Zabójcze środki do zwalczania gryzoni zatruły dzieci. Apel resortu
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystosowało apel dotyczący środków do zwalczania gryzoni. Ich stosowanie należy pozostawić podmiotom profesjonalnym, a w użytku domowym korzystać z innych preparatów.
W ostatnich dniach w Polsce doszło do serii poważnych zatruć dzieci oraz ich opiekunów, spowodowanych najprawdopodobniej wdychaniem oparów silnych środków chemicznych stosowanych do zwalczania gryzoni. Śmierć aż trojga dzieci wiązana jest z działaniem środków ochrony roślin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zniszczone mosty i tony błota. Nagrania po ulewach w Walencji
W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami wynikającymi z niewłaściwego i niezgodnego z przeznaczeniem stosowania środków ochrony roślin przeznaczonych do fumigacji, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że:
- środki ochrony roślin, przeznaczone do ochrony upraw, nie mogą być stosowane w innym celu,
- środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych (jak rolników, leśników) mogą nabywać i stosować wyłącznie osoby właściwie przeszkolone, posiadające ważne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia,
- środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z zapisami etykiety,
- środki ochrony roślin należy przechowywać i stosować w sposób wykluczający narażenie ludzi, w szczególności dzieci,
- środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych nie mogą być stosowane przez amatorów, działkowców.
Środki ochrony roślin przeznaczone do fumigacji upraw nie mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych ani w pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie, zwierzęta gospodarskie lub domowe.
Miejsca, w których stosowane są takie preparaty, należy odpowiednio oznakować i zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, zwłaszcza dzieci. Szczególną ostrożność należy zachować przy użyciu preparatów zawierających fosforek glinu, fosforek magnezu lub fluorek sulfurylu – ostrzega MRiRW.
Niestosowanie się do powyższych zasad grozi poważnym zatruciem, a nawet utratą życia – zaznacza resort.
Resort rolnictwa dodaje, że fosforek glinu w przypadku kontaktu z powietrzem atmosferycznym i wilgocią wydziela fosforowodór – toksyczny gaz, który hamuje dostęp tlenu do komórek i powoduje ich szybką śmierć. Uwalnianie fosforowodoru następuje szybciej w warunkach wysokiej wilgotności. Nie wolno otwierać ponownie pojemnika, w którym pozostawiono niezużyte peletki/tabletki.
Jak uzyskać pomoc w utylizacji?
Jak zaznacza resort rolnictwa, posiadacze środków ochrony roślin zawierających fosforek glinu, którzy rezygnują z ich stosowania (lub posiadają pozostałości tych preparatów), mogą oddać je do utylizacji dla podmiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych. Dotyczy to preparatów o nazwach handlowych:
- Quickphos Tablets 56 GE,
- Quickphos Pellets 56 GE,
- Quickphos Bags,
- Quphos Pellets 56 GE,
- Phostoxin Tablet,
- Phostoxin Bag,
- Phostoxin Tablet,
- Morta,
- Masterphos Tabletki 56 GE,
- Masterphos Peletki 56 GE,
- Greenphos Tablets,
- Greenphos Pellets 56 GE,
- Greenphos Pellets Proffesional 99 GE,
- Greenphos,
- Greenphos Pellets Expert 100 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,3 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,2 GE,
- Greenphos Pellets Professional 99,1 GE,
- APS,
- APS Peletki,
- APS Tabletki,
- Delicia Gastoxin,
- Sobieski 56T,
- Sobieski 56P,
- Fumiphos.
Odnosi się to również do preparatów zawierających fosforek glinu o innych nazwach, nieznajdujących się już w sprzedaży.
Pomoc w ustaleniu pomiotów uprawnionych do zbiórki odpadów niebezpiecznych można uzyskać w placówkach wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa lub jednostkach wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska.
Śmiertelne żniwo
O ostatnim śmiertelnym przypadku wiązanym z użyciem środków ochrony roślin wiadomosci.wp.pl poinformowały 13 listopada 2024 r. Śledczy analizują przyczynę śmierci 2,5-letniego dziecka w jednej z miejscowości w gminie Jonkowo koło Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie). Na posesji przy domu znaleziono puste opakowanie po preparacie do zwalczania kretów.
W ostatnim czasie doszło także do dwóch głośnych śmierci dzieci. Chodzi o sprawę 3-latki spod Grodziska Wielkopolskiego i 2-latka z okolic Tomaszowa Lubelskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dzieci zatruły się stosowanym w rolnictwie środkiem na szkodniki Quickphos, którego użyto niezgodnie z zaleceniami producenta. Nie można go bowiem wykorzystywać w pobliżu domów.