Zagrożenie danych podczas drukowania – jak się zabezpieczyć?
Bezpieczeństwo danych powinno być priorytetem przedsiębiorcy. Często właściciele i przedstawiciele firm zapominają o drukarkach, które również mogą stać się celem ataku hakerów. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają zbudować cyberbezpieczeństwo.
W wielu firmach panuje mylne przekonanie, że cyberataki dotyczą wyłącznie dużych korporacji czy dużych przedsiębiorstw. Warto pamiętać, że jedną z najbardziej wartościowych, bezcennych i newralgicznych rzeczy w posiadaniu firmy są dane, a jakiekolwiek naruszenia bezpieczeństwa mogą mieć bezpośredni wpływ na jej renomę. Niektóre przedsiębiorstwa są atakowane przynajmniej raz w tygodniu, a bywa, że i codziennie. Ich właściciele zdają sobie z tego sprawę, dlatego nie żałują pieniędzy na ochronę informacji. Jednak hakerzy również czuwają i wybierają te elementy firmowego sprzętu, który jest najsłabiej zabezpieczony – są nim najczęściej urządzenia drukujące. Zaledwie 22% firm monitoruje je i instaluje w nich odpowiednie systemy ochronne. Z kolei aż 59% organizacji zanotowało przypadki włamań do swoich serwerów właśnie poprzez drukarki.
Nowoczesne urządzenie i jego zabezpieczenia
Żadna nowoczesna firma nie może obejść się bez drukarki, jednak nie wolno zapominać o konieczności zabezpieczenia sprzętu przed atakiem z zewnątrz. Skuteczne rozwiązania tego problemu proponuje na przykład firma HP, oferująca sprzęt wielofunkcyjny, który umożliwia również drukowanie w formacie A3. Jest on wyposażony między innymi w technologię HP Sure Start wykrywającą złośliwe oprogramowanie i uniemożliwiającą jego zastosowanie, a w razie potrzeby może z kolei również naprawić system operacyjny. Technologia HP Run-Time Intrusion Detection zapewnia bezpieczeństwo w trakcie pracy urządzenia, monitorując jego pamięć i wykonywane na niej operacje. Ciekawym rozwiązaniem jest też HP Connection Inspector – narzędzie to analizuje wychodzące połączenia sieciowe, aby powstrzymać podejrzane żądania i zapobiec działaniu destrukcyjnego oprogramowania, bez interwencji działu IT. Opcja Whitelisting pozwala na instalację na urządzeniu jedynie znanego, kompatybilnego oprogramowania. W razie potrzeby dział IT może odpowiednio zareagować, a to za sprawą narzędzia HP JetAdvantage Security Manager. Umożliwia ono zamknięcie portów, wyłączenie protokołów dostępu oraz wymazywanie plików.
A co z drukowaniem bez kabli?
W dzisiejszym dynamicznym świecie żądanie drukowania może pojawić się nagle, od pracownika, który nie jest fizycznie obecny w firmie, ale chce np. przekazać ważne informacje do biura. W takiej sytuacji możliwe jest przesłanie polecenia drukowania z poziomu smartfona. Czy utrzymanie wydajności przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa jest możliwe? Owszem, z funkcją HP Access Control Pull Print. Pozwala ona użytkownikom wysyłać dokumenty do bezpiecznej sieci i uwierzytelniać w drukarce poprzez wprowadzenie kodu PIN lub zeskanowanie identyfikatora. Aby dodatkowo zyskać pewność, że nikt niepowołany nie skorzysta z firmowego sprzętu, przyda się rozwiązanie HP Run-Time Intrusion Detection, które na bieżąco monitoruje pamięć urządzenia wielofunkcyjnego i sprawdza wykonywane na nim operacje. Więcej o tym, jakie zagrożenia czyhają na współczesne urządzenia i jak im zapobiegać, można dowiedzieć się z raportu HP dotyczącego bezpieczeństwa floty drukującej (2018 r.) oraz ze strony HP Security.
Nowoczesne urządzenia elektroniczne z dostępem do sieci otaczają nas ze wszystkich stron. Rośnie też liczba potencjalnych niebezpieczeństw związanych z możliwością utraty ważnych i wrażliwych danych. Aby tego uniknąć, należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie firmowego sprzętu. Dotyczy to oczywiście również urządzeń drukujących. Dzięki zastosowaniu w nich nowatorskich rozwiązań technologicznych sprzęt drukujący przestaje być słabym ogniwem w sieci zabezpieczeń – urządzenia wielofunkcyjne HP są tego najlepszym dowodem.