Wzrost PKB w '14 powyżej 3,5 proc. - Chojna-Duch

14.02. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc., w pierwszym kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki...

14.02.2014 | aktual.: 14.02.2014 13:53

14.02. Warszawa (PAP) - Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc., w pierwszym kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. Dodaje, że inflacja w 2014 roku będzie kształtować się nadal na niskim poziomie.

"Zgodnie z ostatnią prognozą szacunku PKB za IV kw. Instytutu Ekonomicznego NBP, identyczny był (wzrost PKB w IV kw. '13 - PAP). Oczywiście co jest ważne - ożywienie jest postępujące, z miesiąca na miesiąc, z kwartału na kwartał. Miejmy nadzieję, że z roku 2013 na 2014 również doświadczymy istotnej poprawy" - powiedziała Chojna-Duch w TVN24 Biznes i Świat.

GUS podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr oraz wzrósł o 0,5 proc. kdk.

"Sądzę, że on będzie dużo większy (wzrost PKB w I kw. '14), to są kolejne dane, tzw. krótkookresowa prognoza PKB, która mówi o przyspieszeniu w okolice 3,2 proc. Jeśli chodzi o cały 2014 rok - można nawet myśleć o przekroczeniu tej granicy 3,5 proc., czyli zbliżamy się do tego magicznego, 4,0 proc. wzrostu, który powoduje, że również przełoży się to chociażby na zatrudnienie, na lepsze dane z rynku pracy. Myślę, że będzie to 3,5 plus. Każda następna prognoza jest wyższa" - powiedziała.

Jej zdaniem inflacja w 2014 roku będzie się kształtować na niskim poziomie.

"Poniżej dolnego progu, nawet w kilku miesiącach - z uwagi na bazę roku poprzedniego - będzie on w okolicy, przekroczy 1,5 proc. Natomiast jest to bezinflacyjny wzrost gospodarczy. Z czego to wynika? Porównanie wydajności pracy i wzrostu płac. Nie rosną płace, można powiedzieć - dyscyplina, jeśli chodzi o płace w sektorze przedsiębiorstw. To wpływa na ograniczony popyt indywidualny i również na wskaźniki inflacji" - powiedziała.

Pytana o perspektywy polityki pieniężnej RPP powiedziała, że "wolałaby na razie mówić o utrzymaniu stóp do końca pierwszego półrocza".

"Co będzie się działo w drugim półroczu - o trwałości wzrostu gospodarczego i jego tempie będziemy mogli rozmawiać już w marcu i będziemy z pewnością podejmować jakieś ustalenia co do przedłużenia +forward guidance+ albo możemy się zdecydować na decydowanie z miesiąca na miesiąc, na podstawie obserwacji wszystkich danych makroekonomicznych i otoczenia zewnętrznego" - powiedziała.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla PAP Chojna-Duch oceniła, że nie jest wykluczone, iż określony przez Radę okres stabilizacji stóp procentowych co najmniej do końca tego półrocza może się wydłużyć i że można wyobrazić sobie sytuację, w której stopy pozostają stabilne przez cały ten rok. Dodała, że jej oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego w tym roku mieszczą się w przedziale 3,0-3,5 proc.(PAP)

jba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)