

08.05. Warszawa (PAP) - Zysk netto PGNiG w I kw. 2015 r. wzrósł do 1,24 mld zł z 1,18 mld zł przed rokiem i był wyższy od prognoz rynkowych na poziomie 1,01 mld zł. Prezes spółki Mariusz Zawisza zaznaczył, że wyniki są efektem ograniczania kosztów i lepszej efektywności działania.

"Określmy ten kwartał jako efektywny operacyjnie" - powiedział Zawisza w piątek podczas prezentacji wyników Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa za pierwszy kwartał 2015 r. Podkreślił, że wyniki są powyżej konsensusu rynkowego.

Marża na sprzedaży gazu wysokometanowego wyniosła w tym okresie plus 4 proc. wobec plus 3 proc. rok temu. Zysk operacyjny grupy wzrósł do 1,66 mld zł z 1,56 mld zł i był również wyższy od konsensusu ma poziomie 1,39 mld zł. EBITDA (zysk przed podatkami, amortyzacją i odsetkami-PAP) wzrosła do 2,33 mld zł z 2,18 mld zł. Rynek spodziewał się 2,04 mld zł EBITDA.

d4m7p4v

Przychody z kolei wzrosły do 12,49 mld zł z 9,54 mld zł, podczas gdy konsensus zakładał sprzedaż na poziomie 11,27 mld zł.

Jak poinformował podczas prezentacji wiceprezes PGNiG ds. poszukiwań i wydobycia Zbigniew Skrzypkiewicz, w pierwszym kwartale br. wykonano 10 z 40 planowanych na ten rok odwiertów - zarówno poszukiwawczych jak i eksploatacyjnych. Odwierty znajdują się na koncesjach w Wielkopolsce i na Podkarpaciu.

Dodał, że sześć odwiertów poszukiwawczo-rozpoznawczych to odwierty pozytywne, czyli takie w których stwierdzono występowanie złóż gazu ziemnego lub ropy naftowej. Łączne zasoby wydobywalne, odkryte dzięki tym odwiertom, wynoszą ok. 3,5 mld m sześć gazu. Ich włączenie do produkcji zajmie ok. dwa lata.

Na wynik Grupy miał też wpływ program dobrowolnych odejść. W ub. roku zatrudnienie w spółkach Grupy zmniejszyło się o około 2 tys. pracowników, w tym roku ma być podobnie. Jak poinformował Mariusz Zawisza do programu zgłosiło się około 1400 osób, z których około 1300 otrzymało zgodę na odejście. Na realizację programu dobrowolnych odejść spółka utworzyła rezerwę w wysokości 96 mln złotych.

d4m7p4v

Władze PGNiG poinformowały, że udało się dotąd sprzedać na zagranicznych rynkach zawartość 4 z 11 gazowców, które miały trafić do Polski, zgodnie z umową z Quatargas. Chodzi o statki z gazem LNG, który miał przybić do gazoportu w Świnoujściu w 2015 r. Jednak terminal nadal nie jest ukończony, dlatego w grudniu ub.roku PGNiG zawarł dodatkowe porozumienie z katarskim dostawcą do umowy długoterminowej z 2009. Zgodnie z nim PGNiG miał pokryć ewentualną różnicę między ceną LNG określoną w umowie długoterminowej, a ceną rynkową.

W ub.roku GK PGNiG osiągnęła ponad 2,8 mld zysku. Było to o 47 proc. więcej niż w 2013 r. Wpłynęły na to z jednej strony dobre wyniki w segmencie dystrybucyjnym, z drugiej - niższe koszty pozyskania gazu. W 2014 r grupa zanotowała też 7-procentowe zwiększenie przychodów ze sprzedaży - do ponad 34 mld zł, wobec 32 mld zł w 2013 r. Na ten wzrost wpłynęły przede wszystkim wyższe o 9 proc., - czyli o 2,16 mld zł - przychody ze sprzedaży gazu.

W 2014 r. wydobycie ropy naftowej i kondensatu o ponad 30 tys. ton przekroczyło zakładane prognozy - wydobyto 1,21 mln ton surowca. W tym roku spółka chce wydobyć 1,27 mln ton ropy i kondensatu. Na początku br. władze grupy zapowiadały, że chcą też utrzymać podobny do zeszłorocznego poziom wydobycia gazu - ok. 4,5 mld m. sześc.

W skład Grupy Kapitałowej PGNIG wchodzi 29 spółek, zajmujących się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą. PGNiG zadebiutowało na GPW we wrześniu 2005 r. Jego większościowym akcjonariuszem jest skarb państwa z 72,40 proc. akcji, pozostali akcjonariusze skupiają w swym ręku 27,2 proc walorów spółki.

d4m7p4v

Podziel się opinią

Share
d4m7p4v
d4m7p4v