Trwa ładowanie...
d33hxfb
16-03-2016 22:45

Wzrosty na Wall Street po posiedzeniu Fed, mocno osłabił się dolar

Środowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty głównych indeksów. Wydarzeniem dnia było posiedzenie Fed, po którym bank centralny zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki w tym roku. W reakcji wyraźnie osłabił się dolar.

Share
d33hxfb

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,43 proc. i wyniósł 17 325,76 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,56 proc. i wyniósł 2 027,22 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,75 proc. do 4 763,97 pkt.

Wzrosty na amerykańskich giełdach nabrały tempa po ogłoszeniu decyzji przez Rezerwę Federalną. Fed po marcowym posiedzeniu, zgodnie z oczekiwaniami, podjął decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Jednocześnie Fed zmodyfikował prognozę dotyczącą stóp procentowych. Sugeruje ona dwie podwyżki w tym roku wobec czterech, które zawierała poprzednia prognoza.

d33hxfb

Jednocześnie obniżono prognozy makroekonomiczne na ten rok.

"Poprzez obniżenie oczekiwań co do inflacji oraz prognozy stóp procentowych, Fed zasygnalizował bardziej gołębie nastawienie. W krótkim terminie jest to argument za wzrostami na rynku" - ocenił dla Bloomeberga analityk Stifel & Nicolaus, Chad Morganlander.

W reakcji na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej wyraźnie osłabił się dolar. Kurs EUR/USD po raz pierwszy od połowy lutego rzekroczył poziom 1,12. W ocenie rynku terminowego spadło prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższym czasie.

Po dwóch spadkowych sesjach z rzędu silne odbicie zanotowała w środę ropa naftowa. Cena Brent wzrosła o 4 proc. i przekroczyła poziom 40 dolarów za baryłkę. Nastroje na tym rynku poprawiły informacje o planach spotkania producentów surowca w sprawie zamrożenia poziomów jego wydobycia.

W ślad za rosnącymi cenami ropy naftowej zyskiwały na wartości koncerny paliwowe, w tym Chevron. Wśród liderów wzrostów byli też m.in. Caterpillar, Apple i IBM. Na drugim biegunie znalazły się m.in. akcje Pfizera.

d33hxfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33hxfb
d33hxfb