Trwa ładowanie...
d1swnh7

Z polskich banków od VII '11 do VII '12 wycofano finansowanie zagraniczne w wysokości 7 mld euro -

12.10. Warszawa (PAP) - Z polskich banków w ciągu dwunastu miesięcy do lipca 2012 roku wycofano ok. 7 mld euro finansowania zagranicznego - szacują analitycy Capital Economics. Jak...

d1swnh7
d1swnh7

12.10. Warszawa (PAP) - Z polskich banków w ciągu dwunastu miesięcy do lipca 2012 roku wycofano ok. 7 mld euro finansowania zagranicznego - szacują analitycy Capital Economics. Jak wynika z opublikowanego w piątek raportu zachodnioeuropejskie banki-matki nadal ograniczają finansowanie swoich spółek-córek w Europie Wschodniej, jednak rozróżniają pomiędzy tymi dobrze i źle funkcjonującymi.

"Ostatnie dane sugerują, że banki-matki w Europie Zachodniej nadal ograniczają finansowanie swoich spółek-córek w Europie Wschodniej" - napisano w piątkowym raporcie Capital Economics.

"(...) Jak na razie wydaje się, że banki-rodzice ograniczają skalę finansowania, jednakże jest to stopniowe" - napisano.

Autorzy raportu szacują, że z polskich banków wycofano przez 12 miesięcy do lipca ok. 7 mld euro.

d1swnh7

"Szacujemy, że z polskich banków przez 12 miesięcy do lipca wycofano ok. 7 mld euro finansowania zagranicznego. Środki wycofane z czeskich i rumuńskich banków były skromniejsze - 0,5 mld euro. Biorąc pod uwagę kruchy stan rumuńskiego sektora bankowego, jest to wynik lepszy od spodziewanego" - napisano.

Zdaniem analityków szczególnie dotknięte tą sytuacją są banki węgierskie.

"Węgry zostały uderzone mocniej. Bezsprzecznie wycofano 8 mld euro finansowania zagranicznego w ciągu tego roku do lipca - nie jest to wiele więcej, jeżeli chodzi o kwotę, niż w Polsce. Odpowiada jednak znacznie większej części zobowiązań bankowych. Co więcej - wydaje się, że bankom węgierskim znacznie trudniej było, w porównaniu z ich odpowiednikami, zastąpić wycofane finansowanie zagraniczne źródłami krajowymi" - napisano.

W raporcie zauważono, że w przypadku Czech ograniczeniu zobowiązań zewnętrznych towarzyszył wzrost aktywów zagranicznych.

d1swnh7

"W Czechach redukcji zewnętrznych zobowiązań towarzyszył wzrost zewnętrznych aktywów. Sugestia jest taka (co budzi troskę polityków lokalnych), że lokalne +córki+, które zazwyczaj mają wysoki poziom płynności - finansują swoich głodnych płynności +rodziców+ w Europie Zachodniej. Pożyczki dla nierezydentów wzrosły o ok. 1,5 mld euro od połowy zeszłego roku" - napisano.

Zdaniem autorów raportu ogólnie - "na dużym obrazku" - delewaryzacja banków-matek jak na razie postępuje stopniowo i najwyraźniej rozróżniają one pomiędzy dobrze i źle działającymi "córkami".

"Jeżeli taka sytuacja się utrzyma, warunki udzielania kredytów w większości krajów Europy Wschodzącej pozostaną rygorystyczne, ale region powinien uniknąć powtórki kryzysu finansowego z 2008 roku. Dużym ryzykiem jest nadal możliwość eskalacji eurokryzysu i to, że delewaryzacja banków-matek będzie prowadzona w sposób bardziej bezładny. W takim przypadku banki z krajów Emerging Europe mogą jeszcze znaleźć się +w oku cyklonu+" - napisano. (PAP)

mak/ asa/

d1swnh7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1swnh7