Z pozwoleniem lub bez

Już teraz w 1400 duńskich firmach możesz podjąć pracę bez starania się o zezwolenie. Poza tym, jeśli nadal jesteś zameldowany w Polsce, możesz skorzystać z wysokich odpisów, co de facto często oznacza niepłacenie w Danii podatków.

12.02.2007 | aktual.: 12.02.2007 12:59

Warunkiem uzyskania pozwolenia na pracę jest posiadanie konkretnej oferty zatrudnienia. Wnioski rozpatruje Urząd Imigracyjny (Udlandingeservice). Można je składać również w Polsce, za pośrednictwem Ambasady Królestwa Danii. W większości przypadków czynności związane z wysyłaniem dokumentów biorą na siebie pracodawcy. Średni czas oczekiwania na decyzję to 30-60 dni.

Można i bez zezwolenia

Pamiętaj, że pozwolenie na pracę dotyczy tylko jednego, konkretnego pracodawcy i wyklucza podjęcie dodatkowego zatrudnienia w innej firmie. Każda zmiana miejsca pracy wymaga nowego pozwolenia. Jeżeli przepracujesz w Danii 12 miesięcy, możesz otrzymać specjalne, 4-letnie zezwolenie, które pozwala na zmienianie pracodawców bez konieczności dokonywania nowych formalności.

Duńskie prawo dopuszcza także zatrudnianie Polaków bez pozwolenia. Ale tylko w tych firmach, które posiadają status forhandsgodkendt. Dziś jest ich 1400. Aktualny spis takich przedsiębiorstw znajdziesz na www.nyidanmark.dk/resources.ashx/Resources/Publikationer/Andet/2006/forhaandsgodkendelser.xls.

Formalności na miejscu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić po przyjeździe do Danii, jest zgłoszenie tego faktu w urzędzie gminy (Folkeregister). Będziesz tam musiał wypełnić odpowiedni formularz i podać urzędnikom swój adres zamieszkania. Pozwolenie na pracę - wydane przez Urząd Imigracyjny - odbierzesz na posterunku policji w okolicach miejsca zatrudnienia.

Po uzyskaniu zezwolenia i rejestracji w Folkeregister w ciągu tygodnia otrzymasz pismo o nadaniu osobistego numeru ewidencyjnego cpr. nr. Następnie z numerem tym i kopią kontraktu udasz się do urzędu podatkowego Skat. Tam otrzymasz kartę podatkową i numer Kildeskattennummer, na podstawie którego założysz konto w banku.

Prawo do odpisu

Jeśli posiadasz stały meldunek w Polsce i jednocześnie pracujesz w Danii, masz prawo do wysokiego odpisu podatkowego. Kwalifikują się do niego osoby, którym praca uniemożliwia nocleg w domu. Trzeba tu spełnić kilka dodatkowych warunków.

Po pierwsze, twoja umowa o pracę być musi zawarta na czas określony, ale nie dłuższy niż rok. Po drugie - pracodawca nie może zapewniać bezpłatnego zakwaterowania i wyżywienia.

Dokumenty potwierdzające stały polski meldunek - przetłumaczone na duński lub angielski - należy przedstawić w urzędzie podatkowym.

Podatkowe wakacje

Sam odpis delegacyjny (na jedzenie i zakwaterowanie) to aż 596 koron dziennie. Do tego dochodzi jeszcze tzw. odpis osobisty (personfradrag) - ok. 105 koron dziennie (38,5 tys. koron rocznie). Odpisy te przysługują jednak tylko przez pierwszy rok zatrudnienia w Danii. Osoby, które mają do nich prawo i zarabiają nie więcej niż 23 tys. koron miesięcznie praktycznie nie płacą podatku. Jedynym świadczeniem na rzecz państwa, jakie wtedy ponoszą jest 8-procentowa składka na cele socjalne. Na dodatkowy odpis befordringsfradrag mogą liczyć osoby dojeżdżające do pracy powyżej 25 km (w obie strony). Jest to 1,78 korony za każdy dodatkowy kilometr powyżej 25 km.

Maciej Sibilak


Wymagane dokumenty

Aby otrzymać pozwolenie na pracę, musisz przedstawić:
- dwa wnioski (dostępne w ambasadzie lub na stronie www.nyidanmark.dk);
- kontrakt lub imienną propozycję pracy (2 egz.);
- dwa zdjęcia;
- paszport do wglądu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)