Trwa ładowanie...
zakaz handlu

Zakaz handlu w niedziele. Najbliższa znów bez zakupów

W najbliższą niedzielę znów Polacy nie zrobią zakupów w dużych sklepach. Dopiero za tydzień sklepy będą otwarte. W kwietniu jest tylko jedna niedziela handlowa.

Share
Zakaz handlu w niedziele. Najbliższa znów bez zakupów
Źródło: East News, Fot: Andrzej Zbraniecki
d3mt583

W tym miesiącu zrobimy zakupy tylko w jedną niedzielę - 29 kwietnia. Standardowo byłyby dwie, ale pierwsza wypadała w Wielkanoc i dlatego sklepy musiały być wtedy zamknięte. Nadchodząca jest ustawowo objęta zakazem handlu.

Nie wiesz, która niedziela jest handlowa, a która nie? Sprawdź w naszym kalendarzu!

Prawo, które weszło w życie w marcu, przewiduje jednak pewne wyjątki, które sprawią, że niektóre placówki handlowe są otwarte nawet w niedziele niehandlowe. Przede wszystkim zakaz nie obejmie punktów, w których to właściciel staje za ladą. Tak więc można się spodziewać, że część, zwłaszcza tych małych, osiedlowych sklepów będzie w niedzielę czynna.

Sklepy już szukają sposobów na obejście zakazu handlu? PiS odpowiada

Dodatkowo na podobnych warunkach zakupy będzie można zrobić w sklepach franczyzowych, takich jak Żabka. Franczyzobiorcy jednak sami decydują o dostępności ich placówek w niedzielę.

d3mt583

Jak informowaliśmy w finansach WP, niedzielny handel dozwolony jest także w piekarniach i cukierniach, w kwiaciarniach i sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych oraz stacjach benzynowych.

Zakupy będzie można zrobić też na dworcach. Przykład dała już trójmiejska Metropolia. W centrum - ze względu na pobliski przystanek kolejowy - przygotowano poczekalnię i kasy biletowe, a zarządca wprost potwierdził, że obiekt pełni funkcje dworca.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele zaczęła obowiązywać w marcu. Z handlu zostały wyłączone dwie niedziele w miesiącu - sklepy są czynne w pierwszą i ostatnią. Z czasem zakaz będzie coraz bardziej restrykcyjny. Od 2019 r. handel dozwolony będzie tylko w jedną - ostatnią - niedzielę miesiąca, a od 2020 r. w ogóle zostanie zakazany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3mt583

Podziel się opinią

Share
d3mt583
d3mt583