Wzrosty rzutem na taśmę

Środa potwierdziła apetyty inwestorów na wzrosty. Póki co jednak obóz stronę popytową reprezentuje wąskie grono graczy i widać, że każdy ruch do góry kosztuje sporo wysiłku. Tym bardziej, że chwiejne globalne nastroje nie sprzyjają zakupom.

22.12.2011 08:56

Jeszcze we wtorek inwestorzy amerykańscy reagując na dobre dane makro i informację o bardzo tanich pożyczkach z EBC dla banków europejskich w kwocie niemal 0,5 biliona euro w grudniu, doprowadzili do około trzyprocentowych wzrostów na Wall Street. Ta sama informacja wygenerowała poranny ruch wzrostowy na parkietach europejskich. Natomiast z upływem czasu przybywało pesymistów, którzy decyzję EBC potraktowali jako symptom fatalnej kondycji sektora finansowego w Europie. WGPW wzorując się na zachodnich giełdach do południa odnotowywała wyraźne wzrosty - WIG20 zyskiwał przeszło 1%. Potem na schłodzeniu nastrojów indeks blue chipów stracił całą nadwyżkę nad wtorkowym zamknięciem i wszedł w strefę spadkową. Pogorszenie sentymentu przypieczętowały słabe dane z rynku wtórnego nieruchomości w USA oraz minusowe otwarcie na giełdach Nowego Jorku. W konsekwencji WIG20 wyraźnie zmierzał ku spadkowemu zamknięciu, ale sytuację całkowicie zmienił fixing i ostatecznie indeks zyskał 0,9% (2156 pkt) i wiara we wzrostowe
odbicie została podtrzymana.

Obraz
© (fot. BM BPH)

Zgodnie z oczekiwaniami środowa sesja na warszawskim parkiecie upłynęła pod dyktando popytu, co w konsekwencji znalazło przełożenie we wzroście indeksu szerokiego rynku o 1,15%, czemu towarzyszyły obroty na poziomie ponad 677 mld zł. W obrazie graficznym wyrysowana została niska, biała świeca z obustronnymi cieniami, poprzedzona luką hossy. Bycze zapędy skutecznie wyhamowała strefa oporu wyznaczona przez zakres luki hossy z listopada. Niewątpliwym sukcesem tej strony rynku było jednak potwierdzenie wygenerowanych dzień wcześniej technicznych sygnałów kupna. Wskaźnikowo, sytuacja nie uległa większym zmianom. Szybkie oscylatory, potwierdzają ruch indeksu, natomiast średnioterminowy oscylator siły trendu ADX, wciąż wskazuje na nieznaczną przewagę podaży. Z technicznego punktu widzenia, początek dzisiejszych notowań powinien być korzystny dla strony popytowej, natomiast o reszcie dnia zadecyduje chęć przełamania przez kupujących SK 15.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)