Trwa ładowanie...
d139pva

Wzrost PKB w IV kw. poniżej 1 proc. rdr, a w '12 powyżej 2 proc. - Durjasz, RG

21.11. Warszawa (PAP) - Dynamika produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach będzie słabnąć, jednak październikowy odczyt daje szanse na utrzymanie wzrostu PKB w 2012 roku...

Share
d139pva

21.11. Warszawa (PAP) - Dynamika produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach będzie słabnąć, jednak październikowy odczyt daje szanse na utrzymanie wzrostu PKB w 2012 roku powyżej 2 proc. - ocenił Paweł Durjasz, członek Rady Gospodarczej przy premierze. Jego zdaniem dynamika wzrostu PKB w IV kwartale 2012 r. może być nieco niższa niż 1 proc. rdr.

"Przyspieszenie dynamiki produkcji w przemyśle i budownictwie w październiku nie oznacza jeszcze zmiany dotychczasowych negatywnych tendencji. W kolejnych miesiącach powinna ona słabnąć nie tylko z powodu mniej korzystnego układu dni roboczych (w grudniu będzie ich o 2 mniej niż przed rokiem), czy wysokiej +bazy statystycznej+ sprzed roku. We wrześniu wyraźnie obniżyła się niemiecka produkcja przemysłowa, a prognozy na IV kw. wskazują na pogłębienie spadku PKB w strefie euro. Nie widać także perspektyw szybkiego odwrócenia tendencji spadku popytu krajowego - między innymi wobec spadku zatrudnienia i słabego wzrostu wynagrodzeń" - napisał Durjasz w środowym biuletynie Rady.

"Badania koniunktury w przemyśle także nie dają na razie powodów do optymizmu. Wyższy od oczekiwań wzrost produkcji w październiku zwiększa jednak szansę na utrzymanie wzrostu PKB w 2012 r. powyżej 2,0 proc., a dynamika PKB w ostatnim kwartale 2012 r. może być tylko nieco niższa od 1 proc. rdr. Wydaje mi się, że bardziej trwałego zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej można spodziewać się za kilka miesięcy - wraz z oczekiwaną poprawą koniunktury w Niemczech i strefie euro" - dodał.

GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,6 proc. rdr, po spadku o 5,2 proc. we wrześniu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,7 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w październiku rdr o 0,6 proc., a mdm wzrosła o 1,9 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w październiku w ujęciu dwunastomiesięcznym wzrosła o 1,8 proc., natomiast w porównaniu z wrześniem wzrosła o 3,7 proc. (PAP)

mj/ jtt/

d139pva

Podziel się opinią

Share
d139pva
d139pva