Trwa ładowanie...
d3bj90y
d3bj90y
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zachodniopomorskie/ Sejmik województwa przyjął budżet na 2015 r.

Radni zachodniopomorskiego sejmiku przyjęli we wtorek budżet województwa na 2015 r. Dochody mają wynieść nieco ponad 641 mln zł, a wydatki niewiele ponad 715 mln zł. Marszałek woj.zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz powiedział, że jest to budżet proinwestycyjny, gdyż 38 proc. wydatków pochłoną inwestycje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3bj90y

Za przyjęciem budżetu głosowali radni PO i PSL, wstrzymali się lub głosowali przeciwko radni PiS i SLD.

Jak mówił marszałek Olgierd Geblewicz, budżet województwa jest przede wszystkim przejściowy, ponieważ z jednej strony kończy się unijna perspektywa finansowa 2007-2013,z drugiej zaś wciąż nie ruszyły fundusze w ramach perspektywy na lata 2014-2020.

"Na bieżących dochodach województwa w znaczący sposób odbiła się zmiana przepisów odnoszących się do janosikowego, co oznacza, że do kasy regionu wpłynie o około 50 mln zł mniej" - mówił Geblewicz. "To jednak wciąż budżet proinwestycyjny, bo 38 proc., czyli 271 mln zł stanowić będą w nim wydatki inwestycyjne" - dodał.

d3bj90y

Najwięcej wydatków budżetu pochłonie transport, łączność i zaopatrzenie w energię, to w sumie blisko 340 mln zł, co stanowi 47,5 proc. ogółu wydatków. Na zadania związane z pasażerskimi przewozami kolejowymi zaplanowano blisko 167 mln zł (pula obejmuje m.in. zakup i modernizację taboru kolejowego). Z kolei inwestycje przeznaczone na drogi wojewódzkie mają wynieść ponad 70 mln zł.

Prawie 87 mln zł z budżetu przeznaczonych zostało także na rolnictwo, rybactwo i ochronę środowiska, 83 mln zł na kulturę, sport i turystykę i niecałe 79 mln zł na administrację i bezpieczeństwo publiczne.

Pieniądze z budżetu zasilą w tym roku m.in. powstające w Szczecinie Centrum Opieki nad Kobietą i Dzieckiem (19,5 mln zł), przebudowywaną siedzibę Opery na Zamku (blisko 9 mln zł), budowane Centrum Dialogu Przełomy (3 mln zł) czy modernizację północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich (8 mln zł).

Podstawowym źródłem dochodów budżetu będą dotacje i płatności z UE 161 mln zł, subwencja 132 mln zł oraz udział w podatkach budżetu państwa 170 mln zł.

d3bj90y

Przewodniczący klubu radnych PiS zachodniopomorskiego sejmiku Paweł Mucha zwrócił uwagę na to, że w porównaniu do ubiegłorocznego budżetu zwiększył się deficyt budżetowy i zmniejszyła nadwyżka operacyjna.

Mucha dodał, że dochody budżetu są o jedną czwartą mniejsze, niż w ubiegłym roku. Nie pomaga także - jak powiedział Mucha - zła polityka państwa, która nie pozwala samorządom zaplanować wydatków.

Podobną opinię wyraził przewodniczący SLD w sejmiku Dariusz Wieczorek, według którego, budżet jest "bardzo słaby" i pokazuje bezradność samorządu województwa.

"Cierpimy za decyzje władz centralnych, bo nie zrekompensowano nam strat w wyniku decyzji o janosikowym. Mamy o 200 mln zł mniej dochodów, a tym samym wydatków, co przy dochodach na 2015 r. w wysokości 650 mln zł świadczy o poważnym problemie systemu finansów publicznych" - powiedział Wieczorek.

d3bj90y

Podziel się opinią

Share
d3bj90y
d3bj90y