Zachodniopomorskie/ Straż rybacka testuje dron
Kłusownicy w okolicach Szczecinka (Zachodniopomorskie) muszą się liczyć z tym, że nad ich głowami pojawi się dron. Tamtejsza Państwowa Straż Rybacka testuje bowiem maszynę, która już pomogła zatrzymać mężczyznę łowiącego bez uprawnień.
18.02.2017 12:40
"Dron ma nam pomóc w tym, żeby kłusownik czy wędkarz, który nielegalnie poławia ryby, nie wyparł się tego, a to zdarza się często" - powiedział PAP komendant posterunku Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinku Maciej Biały.
Tłumaczy, że maszyna podlatuje nad miejsce, które ma być skontrolowane i je fotografuje lub nagrywa filmy. "Dron przekazuje informacje online. Także strażnik, który nim operuje na bieżąco informuje kolegów, co dana osoba robi, czy podnosi sieci, czy łowi np. na niedozwoloną liczbę wędek itd. Wtedy do akcji mogą wejść strażnicy" - dodał.
Testowana maszyna wyposażona jest m.in. w kamerę full HD. "W przyszłości chcielibyśmy zaopatrzyć drona także w skaner z termowizją. Umożliwi nam to pracę w nocy, a takich działań prowadzimy dużo" - powiedział Biały.
Testy mają sprawdzić przydatność maszyny, np. czy dron może startować z używanej przez strażników łodzi.
Funkcjonariusze straży rybackiej już nazywają drona "piątym strażnikiem". "Maszyna nie złapie za nas kłusownika, ale bardzo ułatwi nam pracę" - podkreślił komendant.
Przy użyciu drona udało się już zatrzymać wędkarza, który łowił bez uprawnień. "Maszyna nakręciła film łowiącemu mężczyźnie. (...) Strażnicy, którzy weszli do akcji, usłyszeli od niego, że to nie on łowił ryby. To zdarza się bardzo często w takich przypadkach. Przywołaliśmy drona, sprawa się wyjaśniła i zakończyła mandatem" - powiedział Biały.
Jak dodał, strażnik musi złapać kłusownika na gorącym uczynku, a z filmami czy zdjęciami z drona się nie dyskutuje.
Decyzja o ewentualnym zakupie maszyny dla straży rybackiej ma zapaść po zakończeniu testów.
Państwowa Straż Rybacka jest umundurowaną i uzbrojoną jednostką podległą wojewodzie. Ma prawo do używanie broni oraz nakładania mandatów. Kontrolą zajmują się patrole piesze i zmotoryzowane.