Trwa ładowanie...

Wzrosła sprzedaż detaliczna w Polsce

Sprzedaż detaliczna w Polsce w styczniu wzrosła o 2,4 proc. rok do roku, po wzroście o 5,4 proc. w ujęciu rocznym w grudniu; w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. - podał w środę Eurostat.

Wzrosła sprzedaż detaliczna w PolsceŹródło: Fotolia, fot: Gina Sanders
d4kvxlm
d4kvxlm

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są odsezonowane.

Według GUS sprzedaż detaliczna w styczniu wzrosła o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 21,3 proc.

Dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, a z kolei nie biorą pod uwagę sprzedaży samochodów. To właśnie małe sklepy mogą notować spadki sprzedaży, a dane GUS odzwierciedlają w dużej mierze postępującą koncentrację w handlu detalicznym (wzrost sprzedaży w dyskontach i supermarketach).

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w styczniu 2014 r. w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 1,6 proc., a miesiąc wcześniej spadła o 1,3 proc., po korekcie - poinformował Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

d4kvxlm

Analitycy spodziewali się, że sprzedaż w ujęciu miesięcznym wzrośnie o 0,8 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku wzrosła w eurolandzie w styczniu o 1,3 proc., po spadku w poprzednim miesiącu o 0,4 proc., po korekcie. Tu spodziewano się spadku o 0,2 proc.

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 0,3 proc. kwartał do kwartału, podczas gdy w III kwartale wzrósł o 0,1 proc. - poinformował w komunikacie urząd statystyczny Eurostat w drugim wyliczeniu.

Prognozowano wstępnie, że PKB w IV kwartale wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym.

Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w IV kwartale o 0,5 proc., podczas gdy w III kwartale spadł o 0,3 proc. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 0,5 proc.

d4kvxlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kvxlm