Trwa ładowanie...

Zagraniczny zasiłek dla wracających z Wysp

Bezrobotni mogą liczyć na wsparcie np. z Anglii. Pieniądze wypłacane są w Polsce przez trzy miesiące. Nie ma programów dla powracających do kraju

Zagraniczny zasiłek dla wracających z WyspŹródło: Jupiterimages
d19o5bp
d19o5bp

Wielu Polaków powracających z zagranicy powiększa szeregi bezrobotnych. Rząd nie przygotował dla nich żadnych specjalnych programów pomagających w znalezieniu zatrudnienia. Utworzono jedynie portal informacyjny www.powroty.gov.pl.

Osoby, które wracają do Polski i chcą mieć zabezpieczenie materialne na czas poszukiwania pracy, jeszcze przed przeprowadzką powinny się postarać o zagraniczny zasiłek. Dzięki temu będą otrzymywać kilka tysięcy złotych więcej, bo tamtejsze zasiłki dla bezrobotnych są nawet kilkakrotnie wyższe niż u nas (np. w Niemczech osoby bez pracy dostają w przeliczeniu 6 tys. zł). W Polsce bezrobotny może liczyć na 742,10 zł zasiłku podstawowego wypłacanego przez trzy miesiące.

- Osoby, które nabyły prawo do zasiłku dla bezrobotnych za granicą, mogą pobierać go przez trzy miesiące w Polsce - mówi Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

d19o5bp

Okres ten można przedłużyć o kolejne trzy miesiące za zgodą instytucji właściwej państwa, które przyznało prawo do zasiłku.

Aby je otrzymać za granicą, należy się zarejestrować jako osoba bezrobotna we właściwym urzędzie pracy państwa UE.
- Transfer tego świadczenia do Polski nastąpi na podstawie dokumentu U2, o który występuje osoba bezrobotna do urzędu państwa, które przyznało jej prawo do zasiłku. Z wnioskiem o wydanie tego dokumentu można się zgłosić do instytucji właściwej po upływie czterech tygodni od dnia zarejestrowania się jako bezrobotny - tłumaczy Aleksandra Skalec, kierownik biura prasowego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Po otrzymaniu dokumentu U2 należy w ciągu siedmiu dni od przeprowadzki do Polski zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy. Następnie do wojewódzkiego urzędu pracy trzeba przekazać zaświadczenie o rejestracji w powiecie i dokument U2. Wypłata zasiłku nastąpi raz w miesiącu.

Więcej rejestracji

- Liczba mieszkańców Mazowsza, którzy po powrocie z zagranicy ubiegają się o zasiłek dla bezrobotnych, wzrasta. W 2010 r. za pośrednictwem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie blisko 1,2 tys. osób starało się o takie uprawnienia. Najwięcej powróciło z Irlandii i Wielkiej Brytanii - mówi Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

d19o5bp

Podobne tendencje widoczne są w innych województwach. – Brak szczegółowej kontroli paszportowej na granicach, brak wymogu starania się o zezwolenie na pracę mimo obowiązku rejestracji pracowników nie pozwala jednak na określenie liczby Polaków, którzy pracowali, zostali zwolnieni i powrócili do kraju – dodaje Bożena Diaby, rzecznik prasowy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Polacy powracający z saksów nie mogą liczyć na specjalne traktowanie. Rząd nie przygotował dla nich żadnych dodatkowych programów aktywizacji zawodowej. – Osoby bezrobotne powracające z zagranicy traktowane są jak pozostali bezrobotni – mówi Bożena Diaby.

Takie osoby mają szczególne kłopoty ze znalezieniem pracy. – Zagraniczne doświadczenie nie jest tak cenione jak kilka lat temu – przyznaje Aleksandra Strojek, analityk rynku pracy w firmie Sedlak & Sedlak.

d19o5bp

Pieniądze na start

Tak było z naszą czytelniczką. – Skończyłam studia ekonomiczne w Lublinie i chciałam znaleźć pracę w zawodzie. Nie udawało się. Postanowiłam więc wyjechać do Dublina. Po

trzech latach zarobiliśmy z mężem na mieszkanie w Warszawie. Od kilku miesięcy bezskutecznie szukamy przez Internet pracy w stolicy. Sprawdzaliśmy też na stronach różnych ministerstw, ale nie znaleźliśmy żadnego programu dla takich osób jak my – żali się Joanna.

Aby zabezpieczyć się materialnie na czas poszukiwania pracy, jeszcze przed przeprowadzką do kraju warto się postarać o zagraniczny zasiłek. W ten sposób będzie można dostawać o kilka tysięcy złotych więcej. Przykładowe kwoty transferów: z Wielkiej Brytanii około 1,3 tys. zł, z Irlandii około 3,8 tys. zł, z Niemiec od 3 tys. do 6 tys. zł – mówi Aleksandra Skalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

d19o5bp

W Polsce bezrobotny może liczyć na 742,10 zł zasiłku podstawowego. Po trzech miesiącach zostanie on jednak obniżony do 582,70 zł.
Aby otrzymać prawo do zagranicznego zasiłku, należy się zarejestrować jako bezrobotny we właściwym urzędzie pracy państwa UE. Transfer zasiłku do Polski nastąpi na podstawie dokumentu U2, o który występuje zainteresowany do urzędu państwa, które przyznało prawo do zasiłku.

Katarzyna Wójcik-Adamska

d19o5bp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19o5bp